Учні Донеччині за можливістю продовжують здобувати освіту
Після тритижневої перерви, спричиненої нападом росії на Україну, освітній процес в Донецькій області відновився в дистанційній формі. Утім, що цілком зрозуміло, не в повному обсязі.
Частина області опинилася під тимчасовою окупацією, деякі населені пункти перебувають під постійними обстрілами, без світла, зв’язку та інтернету. Щодо решти більш-менш спокійної території, то тут також є особливості, пов’язані з виїздом учнів і педагогів в інші регіони України та за кордон.
Як внаслідок бойових дій довелося переформовувати весь освітній процес, розповіла директор департаменту освіти і науки Донецької обласної військової адміністрації Тетяна Сідашева на брифінгу 15 квітня.
«Зараз вектор нашої роботи дещо змінився, адже первинним є збереження життя та здоров’я учнів і педагогів. Але ми докладаємо всіх зусиль, щоб завершити навчальний рік і допомогти отримати документи про освіту всім, хто залишився або виїхав за межі області», – наголосила Тетяна Сідашева.
По всіх питаннях, що виникають у учнів та їх батьків, можна звертатись за телефоном 095-314-15-75.
Завершення навчального року
За рекомендаціями Міністерства освіти і науки України, заклади загальної середньої освіти самостійно визначають день закінчення освітнього процесу. Тобто ті школи (ліцеї), які зараз можуть надавати дистанційну освіту, працюють практично у звичайному графіку.
Ті заклади, які не можуть працювати у зв’язку з активними бойовими діями, відновлять навчальний процес по завершені обстрілів. Для них навчальний рік буде подовжено на термін, необхідний для вивченні всього об’єму матеріалу.
«Все буде зроблено максимально в інтересах дитини. Пропущені теми будуть доопрацьовані, оцінки будуть позитивними та навіть трохи завищеними. Ми розуміємо, в якому стані зараз перебувають наші діти, тож маємо їх всіляко підтримати», – зазначила Тетяна Сідашева.
Мультипредметний тест для Донеччини
Цього року замість зовнішнього незалежного оцінювання в Україні буде проведено мультипредметний тест. Орієнтовно він пройде у липні. Втім є певні перестороги щодо його проведення саме в Донецькій області.
Справа в тому, що учнів для проведення тесту потрібно зібрати в один день в декількох визначених закладах, оснащених комп’ютерами. В цей час гарантовано на має бути активних бойових дій та сигналів тривоги, що вкрай складно передбачити, особливо в нашому регіоні.
Окреме питання виникає стосовно дітей з окупованих (з 2014 року) територій, які останні роки навчалися у нас. Для них буде важко, якщо не сказати – неможливо – приїхати на здачу мультипредметного тесту.
«Тому ми надали пропозиції до Міносвіти, щоб дозволили для цих дітей провести цей тест дистанційно. Також запропонували проводити очне тестування не в один день, а призначити принаймні три-чотири дні – для зручності учнів, які перебувають в різних куточках України та за кордоном», – додала очільниця департаменту освіти.
Документи про освіту
Зараз уточнюється база даних випускників навчальних закладів, щоб видати їм випускні документи. Їх надрукують навіть для тих дітей, які опинилися на нині окупованій території.
«Щодо Маріуполя – якщо людям вдалося виїхати на підконтрольну Україні територію, то вони можуть подати заяву в будь-якому місті, до будь-якої школи, щоб продовжити навчання та відповідно отримати випускні свідоцтва. У разі відсутності документів зі школи, треба звернутися до місцевого департаменту освіти, який через єдину інформаційну систему отримає підтверджуючу довідку для зарахування дитини до навчального закладу», – порадила Тетяна Сідашева.
Також можуть продовжити навчання в Україні ті діти, які виїхали за кордон. Такі учні можуть подати заяви на дистанційну освіту до шкіл міста Дніпро – таку домовленість досягнуто з департаментом освіти Дніпропетровської області.
Багато питань виникає щодо документів, які зберігалися в навчальних закладах, що зараз опинилися на окупованій території. За словам Тетяни Сідашевої, хвилюватись не треба – всі ці документи будуть відновлені через Державне підприємство «Інфоресурс», яке їх друкувало та має в електронному вигляді.
Війна та освіта в цифрах
На 15 квітня в Донецькій області внаслідок обстрілів російських військових пошкоджено та зруйновано 260 закладів освіти.
За кордон виїхали 14 318 учнів та 921 педагог.
Понад 112 тисяч школярів здобувають освіту дистанційно.
Призупинено освітній процес у Вугледарській територіальній громаді. Йдеться про 9 закладів, де навчаються 2,7 тисяч учнів.
Не здійснюється організація освітнього процесу в Маріупольській громаді: 70 закладів – 38,8 тисяч осіб.
Заклади дошкільної освіти припинили роботу у звичайному режимі та працюють дистанційно.
24 заклади фахової передвищої освіти працюють дистанційно. Призупинена діяльність у 10 закладах (8 – м. Маріуполь, 1 – смт. Графське, Волноваський район, 1 – Вугледар).
8 закладів вищої освіти працюють дистанційно. Призупинена діяльність трьох закладів освіти міста Маріуполь (Приазовський державний технічний університет, Маріупольський державний університет, Азовський морський інститут Одеської національної морської академії).
На канікулах перебувають студенти Донбаської національної академії будівництва і архітектури.
За змішаною формою працює Донецький державний університет внутрішніх справ.
Двадцять три заклади професійної (професійно-технічної) освіти працюють дистанційно (7,2 тис. осіб). Припинена діяльність 9 закладів (2,6 тис. осіб).
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!