Україна та США підписали економічну угоду про надра: деталі
30 квітня Україна та США уклали угоду щодо корисних копалин. Як повідомила перша віцепрем’єр-міністерка — міністерка економіки України Юлія Свириденко, цей фонд є спільною ініціативою двох держав з рівним внеском — 50/50. Кошти фонду будуть вкладені виключно в Україні, направляючись на видобуток корисних копалин, нафту, газ, а також на інфраструктурні та переробні проєкти. Контроль над надрами і ресурсами залишиться за Україною, яка буде визначати умови використання національних ресурсів.
«Ми сформували версію угоди, що передбачає взаємовигідні умови для обох держав. Це Угода, в якій США відзначають своє прагнення сприяти досягненню довгострокового миру в Україні і визнають вклад, який Україна зробила у глобальну безпеку, відмовившись від ядерного арсеналу. Угода в якій США відзначають свою відданість питанням української безпеки, відновлення і реконструкції», — ідеться у дописі.
Головні положення угоди
- Повна власність і контроль залишаються за Україною. Всі ресурси на її території та в територіальних водах належать Україні, яка сама вирішує, що і де видобувати. Надра залишаються в українській власності за умовами угоди.
- Рівноправне партнерство: фонд створюється на паритетній основі (50/50) і управлятиметься спільно з США.
- Угода захищає національну власність, не змінюючи процесів приватизації чи управління державними компаніями, такими як “Укрнафта” або “Енергоатом”, які залишаться власністю держави.
- Немає боргових зобов’язаностей перед США.
- Угода відповідає Конституції України і не змінює євроінтеграційного курсу, узгоджується з національним законодавством і не суперечить міжнародним зобов’язанням України.
- Фонд буде наповнюватися доходами лише від нових ліцензій на проєкти з критичними матеріалами та нафтою і газом; доходи від вже розпочатих проєктів не включаються. Угода передбачає стратегічну співпрацю в майбутньому.
- Заплановані лише точкові зміни до законодавства для функціонування Фонду, зокрема внесення змін до бюджетного кодексу. Водночас угоду має ратифікувати Верховна Рада.
- США сприятимуть залученню додаткових інвестицій та технологій через агентство DFC, яке буде допомагати залучати їх з США, ЄС та інших країн.
- Угода надає податкові гарантії — доходи і внески Фонду не оподатковуються в обох країнах для максимального ефекту від інвестицій.
Міністерка також підкреслила, що США вкладають у фонд не лише фінансові ресурси, а можуть надавати допомогу, наприклад, системами ППО.
«Україна вносить 50% доходів державного бюджету від нової ренти на нові ліцензії на нові ділянки. Україна також може робити додаткові внески окрім цього базового, якщо вважатиме за необхідне. Йдеться про співпрацю на десятиліття вперед. Далі Фонд інвестує у проєкти із видобутку корисних копалин та нафти і газу, а також в супутню інфраструктуру чи переробку. Конкретні інвестиційні проєкти, на які будуть спрямовані кошти, Україна і США визначатимуть спільно. Важливо, що Фонд може інвестувати виключно в Україну», — зазначила Свириденко.
Очікується, що перші десять років прибутки фонду не розподіляються, а використовуватимуться для інвестування в нові проєкти або відбудову. Ці умови будуть обговорюватися додатково.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!