Статус дитини, яка постраждала через бойові дії: як отримати та які документи потрібні
Через війну та окупацію частини території України Російською Федерацією гинуть та отримують поранення діти. Відповідно до Закону України «Про охорону дитинства» було затверджено порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Також сьогодні на доопрацюванні знаходиться проєкт постанови, який, зокрема, передбачає спрощення існуючого механізму отримання статусу.
Хто має право на статус
Неповнолітні діти, які отримали поранення, контузію, каліцтво, зазнали фізичного або сексуального насильства, були викрадені, залучалися до участі у діях збройних формувань; перебували в полоні чи отримали психологічну травму мають право отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Для цього батькам або родичам необхідно звернутися до найближчої служби у справах дітей із відповідною заявою. Також, якщо дитина старше 14 років, вона може зробити це самостійно.
До заяви про надання статусу необхідно подати такі документи:
- свідоцтво про народження;
- документи, що посвідчують особу заявника;
- згоду на обробку персональних даних;
- довідку внутрішньо переміщеної особи дитини або документа, що підтверджує її проживання в населеному пункті, де проходили бойові дії;
- документи, що підтверджують обставини травмування дитини.
Якщо документи про реєстрацію місця проживання дитини відсутні, підтвердити факт перебування в зоні бойових дій можна свідоцтвом про народження або відомостями про право власності батьків або самої дитини на рухоме чи нерухоме майно. Також підтвердженням можуть бути учнівський квиток, свідоцтво про освіту або медичні документи.
Як підтвердити факт травмування дитини
Щоб підтвердити поранення, контузію або інші фізичні травми дитини до служби у справах дітей потрібно надати виписку з медичної картки або відповідний висновок спеціаліста після медичного обстеження та лікування.
Якщо дитина піддавалась будь-якому насильству, була викрадена й незаконно утримувалась чи її залучали до участі у збройних формуваннях, батьки або родичі мають подати копії заяви про відповідне кримінальне правопорушення та витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також висновку судової експертизи.
Для підтвердження психологічного насильства необхідний спеціальний висновок – оцінка потреб сім’ї в соціальних послугах, який готує центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Якщо батьки дитини загинули, то також надається копія свідоцтва про смерть та документи, що підтверджують загибель їх у населеному пункті, де тривали бойові дії.
Протягом 30 календарних днів від подачі документів орган опіки та піклування приймає рішення про надання або відмову в статусі. Якщо дитина згодом стала повнолітньою – це не може бути підставою у скасуванні статусу дитини, яка постраждала через бойові дії.
Спрощений порядок отримання статусу та що він гарантує дитині
Нині на доопрацюванні перебуває проєкт Постанови «Про питання термінового вжиття заходів для забезпечення захисту прав та інтересів дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів». Зокрема, за ним передбачається спрощення порядку отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок бойових дій, а також додаткові соціальні гарантії. У пояснювальній записці до Постанови йдеться про те, що люди не завжди звертаються до правоохоронних органів, коли лишають місце конфлікту. У такому випадку отримати відповідний статус дитині майже неможливо.
До того ж у проєкті Постанови передбачено й низку додаткових соціальних гарантій для дітей, які отримали поранення, інші ушкодження, а також інвалідність через воєнні дії та збройні конфлікти. Також усім дітям, які постраждали внаслідок бойових дій, пропонують надавати одноразову компенсацію за шкоду, заподіяну здоров’ю; щорічну допомогу на оздоровлення; проходження безкоштовної психологічної та медико-психологічної реабілітації тощо.
Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!