«Донецькоблгаз» хоче в три рази підняти плату за розподіл газу

6481
коментарі відсутні

плата за розподіл газу

Плата за розподіл газу може зрости. Якщо новий тариф приймуть, то людям за постачання кожного кубометру доведеться сплачувати не по 1,2 грн, як зараз, а по 4,38 грн. Плюс платити безпосередньо за газ – щонайменше по 8 грн/куб.м залежно від обраного постачальника. Тобто витрати домогосподарств на блакитне паливо, які й без того чималенькі, зростуть ще більше.

Наразі це поки що наміри, оскільки проєкт нового тарифу має затвердити Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Якщо ж плата за розподіл зросте, то це загонить у борги також і теплопостачальні підприємства, які є крупними споживачами природного газу.

 

Обговорення у вузькому колі

 

З середини жовтня акціонерне товариство «Донецькоблгаз» на своєму сайті розмістило оголошення про намір відкоригувати тариф на послуги розподілу газу.

«Необхідність перегляду тарифу обумовлена ростом мінімальної заробітної плати та середньої заробітної плати працівників, значним підвищенням ціни на природний газ для виробничо-технологічних витрат та власних потреб, ростом цін на паливо, електроенергію та інші матеріали, оплати оператору ГТС (газотранспортної системи), обсягу замовленої потужності та ін.», – пояснювалося у повідомленні.

Також на сайті було розміщено розрахунок нового тарифу, адреса для надсилання пропозицій і зауважень, а також запрошення до участі у відкритому обговоренні.

Обговорення відбулося 28 листопада у вузькому колі осіб. Серед присутніх були лише співробітники АТ «Донецькоблгаз» і представники двох департаментів Донецької облдержадміністрації. За результатами обговорення був опублікований протокол.

У ньому зазначено, що директор департаменту розвитку базових галузей промисловості ДонОДА Артем Литвинов виступив проти підвищення плати за розподіл газу, оскільки це призведе до суттєвих збитків теплопостачальних підприємств області.

«Наприклад, обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», маючи річний бюджет 1,6 млрд грн, за розподіл газу буде мати зобов’язання в сумі 600 млн грн на рік», – навів розрахунки Литвинов.

Крім того, представники обладміністрації нагадали керівництву «Донецькоблгаз», що на засіданні Ради національної безпеки і оборони України 22 жовтня було надане доручення щодо введення тимчасового, на період опалювального сезону 2021/2022 р., мораторію на підвищення тарифів, у тому числі на послуги розподілу газу. Рекомендовано залишити їх на рівні чинних на 22.10.2021 р. Лист з цією інформацією був надісланий напередодні обговорення.

У результаті вирішили передати до НКРЕКП розрахунки АТ «Донецькоблгаз» на встановлення нового тарифу на розподіл газу у розмірі 3,65 грн/куб.м без ПДВ (або 4,38 грн/куб.м з ПДВ). Та додати до них листа від ДонОДА, у якому є посилання на мораторій.

 

Національний регулятор все перевірить

 

Повідомлення про намір підвищити плату за розподіл газу надходять не лише від АТ «Донецькоблгаз». Відповідні процедури перегляду тарифів розпочали всі облгази країни. Причому апетити у всіх різні: деякі хочуть встановити захмарні розцінки.

У «передовиках» Луганськоблгаз, який пропонує підняти тариф до рекордних 8,41 грн/куб.м без ПДВ. Маріупольгаз дещо скромніше – до 4,81 грн/куб.м без ПДВ.

З цього приводу висловлюють занепокоєння місцеві адміністрації. Так, маріупольська громада виступила проти підвищення ціни на розподіл газу, запропонованої АТ «Маріупольгаз». Відповідне звернення направлено до НКРЕКП. У ньому зазначено, що зростання плати за транспортування газу завдасть шкоди бюджету у розмірі 320 млн грн.

Своєю чергою національний регулятор заспокоює споживачів, наголошуючи на тому, що поки що жодних рішень про затвердження таких тарифів на наступний рік не ухвалювалось.

«Навіть гіпотетичне корегування тарифів на розподіл природного газу на 2022 рік в середньому по Україні не має перевищувати рамки інфляційних процесів», – підкреслюють у НКРЕКП і додають, що обґрунтованість усіх проєктів розрахунків, наданих до НКРЕКП від облгазів, буде ретельно перевірена.

 

Що таке плата за розподіл газу?

 

Споживачі й раніше платили за транспортування газу, але ця плата була складовою єдиного тарифу на газ. За результатами реформ на ринку природного газу відбувся процес відокремлення функцій розподілу та постачання природного газу: оператори газорозподільної системи і постачальники газу стали окремими незалежними компаніями.

Оператор газорозподільної мережі (ГРМ) не може продавати газ, а лише здійснює його транспортування, тобто керує системою газопроводів.

Кошти, що отримує компанія за розподіл газу, є платою за нормальне функціонування газорозподільної системи, за допомогою якої газ поставляється від магістрального газопроводу до окремих споживачів.

 

«Донецькоблгаз» хоче в три рази підняти плату за розподіл газу - Фото №1

Структура тарифу на розподіл газу (інфографіка Українська енергетика)

Зібрана плата витрачається на виробничу діяльність та на оплату праці фахівців, які підтримують надійну роботу газових мереж. Частина коштів спрямовується на придбання технологічного газу, необхідного для його транспортування під належним тиском.

Крім того, газорозподільна компанія інвестує у реконструкцію та модернізацію газових мереж. Також акумулює кошти для створення обмінного фонду лічильників для побутових споживачів (їх безкоштовно встановлюють на час планової перевірки).

Тариф на розподіл газу затверджується НКРЕКП. Формула розрахунку така: вартість витрат на обслуговування газової мережі, поділена на обсяги доставленого споживачам газу.

Сплата для споживачів розраховується за обсягами споживання ними газу у минулому газовому році (з жовтня по жовтень), а не за кількістю газових приладів, якими вони користуються. Чим менший загальний обсяг споживання у попередній період, тим менша сума щомісячного платежу за розподіл.

 

Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика