Створення ОСББ. Про головне на початку шляху у питаннях та відповідях

4464
коментарі відсутні

Створення ОСББ. Про головне на початку шляху у питаннях та відповідях

Україна все більше поглиблюється у незворотні зміни реформування ЖКГ. Власники квартир у багатоквартирних будинках декілька років лише чують про ОСББ, проте деякі з них пішли шляхом його утворення та вже пишуть свою історію.

Що таке ОСББ?

ОСББ це абревіатура, яка буквально означає «об’єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Хто такі співвласники багатоквартирного будинку?

Це власники квартир або нежитлових приміщень (офіс, магазин, аптека, перукарня тощо) у багатоквартирному будинку.  За ОСББ закріплені лише управлінські повноваження, воно не стає власником майна будинку в цілому.

Що таке майно багатоквартирного будинку та що таке спільна власність?

Будь-який багатоквартирний будинок включає: квартири та нежитлові приміщення, що використовуються для влаштування офісів, магазинів, аптек, перукарень тощо, а також решту площі будинку як то: підвали, сходові клітки, ліфт, несуче-огороджувальні конструкції, горища, обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлово­го приміщення, прибудинкову територію тощо. Все це і є майно будинку.

Співвласники  володіють не тільки певними квадратними метрами житла або приміщення. Також їм належить частина трубопроводу, даху, підвалу, ліфту, горища, сходової клітини тощо. Не можна виділити ту частку в натурі, тому така власність називається «спільною».

Хто створює ОСББ?

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку створюється самими власниками квартир або нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Яка мета ОСББ?

Основна мета ОСББ – спільне користування, утримання, управління своїм будинком та прибудинковою територією, розпорядження загальними засобами для розв’язання побутових питань, а також для юридичного оформлення їхніх майнових прав на будинок та прибудинкову територію.

Який статус в ОСББ?

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку – це неприбуткова юридична особа, яка має свій рахунок, може розміщувати депозити в банках, купувати або продавати майно, здавати підсобні приміщення або їх частини в оренду. Гроші при цьому не виплачуються співвласникам, а використовуються виключно на здійснення статутних цілей ОСББ, тобто на потреби будинку.

Що таке статут ОСББ?

Дуже важливий та обов’язковий документ, який визначає правові та організаційні засади функціонування, реорганізації об’єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов’язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку. Існує типовий, але можливо враховувати у ньому всі особливості та потреби конкретного об’єднання співвласників.

Де можна створити ОСББ?

Об’єднання багатоквартирного будинку створюється тільки за однією юридичною адресою. ОСББ можливо створити, якщо за нього проголосувала більшість мешканців конкретного будинку.

Як саме створюється ОСББ?

Після досягнення компромісу між усіма сусідами створюється ініціативна група (не менш ніж з 3-х власників приміщень у будинку), яка проводить загальні збори та за результатами голосування створюється ОСББ.

Що змінюється після створення ОСББ?

Кошти, що громадяни раніше платили ЖЕКам та дорікали за їх діяльність, тепер ідуть виконавцям, яких вибирають самі члени ОСББ. Вони ж контролюють виконання договору на обслуговування. Договір укладається на рік, після завершення цього строку може бути продовжений або анульований.
ОСББ може самостійно визначати рівень квартирної плати, визначати розмір внесків на утримання будинку, визначати черговість проведення поточного ремонту і контролювати його якість, визначати структуру управління будинком, контролювати безпеку проживання у будинку та використання прибудинкової території тощо.

ОСББ власними силами збирає кошти з мешканців, розплачується з постачальниками  послуг, а решту може витрачати на благоустрій території і підтримання у належному стані  будинку.

Для ОСББ існують можливості залучення додаткових коштів через різноманітні державні програми, підтримки на місцевому рівні та міжнародні гранти.

Звідки всі ці витребеньки взялися?

З законів України, які регулюють усі питання про ОСББ.

Які нормативно-правові акти регулюють створення та діяльність ОСББ?

Це Закони України:

  • «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” від 29.11.2001 № 2866-III
  • «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” від 14.05.2015 № 417-VIII  «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV
  • «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19.06.1992 № 2482-XII

А також накази Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України:

  • «Про затвердження Типового статуту об’єднання співвласників багатоквартирного будинку та Типового договору відносин» від 27.08.03 р. № 141
  • «Про внесення змін до Типового статуту об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 23.09.2015 № 238
  • «Про затвердження Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках» від 16.12.2009 № 396.

Марина Романцова, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика