Створення Державного бюро розслідувань гальмується, в тому числі – його підрозділу в Краматорську
Потужний вплив політичних сил на формування складу Державного бюро розслідувань (ДБР) та його територіальних підрозділів призвів до того, що створення вкрай необхідного правоохоронного органу просувається доволі мляво. Чому можновладці не зацікавлені в повноцінній роботі ДБР, які перепони повстають під час відбору кандидатів, і коли ж нарешті запрацює офіс у Краматорську, на прес-конференції в Антикризовому медіа-центрі розповіли експерти StateWatch, які системно здійснюють цивільний контроль над формуванням нового органу правопорядку.
“Створення Державного бюро розслідувань – наше “домашнє завдання” перед Радою Європи ще з 1996 року – й досі не виконано. ДБР має стати таким собі аналогом американського ФБР, яке буде розслідувати злочини, вчинені найвищими посадовцями, екс-президентами, суддями, прокурорами, правоохоронцями, співробітниками СБУ, військовослужбовцями. Підслідними ДБР мають бути всі кримінальні справи, окрім корупційних, якими займається Національне антикорупційне бюро України. Три роки тому Верховна Рада прийняла Закон про Державне бюро розслідувань, але на даний час штат бюро в кількості 1500 осіб не сформовано”, – розповів Володимир Петраковський, провідний радник з правових питань StateWatch, член науково-консультативної ради при ДБР.
Експерт зазначив, що особливо важливо якомога скоріше розпочати роботу ДБР на Сході країни, де точаться бойові дії, постійно перебуває та часто змінюється багата кількість військовослужбовців, поліцейських, прикордонників, співробітників СБУ тощо. Тем не менш територіальний підрозділ у Краматорську в складі 65 осіб, який буде поширювати свою діяльність на Донецьку та Луганську області, поки що не створений, немає навіть приміщення.
Наразі на конкурсній основі обрані лише два заступники Директора територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в місті Краматорську: Володимир Помилуйко та Ігор Руденко. Щодо посади самого Директора, то зі ЗМІ відомо, що на конкурсних засадах відібрано Артема Матвєєва. Проте на офіційному сайті ДБР про це немає жодних відомостей.
Невирішеність кадрових питань експерти пояснюють впливом політичних сил, зокрема, їхнім бажанням контролювати діяльність ДБР через “своїх” призначенців.
“Попри те, що відбором кандидатів займаються аж три комісії, постійні суперечки між вищими посадовцями ДБР, які в сумнівний спосіб були обрані від двох провладних політичних партій, не дають можливості призначити ключових працівників апарату бюро, а також слідчих і оперативників до територіальних підрозділів”, – зазначив Олександр Лємєнов, співзасновник StateWatch, секретар конкурсної комісії ДБР №1..
“Ми бачимо намагання здійснювати політичний контроль за ДБР. Крім того, ніхто з сьогоднішніх високопосадовців, керівників прокуратури, МВС, ВСУ, СБУ не зацікавлений у появі незалежного органу, якій буде розслідувати кримінальні справи, скоєні ними та їх підлеглими”, – наголосив Олександр Лємєнов.
Тому експерти радять журналістам на місцях уважно вивчати особистості претендентів на посади до територіальних підрозділів, оцінювати їх доброчесність, стежити за конкурсними перегонами. До речі, трансляції співбесід із кандидатами зберігаються на сайті ДБР. По підрозділу в Краматорську – тут.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!