Торецька міська громада знаходиться на самій лінії зіткнення, далі йде тимчасово окупована Горлівка. Безпекове питання було не єдиним, чому за увесь час децентралізації Торецьк не об’єднав у ОТГ сусідні сільські та селищні території .
І хоча ці питання й досі залишаються невирішеними, були сподівання на чергові місцеві вибори у жовтні поточного року. Ці вибори пройдуть на новій територіальній основі й усі громади стануть об’єднаними. Торецькій громаді поки не призначили місцеві вибори – через питання небезпеки.
За перспективним планом формування територіальних громад до складу Торецької ОТГ мають увійти Залізна, Новгородська, Північна та Щербинівська громади. Власне саме ці населені пункти й складають нині «Великий» Торецьк – вони підпорядковані міській раді та утворюють «матрьошку». Створення ж ОТГ дозволяє ліквідувати зайві ланки місцевого самоврядування. А поняття ідентичності й без того уже сформоване в жителів великого Торецька.
Чотири перепони для створення Торецької ОТГ
Причин, чому за п’ять років реформи у Донецькій області так і не створена Торецька ОТГ, відразу декілька.
Безпекове питання
Безпосередня близькість до лінії фронту ставить під сумнів можливість проведення виборів на цій території. У 2015 році ці вибори не проводили саме з цієї причини. Питання безпеки поставили головним, коли вирішили не призначати вибори у Торецькій громаді й на осінь поточного року.
Законодавче питання
У 2015 році місцеві вибори на певній частині Донецької області, в тому числі в Торецьку, відмінила своєю постановою Верховна Рада. Причина – небезпека для проведення виборів. Цією ж постановою зазначили, що чергові вибори на цій території має також призначити Верховна Рада. Проте перші вибори в ОТГ згідно законодавства призначає Центрвиборчком. Увесь цей час так і не дійшли згоди, яким чином це питання врегулювати на законодавчому рівні.
Питання ВЦА
Приймати відповідні рішення стосовно об’єднання в громаду можуть тільки місцеві ради. Так зазначається у законодавстві, що регулює створення ОТГ. Військово-цивільні адміністрації не мають таких повноважень, щоб брати на себе відповідальність та створювати об’єднані громади. У травні 2017 року в Торецьку за наказом Президента України ввели військово-цивільну адміністрацію. З тих пір Торецьк був позбавлений можливості створення ОТГ.
Земельне питання
Для створення ОТГ важливий принцип нерозривності території. А деякі села, які адміністративно підпорядковані Торецьку й мають увійти до складу ОТГ, знаходяться в оточенні земель сільрад колишніх Ясинуватського і Костянтинівського районів. Це означає, що нема спільних кордонів з містом та між собою.
Чому Торецьк без громади
«Хоча реформа децентралізації розпочалась у 2014 році, а перші вибори в ОТГ відбулись у 2015 році, ще три роки поспіль міста обласного значення (яким є і Торецьк) мали складнощі з процесом об’єднання. Можливість об’єднатись у них була, проте Центрвиборчком не призначав перші вибори в таких громадах», – пояснює Максим Ткач, керівник Донецького офісу Програми «U-LEAD з Європою».
З містами обласного значення мали об’єднатись населені пункти, які були підпорядковані району. А самі міста обласного значення до складу цих районів не входять. Тобто в одну громаду об’єднувались території різного адміністративного підпорядкування. Саме неврегульованість цих процесів була приводом для ЦВК не призначати перші вибори в ОТГ навколо міст обласного значення.
«У 2018 році на законодавчому рівні спростили процедуру створення ОТГ навколо таких міст – їм дозволили приєднувати навколишні села та селища без проведення перших виборів, – нагадує Максим Ткач. – Цей механізм пришвидшив створення ОТГ навколо міст обласного значення. Проте в Торецьку на той час уже діяла ВЦА, а значить, створювати об’єднану громаду місто не могло».
На осінь поточного року Центрвиборчком поки не призначив перші вибори до 10 ОТГ Донецької області. До цього переліку потрапила й Торецька громада. Проте територія усіх громад була остаточно окреслена Постановою Кабміну про затвердження територій громад, за останньою редакцією Перспективного плану в травні 2020 року.
«Що буде на тих територіях, де не призначені перші вибори, законодавство поки не дає однозначної відповіді», – констатує Максим Ткач.
Громада стане териконовою долиною креативних індустрій
Незважаючи на усі складнощі, Торецьк планує своє майбутнє наперед. Минулого року тут розробили та затвердили Стратегію розвитку Торецької громади на період до 2027 року. Цього літа Торецька громада розробила власний бренд.
«Торецьк – сучасне місто з шахтарським характером, привабливе для бізнесу, де є бажання жити та реалізовувати себе, місто відповідальних та активних людей!» – таке стратегічне бачення визначили для Торецької громади.
Серед стратегічних цілей зазначили:
- Диверсифікація економіки, розвиток малого та середнього бізнесу.
- Здорові, активні та дієві мешканці громади, які впливають на вирішення місцевих проблем.
- Відновлена комунальна інфраструктура, що відповідає потребам громади.
«Дія від кожного – мрія для всіх!» – таку місію громади зазначено в Стратегії соціально-економічного розвитку.
Над створенням бренду працювали разом з командою Brendville. Навіть карантин не став у заваді, частину роботи просто перевели у онлайн-режим.
Териконова долина креативних індустрій – такий слоган обрали для бренду Торецької громади.
Логотип схожий на здвоєні терикони, саме вони визначають зовнішній облік шахтарського міста. Водночас логотип втілює динамічність, прогресивність та відкритість до змін, не втрачаючи зв’язку із шахтарським минулим.
Ольга Нікуліна, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!