У Краматорську виховують майбутніх авіаконструкторів
Міський Центр позашкільної роботи, де працює 250 груп за різними напрямками, завжди був і залишається джерелом всебічного розвитку дітей, корисного дозвілля та творчості. Тут на безкоштовній основі юні краматорчани можуть відвідувати гуртки науково-технічної творчості, природознавства, декоративно-прикладного і образотворчого мистецтва, а також історичні, краєзнавчі, вокальні, хореографічні студії та фізкультурно-спортивні секції.
Сьогодні ми розповімо про авіамодельний гурток, яким багато років керує Сергій Куделин – 18-разовий чемпіон України, призер чемпіонатів Європи та світу з авіамоделізму. «Споконвіку людство мріяло піднятися в небо. Особливо цього хочеться дітям, і авіамоделювання якраз допомагає здійснити цю мрію. Дорослим важко уявити, яку радість дитині доставляє виготовлена своїми руками модель літака, яка піднімається в повітря, літає, а ще краще – займає призові місця на змаганнях», – каже майстер.
У авіамодельному гуртку діти займаються з четвертого класу. Перш за все вони вивчають історію авіації – з самого зародження повітроплавання до наших днів. І роблять історичні моделі літаків різних країн, які свого часу ставили світові рекорди. Тут мирно уживаються американські, німецькі, радянські літаки, вони змагаються між собою тільки в дальності і точності польоту.
А це визначається під час змагань. Зараз вихованці Сергія Куделіна готуються до чемпіонату в Києві. Єгор показує свою роботу – американський винищувач Мустанг P-51D. «Я сам виточив всі деталі, працював пилкою, лобзиком, ножем, обробляв наждаком, склеював. Скоро проведемо випробування. Сподіваюся, мій літак переможе», – ділиться своїми мріями школяр. Не відстає від нього і Ваня, який закінчує виготовлення своєї першої моделі – планера. Тут головне не помилитися і врахувати всі особливості аеродинаміки, щоб планер зловив повітряний потік і протримався в повітрі якомога довше.
«Авіамоделізм вчить дітей думати, розвивати образне мислення, працювати складними інструментами. А ще – вивчати складну науку аеродинаміку, яку неможливо пізнати без хороших знань математики і фізики. Так що наш гурток допомагає полюбити і шкільні науки», – додає керівник.
Для багатьох хлопців заняття авіамоделізмом стали визначальними при виборі професії. Шість вихованців Сергія Куделіна стали льотчиками, десятки його випускників закінчили профільні технічні вузи. Практично з усіх змагань краматорські авіамоделісти привозять призові місця. До речі, саме наші майстри виготовили еталонні моделі літаків, які служать критерієм розміру, ваги і льотних даних. І вже кілька років за цими критеріями проводяться чемпіонати різних рівнів.
Але, як у нас часто буває, немає пророка в своїй вітчизні. Краматорські авіамоделісти залишилися без площадки для випробувань своїх моделей. Ту, що була біля Критого ринку, поступово підібгали торгові кіоски. А картодром в парку ім. Пушкіна давно став непридатним і не використовувався.
«Ми сподівалися, що його відновлять, коли почалася реконструкція парку. Спочатку нам відмовляли, а потім, не порадившись, зробили діаметром 40 метрів. Але правила змінилися, і сучасні картодроми повинні бути не менше 60 метрів в діаметрі. В результаті навіть на новому майданчику ми не зможемо приймати змагання, та й тренуватися з серйозними моделями там буде неможливо. Шкода, адже в Україні залишилося всього три картодрома, і наш в Краматорську міг би стати четвертим, але на жаль цього не трапилося», – журиться Сергій Куделін. Однак майстер не сумує і показує новим поколінням хлопчиків, як мрії про небо можна втілити в реальність.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!