Україна збирає гроші на відбудову через спеціально створені фонди
Шість фондів відновлення були створені Кабінетом Міністрів України ще на початку великої війни – у березні 2022 року. Усвідомлюючи масштаби руйнувань, що чекають на країну внаслідок російського вторгнення, уряд ініціював збір коштів за шістьма основними напрямками. Для цього були відкриті розрахункові рахунки у гривні та в іноземних валютах, на які можна спрямовувати пожертви. Передбачалося, що фонди відновлення поповнюватимуть міжнародні партнери, інвестори, громадські організації, представники бізнесу та звичайні громадяни, які хочуть допомогти українцям подолати наслідки російської навали та стабілізувати економіку.
Інформація про відкриття цих фондів була розповсюджена, зокрема, в посольствах України в іноземних країнах. Отримані кошти використовуються залежно від спеціалізації фонду. Це – підтримка української армії та надання гуманітарної допомоги постраждалим, відбудова знищеної інфраструктури та трансформація економіки, відновлення роботи малого та середнього бізнесу та обслуговування міжнародних фінансових зобов’язань України. Напрямки фондів та номери їхніх рахунків розміщені на сайті Кабміну.
Фонд підтримки української армії
Першим у березні 2022 року почав наповнюватися Фонд підтримки ЗСУ. Спеціальний рахунок був відкритий Національним банком України та є мультивалютним. Туди можуть переказувати кошти як міжнародні партнери та донори – у іноземній валюті, так і український бізнес та громадяни – в національній валюті.
За даними Нацбанку, станом на 1 листопада 2024 року залишок коштів на спецрахунку Фонду підтримки армії становить понад 1,5 млрд грн. За минулий місяць рахунок поповнився на понад 176,6 млн грн. Усього з початку повномасштабного вторгнення на спецрахунок надійшло майже 39,2 млрд грн в еквіваленті. З них з-за кордону в іноземній валюті – майже 18,8 млрд грн в еквіваленті.
Загалом з початку війни зі спецрахунку на потреби оборони Національний банк перерахував майже 37,8 млрд грн, у жовтні 2024 року – понад 563,4 млн грн. Переказати кошти на потреби оборони можна як за реквізитами, так і за допомогою платіжної картки за посиланням.
Фонд надання гуманітарної допомоги постраждалим
Гуманітарним фондом опікується Міністерство соцполітики. На створений спецрахунок зараховуються добровільні внески від фізичних та юридичних осіб як з України, так і з-за кордону. Зібрані кошти спрямовуються за різними напрямами:
- евакуація цивільного населення;
- облаштування притулків для внутрішньо переміщених осіб;
- забезпечення їх продовольством, одягом та взуттям, надання ліків та медичних препаратів;
- забезпечення населення товарами першої необхідності;
- надання одноразової грошової допомоги, задоволення інших першочергових потреб життєдіяльності людини.
Від моменту відкриття рахунку на гуманітарну підтримку постраждалих від війни українців надійшло майже 560 млн грн, було витрачено 462 млн грн, залишилося 97 млн грн. Про це звітує Мінсоцполітики. До речі, у міністерстві створили інтерактивну мапу наповнення спецрахунку та використання отриманих коштів. На ній можна побачити розподіл грошей по областях.
Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури
Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури підпорядковується Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України. Термін «зруйноване майно та інфраструктура» охоплює об’єкти нерухомого майна, які належать фізичним і юридичним особам усіх форм власності, та об’єкти інфраструктури, зруйновані (пошкоджені/знищені) внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією росії проти України.
Одержувачами коштів фонду можуть бути органи виконавчої влади, військові адміністрації та державні підприємства й установи. Гроші спрямовуються на будівництво громадських будівель, захисних споруд цивільного захисту, реконструкцію, капітальний ремонт об’єктів критичної інфраструктури та житла внутрішньо переміщеним особам і людям, які втратили його внаслідок воєнних дій.
Розподіл коштів затверджується розпорядженням Кабміну. До прикладу, у березні 2024 року Київська обласна адміністрація отримала 82,5 млн грн на відновлення пошкоджених багатоквартирних будинків у Гостомелі, Ірпені, Бородянці та навколишніх селах.
Міністерство звітує про отримані та використані кошти щомісяця. Так у жовтні 2024 року на спецрахунок Фонду відновлення майна та зруйнованої інфраструктури надійшло 186 тис. грн, 0,00 євро, 607 фунтів стерлінгів, 165 тис. дол. США.
Інші фонди
Фонд відновлення та трансформації економіки та Фонд підтримки малого та середнього бізнесу перебувають у підпорядкуванні Міністерства економіки. На запит Антикризового медіа-центра у відомстві проінформували, що «залишок коштів на рахунках, відкритих у Національному банку, станом на 18.09.2024: рахунок «Фонд відновлення та трансформації економіки» – 16 517,51 грн, 1 600 дол. США, 4 171,36 євро; рахунок «Фонд підтримки малого та середнього бізнесу» – 538 867,93 грн, 1 000 дол. США». Щодо загальних сум, що надійшли на рахунки вказаних фондів, а також напрямів їхнього використання, у Міністерстві не уточнили.
І останній, шостий фонд – це Фонд обслуговування міжнародних фінансових зобов’язань України, що підпорядкований Міністерству фінансів. Рахунок фонду відкритий у Національному банку України для зарахування коштів, що надходять як добровільні внески від фізичних та юридичних осіб. Видатки з рахунку фонду спрямовуються виключно на обслуговування державного боргу.
За інформацією Міністерства фінансів, що була надана за нашим запитом, «протягом 2022-2024 років на рахунок Фонду надійшли благодійні внески в сумі 28 719,18 грн. Станом на 01.09.2024 сума залишку на рахунку в національній валюті становила 28 719,18 грн. Надходження та залишки на рахунку в іноземній валюті станом на 01.09. 2024 відсутні». Тобто фонд майже не наповнювався, а ті маленькі кошти, що надійшли, не були використані.
Піраміда відновлення
Розмірковуючи над відбудовою України, економісти розробили так звану «піраміду відновлення». У ній сходинки відповідають створеним Кабміном спеціалізованим фондам. На першому рівні відбудови національної економіки необхідно забезпечити належне фінансування гуманітарних та військових потреб. Надалі гострою видається необхідність відновлення майна та зруйнованої інфраструктури. Наступним кроком є трансформація економіки. Далі фахівці наголошують на екологічному аспекті, що відповідає напрямку «зелене відновлення». І нарешті, підтримка бізнесу.
План відновлення на державному рівні розрахований на довгострокову перспективу, тому він передбачає не лише безпосередню відбудову, а й пошук інструментів для подальшого розвитку та розширеного відтворення.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!