У Києві презентували План відновлення Маріуполя: він буде погоджений із самими маріупольцями
У Києві презентували план відновлення Маріуполя «Mariupol Reborn».
Проєкт складається з 5 етапів. І усі пропозиції щодо Плану відродження будуть широко обговорюватися з маріупольцями через центри «ЯМаріуполь».
«Поки захисники ведуть боротьбу за звільнення територій, ми за дорученням голови військової адміністрації Павла Кириленка працюємо над проєктом «Mariupol Reborn» – планом відбудови міста після деокупації», – йдеться в повідомленні Маріупольської міської ради.
Роботу над планом відбудови очолив урбаніст зі світовим ім’ям Фулко Трефальс. Як повідомляє місцевий сайт 0629, вперше він відвідав Маріуполь ще на початку 8-річної війни – у 2015 році. І вже тоді він надихнувся над розробку стратегії розвитку подібного міста. У 2021 році він цілий місяць жив та працював у Маріуполі, а тепер «з честю і скромністю» працює над планом відбудови Маріуполя.
«Ми не знаємо, яким буде місто після звільнення. Тому ми зараз говоримо про підходи, а не про конкретні будівлі. Ми будуємо візію», – наголосив Трефальс.
Представниця офісу SCM Наталя Ємченко наголосила, що до обговорення майбутнього вигляду Маріуполя планують максимально залучати місцевих мешканців.
«Ніхто ніколи такого не робив. Це точно. І я впевнена, на шляху реалізації цього плану будуть помилки. Ми це розуміємо. І ми готові за це платити», – сказала вона.
Тобто приймати якісь конкретні рішення щодо відновлення тих чи інших кварталів та мікрорайонів, будівництву чи навіть того, що має бути на місці зруйнованого театру будуть самі маріупольці. Фахівці мають лише вписати їхні побажання в загальну концепцію, яка полягає у безпеці, екологічності та інших аспектах. Крім того, вона міститиме пам’ять про загиблих, тож потрібно буде вирішити, як саме це можна буде віддзеркалювати в реальних архітектурних формах.
«Mariupol Reborn» – це практичне відродження Маріуполя з попелу
Загалом, ідеться про те, що місто фактично буде відновлюватись з нуля. Тож це великий шанс, створити не радянське місто, де вся інфраструктура заточена на виробництво, а створити місто для людини.
«Мені здається, що шанс на відбудову, який отримав Маріуполь, має об’єднати всіх – і владу, і бізнес, і маріупольців. Відновлення Маріуполя – це тепер питання світової солідарності. І сьогодні ми вивчаємо, що можна зробити в абсолютно новій ситуації. Немає викидів заводу, все деокуповане, Керченська протока – українська і є гроші на відновлення. Місто Маріуполь з глухого кута перетворюється в такій ситуації на транзитне місто, логістичний центр. З одного боку. А з іншого – є місцевий контекст. Де будуть відпочивати люди, де працювати. Які райони будемо відбудовувати. Все це мають вирішити маріупольці – не влада, не урбаністи. Люди. І ми маємо лише в цьому допомогти», – зазначив депутат Верховної ради Дмитро Гурін.
Проєкт з відродження Маріуполя підтримав і голова військової адміністрації в Донецькій області Павло Кириленко. Він зазначив, що діяти можна вже зараз, навіть до деокупації міста.
«Місто знищене вщент. Така сьогоднішня реальність. І ми маємо бути готові зіткнутися з цією реальністю завтра, коли місто буде визволене. Бути готовими – означає знати, як говорити з людьми, і знати, як відбудовувати місто з нуля. Для цього нам і потрібна стратегія відбудови Маріуполя – вже зараз. Нормальне життя в Маріуполі може бути відновлене тільки під українським прапором, і наша держава зможе впоратися з цією задачею. Переконаний, що до справи відбудови Маріуполя долучаться і наші союзники», – наголосив Павло Кириленко.
Хто фінансуватиме План відновлення Маріуполя
Фінансувати відбудову міста зголосились декілька країн Європейського Союзу. Зокрема, Італія, Польща, Греція. Крім того, за словами мера Маріуполя Вадима Бойченко, місто розраховує на те, що 14 млрд доларів зможе отримати із заморожених російських грошей, які зараз законсервовані в європейських банках.
Одним з надійних партнерів Маріуполя залишається і Фонд USAID, який вже фінансував проєкти з розвитку Маріуполя до війни та планує робити це і надалі.
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!