Українці, які рятували євреїв у Другу світову

5195
коментарі відсутні

Українці, які рятували євреїв у Другу світову

В історії Голокосту чимало прикладів, коли люди інших національностей  рятували євреям життя. На Дніпропетровщині нараховують 70 таких Праведників світу, які мешкали у Другу світову. Дані про них увійшли до книги «Ті, хто повертають віру в людину», яку презентували на міжнародному форумі у Дніпрі.

«Це видання – результат нашої співпраці з Українським інститутом «Ткума» і Музеєм «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», – зазначила заступниця голови Дніпропетровської облдержадміністрації Ірина Грицай. – Україна посідає четверте місце у світі за кількістю Праведників народів світу – нині їх понад 2600. Із них 70 – уродженці й мешканці Дніпропетровщини».

Книга «Ті, хто повертають віру в людину» ґрунтується на унікальних архівних документах, а також матеріалах ізраїльського національного меморіалу Катастрофи та Героїзму Яд Вашем. Ці дані свідчать про справжній героїзм простих селян та містян Дніпропетровщини, які з ризиком для власного життя рятували людей іншої національності від загибелі.

«На таких прикладах можна і виховувати молодь, і будувати мости між націями. І християнська, і іудейська традиції свідчать: кожне людське життя – це всесвіт. Тож врятувавши навіть одне, ти рятуєш цілий світ», – розповів директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» і Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» Ігор Щупак.

 

Українці, які рятували євреїв у Другу світову - Фото №1

 

Унікальним є подвиг Яна Ходоровського, який врятував під час Голокосту 26 євреїв із гетто. Він допоміг оформити їх на роботу за фальшивими документами, а згодом перевіз зі Львова до Дніпропетровська.

«У важкі часи, коли руйнується моральний порядок, люди помилково відчувають загрозу від іновірців та представників інших національностей. А ще – з легкістю наклеюють на них ярлик ворога. Тому приклади зворотного, коли українці під час Другої світової рятували євреїв від знищення, дуже цінні. Про такі вчинки слід знати і пам’ятати», – сказав віце-ректор Українського католицького університету Мирослав Маринович.

До форуму долучилися понад 70 науковців з України та Ізраїлю, громадських активістів, представників органів державної влади.

Міжнародний форум «Ті, хто повертають віру в людину: Праведники народів світу Дніпропетровщини» організувала Дніпропетровська облдержадміністрація спільно з Українським інститутом вивчення Голокосту «Ткума» і Музеєм «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні».

За даними, які повідомила прес-служба ДніпроОДА, на Дніпропетровщині 14 вулиць названі іменами мешканців області, що рятували євреїв під час Голокосту. Це більше, ніж будь-де у світі. Про перейменування міських та сільських вулиць на честь Праведників світу говорили на міжнародному форумі у Дніпрі.

«Історія Другої світової – це не лише масові вбивства, але й приклади опору геноциду. Так, під час Голокосту українці та представники інших національностей рятували життя євреям. Завжди – із ризиком для себе та власних родин. Увічнити пам’ять про такі героїчні вчинки – обов’язок нащадків», – сказав директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» і Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» Ігор Щупак.

 

Українці, які рятували євреїв у Другу світову - Фото №2

 

На честь Праведників світу перейменували вулиці у Дніпрі, Кам’янському, Нікополі, Новомосковську. Пам’ять про героїчні вчинки мешканців регіону закарбували й у назвах сільських вулиць у Криничанському, Магдалинівському, Дніпровському, Нікопольському, Синельниківському районах.

«Одна з вулиць у Дніпрі – колишня Ясна – перейменована на честь родини Зубкових. Подружжя надало притулок 9-річній Неллі Гордон, родичі якої загинули, –  розповів заступник директора Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» і Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» Єгор Врадій. – Поліцаї викликали Марію Зубкову на допит. Та переконувала їх, що дівчинка – їхня родичка. Врешті-решт відстояли дитину, а згодом – удочерили. Після війни сталося диво – повернувся й батько Неллі».

Декілька життів врятував і мешканець Нікополя Федір Вовк. До війни він був директором школи №9. Зараз там – пам’ятна табличка. На честь Федора Івановича перейменували й вулицю в місті – колишню Проектну-5.

«Це чудова ініціатива Дніпропетровщини – увічнити пам’ять про Праведників народів світу в вуличних назвах. Сподіваюся, у Львові її також підтримають», – поділився віце-ректор Українського католицького університету, член-засновник Української Гельсінської групи Мирослав Маринович.

Загалом нараховують 70 Праведників світу, які мешкали на Дніпропетровщині у Другу світову.

 

Українці, які рятували євреїв у Другу світову - Фото №3


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика