Замість музичної школи у Святогірську, що на Донеччині, сьогодні порожнє місце. Прибрали навіть залишки будівлі, яка була вщент зруйнована внаслідок російських обстрілів. Однак її планують побудувати знову та зробити ще кращою, ніж була, адже школа дуже потрібна дітям. І поки вони продовжують навчатися у закладі дистанційно, вже оголошено конкурс на найкращий архітектурний проєкт для нової школи.
Про те, як працювала музична школа у Святогірську до повномасштабної війни, як навчаються діти сьогодні та які плани щодо відбудови закладу з нуля, дізнавались журналісти АКМЦ.
Маленький заклад з великими перспективами
Музична школа у Святогірську працювала багато років і діти, які проживали у громаді, із задоволенням навчалися музики та різним мистецтвам. Крім того, у невеликому місті не було клубу, концертного залу, місць для культурного дозвілля та навіть достатньої кількості дитячих майданчиків. Ще більш затребуваним заклад став після початку війни, коли у 2014 році у Святогірську оселилось багато переселенців, зокрема з дітьми.
«Через брак ставок вчителів у нас навіть була черга, оскільки дітей було багато. Зокрема до нас прийшли переселенці, які тоді масово виїжджали з окупованих територій. У когось тут була дача, у когось — родичі, у когось — ділянка. Дітей було дуже багато, середня школа навіть почала працювати у дві зміни. На той час у нас було 84 дитини, а хотіли займатись ще близько половини від цієї цифри. Тоді просили додати нам ставки, поступово їх отримували й це дало змогу збільшити кількість учнів», — розповідає директорка Святогірської музичної школи Марина Чернобаєва.
У той самий час почали й подавати заявки на участь в грантових програмах, щоб покращити умови навчання дітей. Одну з них у 2015 році підтримала Міжнародна організація з міграції (МОМ) і за підтримки народу Японії у школі зробили капітальний ремонт, а також закупили різні інструменти для занять з дітьми. Навіть облаштували кімнату психологічного розвантаження, кімнату для звукозапису, тож була можливість записувати музику, фонограму тощо. Співпраця з партнерами продовжувалась близько 6 років — до початку повномасштабної війни.
На території музичної школи з’явився і дитячий майданчик за підтримки «Save the Children». Тільки він і зберігся після російських обстрілів міста. Сам заклад був зруйнований вщент 21 травня 2022 року, і сьогодні на цьому місці лишилась лише невелика купа будівельного сміття. Водночас директорка школи змогла врятувати всі важливі документи та деякі музичні інструменти.
Нині у закладі продовжують навчатися 134 дитини, як і до початку повномасштабної війни. Тільки тепер знання отримують у дистанційному форматі. При цьому заклад не забуває брати участь у музичних конкурсах, які проводяться по всьому світу, й займати перші місця. Також отримує подяки від міжнародних організацій за підтримку постраждалого від війни населення завдяки музиці.
«Urban Renaissanse — JULE 2024», як точка старту для відбудови Святогірської музичної школи
У липні цього року відбудеться Всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс на найкращий проєкт відновлення соціальних будівель і прилеглих територій, зруйнованих внаслідок війни «Urban Renaissanse — JULE 2024». Захід проходитиме у Дніпрі за сприяння та інформаційної підтримки адміністрації Краматорського району Донецької області, за підтримки Святогірської міської ради та Святогірського відділу культури та спорту.
Ініціатором виступила ГО «Зірковий шлях», яку створили у 2013 році в Краматорську. Організація тісно співпрацювала зі Святогірською музичною школою й вони разом проводили культурно-розважальні заходи, брали участь у міжнародних конкурсах, де представляли Україну.
«Зараз спільно з ГО «Святогірськ на долоні» ми працюємо у напрямку відновлення музичної школи у Святогірську, а також інших об’єктів соціального призначення в населених пунктах Донецької області. Це і є головна тема та мета конкурсу «Urban Renaissanse — JULE 2024». А першою номінацією у ньому є «Найкращий архітектурний проєкт на будівництво школи мистецтв на 220 учнів з концертним залом у Святогірську», — розповіла голова правління ГО «Зірковий шлях» Олена Мухіна.
Генеральний медіапартнер конкурсу — блог архітектури і дизайну «IZBA». Головний редактор Ігор Коваленко розповів, що запропонував інформаційну підтримку одразу, як дізнався про підготовку до конкурсу. Крім матеріалів про архітектуру та дизайн, видання пише і про події, що стосуються рішень та технологій для відновлення інфраструктури України.
«Коли мені прийшло повідомлення про те, що планується проведення такого конкурсу, я не тільки погодився надати всю можливу інформаційну підтримку, а й допоміг знайти спеціалістів, які увійдуть до складу журі. Поки що впевнено можу сказати про чотирьох людей з шести, які потрібні, але вони дійсно фахівці у своїй справі, та й час ще є. Так, я дійсно вважаю, що вже зараз потрібно робити кроки у напрямку відновлення. Ніхто ж не каже, що йдеться про будівництво вже зараз. Але така ініціатива є дуже корисною та закладає фундамент на майбутню відбудову не тільки музичної школи, а й в цілому всіх постраждалих об’єктів культури та мистецтва», — розповів Ігор Коваленко.
Святогірськ має звучати. І не тільки він
Валерія Костюшко, голова ГО «Святогірськ на долоні», приєдналася до проєкту, бо знає ситуацію зсередини. Раніше вона організувала музичні заняття для дітей. Нині у трьох населених пунктах вже проводяться більш-менш стабільні уроки.
«Діти радіють кожному заняттю, кожному приїзду. Ми бачимо, як змінюється їхній психологічний стан, як горять ці очі. Тому використовуємо музику як інструмент психологічної підтримки насамперед. Безумовно, мріємо про відбудову музичної школи для повноцінних занять і, звісно, про якийсь стаціонарний осередок для організації дозвілля, творчих гуртків тощо», — наголосила Валерія Костюшко.
Вона додала, що саме культурні заклади росіяни руйнують в першу чергу, адже знають їхню найголовнішу цінність. Саме тому вже зараз треба думати про відновлення, відбудову та створення нових осередків розвитку дітей і молоді.
«Ми віримо в найкраще, віримо в перемогу, яка обов’язково буде. А поки що потрібно потурбуватися про дітей, щоб вони могли відчувати дитинство, розвиватися. Все відбудуємо і зробимо ще краще», — підсумувала активістка.
Ця публікація здійснена за підтримки Фонду «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Антикризовий медіа-центр» не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!