Внаслідок повномасштабної війни постраждало або повністю знищено величезну кількість об’єктів культурної спадщини. Росія знищує їх цілеспрямовано, обираючи у тому числі історичні будівлі та пам’ятники. Найбільше від ворожих атак постраждала культурна спадщина у Донецькій, Харківській та Одеській області – ідеться про понад 900 об’єктів.
Україна працює над міжнародними механізмами, щоб забезпечити відшкодування від Росії за збитки. Для цього усі постраждалі внаслідок російської агресії об’єкти культурної спадщини внесуть до спеціального держреєстру.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що сьогодні вкрай важливо створити на платформі United for Justice реєстр знищеної війною культурної спадщини та правильно оцінити збитки і втрати у сфері культури. Ця інформація складе основу доказової бази для міжнародних судових інституцій.
Він також акцентував, що світова спільнота має створити прецедент покарання за знищення культурних цінностей, що матиме велике значення для захисту світової спадщини. Тобто всі мають чітко розуміти, що РФ чинить воєнні злочини та реалізує геноцид українців не лише через фізичне знищення. Це також позбавлення національної спадщини, національної пам’яті, спадку предків, символів та ідентичності, «і тому тема культурного геноциду має бути зафіксована в акті звинувачення РФ за злочин агресії проти України».
«Кожне варварство щодо культурних об’єктів, щодо нематеріальної спадщини має бути компенсовано за рахунок російських активів або за рахунок прямих репараційних виплат. Усе вкрадене повинно повернутись додому. Ми більше не дозволимо Росії безкарно і системно грабувати наші культурні, національні багатства», – заявив він.
Читайте також: На 31 мільярд гривень завдала шкоди росія довкіллю Донеччини та Луганщини
Що вже робить Україна для фіксації пошкоджених об’єктів культурної спадщини
Ще у липні минулого року в Україні вже запустили цифровий Реєстр зруйнованих об’єктів культурної спадщини, про що повідомляв пресрелізом «Антикорупційний штаб». З перших днів повномасштабної війни «Антикорупційний штаб» фіксує зруйновані та пошкоджені об’єкти.
Раніше ГО створила Карту руйнувань та відновлення — єдиний подібний інструмент у формі відкритих даних.
Влітку 2023 року було розпочато фіксацію і зруйнованих об’єктів культури та пам’яток за допомогою застосунку Pact Providence. Цей програмний додаток допомагає у формі верифікованих відкритих даних збирати інформацію про об’єкти та фіксувати їх зі збереженням метаданих.
«Наша мета — зафіксувати кожен злочин, завданий діями росіян. Саме тому ми створили список об’єктів, зібраних у формі відкритих даних за допомогою цієї технології. Адже ці фото неможливо підробити», — наголошують у ГО.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!