Тарифи на газ зростуть, а платити будемо за новою системою обліку
Наступного року тарифи на газ підвищаться. Зростатиме вартість його доставки. Готуватись потрібно й до нових одиниць обліку спожитого палива.
Одразу зазначимо, що до кінця цього опалювального сезону ціни на газ не зміняться, натомість вже з 1 січня 2022 року доведеться більше платити за доставку (розподіл) газу. А з 1 травня зміниться система обліку ресурсу, яка враховуватиме калорійність палива.
Нові тарифи на газ – прогноз від Кабміну
Наразі в Україні діє система, за якою споживачі отримують блакитне паливо за базовими річними тарифами. Всі постачальники 1 травня кожного року надають комерційні пропозиції у вигляді зафіксованої ціни на найближчі 12 місяців. Цей тариф може змінюватись, але лише в бік зменшення.
Наприклад, на грудень цього року декілька компаній знизили свої розцінки для населення. Тепер у більшості з газопостачальників тарифи на газ не перевищують 8 грн/куб. м. Щомісячні зміни базових річних тарифів публікує Консультаційний центр для населення ГазПравда.
Таким чином, включно до квітня 2022 року в Україні діятимуть базові річні ціни на природний газ, які у різних постачальників зараз коливаються від 7,8 до 13,5 грн/куб. м. А це означає, що до кінця цього опалювального сезону блакитне паливо для населення не подорожчає.
Що відбуватиметься з травня наступного року, залежить від декількох факторів. Основний чинник – ситуація на європейському енергетичному ринку. Якщо не вщухне газова криза, спричинена Російською Федерацією, то існує дуже велика вірогідність підвищення тарифів на газ для населення.
Про це йдеться у Консенсус-прогнозі динаміки зростання споживчих цін, який нещодавно був опублікований Міністерством економіки України. Зокрема, прогнозується зростання ціни на газ на 13%. У Мінекономіки пояснюють це надзвичайно високою вартістю палива на зовнішніх ринках. У пікові моменти ціна газу перевищує 1000 доларів за тисячу кубометрів.
Водночас у Міністерстві наголошують, що консенсус-прогноз є лише припущенням, який може не справдитись, якщо урядом будуть вжиті заходи щодо стримування значного росту тарифів на газ.
Вартість доставки газу зміниться
А що вже точно відомо, що з 1 січня 2022 року діятимуть нові тарифи на доставку (розподіл) природного газу для населення. Відповідний проєкт постанови прийняла 1 грудня Національна комісія що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Згідно нього, доставка газу трохи подорожчає, але не для всіх.
З інфографіки Газправда видно, що для абонентів «Донецькоблгаз» діючий зараз тариф зросте з 1,22 грн до 1,42 грн за куб. м спожитого газу, тобто на 16,4%. Абоненти «Луганськгаз» платитимуть лише на 2 копійки більше, а для абонентів «Маріупольгаз» тариф навіть зменшиться на 10 копійок.
Зараз проєкти нових тарифів винесені на публічне обговорення, але як показує практика, після цього вони лишаються на тому ж рівні. Тож варто очікувати саме таких цифр.
У НКРЕКП зазначають, що запропоновані проєкти тарифів набагато нижчі тих, які хотіли встановити самі газопостачальники. Наприклад, «Донецькоблгаз» у листопаді оголосив про намір підвищити ціну на розподіл до 4,38 грн/куб. м.
Варто додати, що розрахунок щомісячної плати за розподіл газу здійснюється таким чином: обсяг спожитого за попередній рік газу множиться на тариф на розподіл, результат ділиться на 12 рівних платежів, які сплачуються газопостачальній компанії щомісячно протягом року.
Нагадаємо, споживачі й раніше платили за транспортування газу, але ця плата була складовою єдиного тарифу на газ. За результатами реформ на ринку природного газу оператори газорозподільної системи і постачальники газу стали окремими незалежними компаніями. Кошти, що отримує компанія за розподіл газу, є платою за нормальне функціонування газорозподільної системи, за допомогою якої газ поставляється від магістрального газопроводу до окремих споживачів.
Облік газу не в кубометрах, а в одиницях енергії
Ще одне нововведення, що чекає споживачів природного газу з 1 травня 2022 року – нова система обліку, яка враховуватиме калорійність палива. Такі законодавчі зміни прийняла Верховна Рада України. Тепер в платіжках будуть вказувати не лише кількість спожитих кубометрів газу, а також одиниці енергії – кіловат-години, як при обліку електроенергії.
Однак газові лічильники, що встановлені в наших оселях, рахують тільки кубометри газу. Втім це не проблема. Змінювати прилад не доведеться.
Абонент, як і раніше, передаватиме показники лічильника в кубічних метрах своєму оператору газорозподільчої мережі. Той, своєю чергою, надаватиме постачальнику цього газу інформацію стосовно обсягу та енергетичної цінності газу. Нарахування здійснюватиметься вже за кількість спожитої енергії. Тож абоненти отримають квитанцію, в якій буде зазначена сума до сплати не за кубометри газу, а за енергоодиниці.
Таким чином споживач дізнається, скільки він витратив газу у перерахунку на енергетичні одиниці, а також зможе порівняти з витратами електричної енергії. Зрештою однакові одиниці виміру можуть допомогти людям зробити вибір – яким енергоресурсом вигідніше користуватись для опалення, підігріву води чи приготування їжі.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!