Від волонтерства до розвитку повоєнної Донеччини – діапазон роботи переселенця з Добропілля в Одесі

30038
коментарі відсутні

Від волонтерства до розвитку повоєнної Донеччини – діапазон роботи переселенця з Добропілля в Одесі

Володимир Орос – бізнесмен та громадський діяч – через російську агресію вже вдруге вимушений кидати все та переїжджати на нове місце. Дев’ять років тому родина Оросів виїхала з Донецька до Добропілля, а торік довелось евакуюватися вдруге, тепер до Одеси.

Попри все, чоловік не втрачає оптимізму і знову починає все заново. Але не займається виключно налагодженням власного життя та облаштуванням свого побуту – навпаки, веде активну суспільну діяльність. Через створену ним громадську організацію «ДОБРО» Володимир продовжує допомагати прифронтовому Добропіллю, впроваджує низку соціальних проєктів в Одесі, а також підтримує інших переселенців.

 

«ДОБРО» допомагає землякам

 

У невеличкому Добропіллі громадська організація «Добропільський центр молоді ДОБРО» була відома, без перебільшення, всім містянам. Володимир Орос створив її кілька років тому, щоб дати можливість активним юнакам і дівчатам проявити свої творчі та організаторські здібності, креативність та жагу до позитивних змін.

До початку великої війни молодь влаштовувала у Добропіллі культурні заходи та фестивалі. Впровадила потужний екологічний проєкт – моніторинг якості повітря. У співдії з іншими громадськими організаціями мешканці Добропілля розмірковували над тим, як трансформувати вугільні мономіста Донеччини у квітучі, високотехнологічні громади.

Сам Володимир мріяв розвивати в регіоні туристичний бізнес. Заснував равликову ферму та займався розробкою екомаршрутів. Також відкрив арт-кафе «Тролейбус», яке працювало як соціальне підприємство. 

Всі плани та мрії перервала війна. Більшість команди ГО «ДОБРО» виїхала з міста, керівник організації Володимир Орос евакуювався до Одеси. Однак «ДОБРО» продовжує допомагати землякам. За рік десятки тисяч продуктових наборів було зібрано та доставлено жителям Добропільської, Мирноградської, Селидівської, Покровської та Новогродівської громад.

 

Від волонтерства до розвитку повоєнної Донеччини – діапазон роботи переселенця з Добропілля в Одесі - Фото №1

Гуманітарна допомога жителям прифронтових громад Донеччини

 

«Від самого початку війни наша організація співпрацювала з військовими адміністраціями щодо вивчення потреб прифронтових міст. Ми отримували заявки на гуманітарну допомогу та залучали міжнародні благодійні організації, з якими мали тісні стосунки ще з 2014 року. За їхньої підтримки нам вдалося спрямувати на Донеччину тони гуманітарного вантажу. Це продуктові набори, генератори, старлінки для забезпечення зв’язком об’єктів критичної інфраструктури та багато чого іншого», – розповів Володимир Орос.

Нині ГО «ДОБРО» впроваджує новий проєкт з підтримки сімей з дітьми, які залишилися у Добропіллі. Окрім надання натуральної гуманітарної допомоги, дорослим будуть запропоновані безплатні медичні та юридичні послуги, а для діточок – заняття з психологічного розвантаження.

 

«Моє місто» допомагає втілювати мрії    

 

В Одесі Володимир Орос налагодив співпрацю з місцевими організаціями, щоб посилити волонтерську діяльність. Також долучився до команди ГО «Моє місто» – краудфандингової платформи, що збирає гроші на соціально значущі проєкти.    

«До нас звертаються автори проєктів, які мають цікаві ідеї, але не знають, як їх втілити у життя. Нещодавно ми провели в Одесі хакатон «Генератор ідей», на якому журі відібрало декілька проєктів, яким надаватиметься супровід. Мається на увазі допомога з написанням заявки, зі збором коштів через краудфандингову платформу «Моє місто», менторська підтримка під час реалізації проєкту та звітування», – пояснив Володимир Орос.

 

Від волонтерства до розвитку повоєнної Донеччини – діапазон роботи переселенця з Добропілля в Одесі - Фото №2

Команди хакатону «Генератор ідей» на тренінгу з проєктного менеджменту

 

Важлива умова – ідеї повинні мати соціальну спрямованість. Також зроблено акцент на залучення переселенців до громадського життя. Декілька проєктів одразу отримали фінансування, оскільки в журі були представники місцевої влади та міжнародних донорів, які обрали їх як перспективні. Серед них – проєкт першої психологічної допомоги дітям, постраждалим від війни.

«Ще один цікавий проєкт, який стартує вже на цьому тижні, – «20-ий трамвай» – туристичний маршрут шляхом руху найстарішого, найвідомішого, найдовшого трамвайного маршруту в Одесі. Автори проєкту спочатку планують залучити місцевих мешканців та переселенців на толоку з прибирання вдовж трамвайних рейок, а потім аудіогід буде розказувати пасажирам цікаві факти про 20-ий маршрут, про історичні місця навколо та унікальні стародавні зупинки», – навів Володимир приклад з хакатону «Генератор ідей». 

 

Відновлення Донеччини почнеться з енергозбереження

 

Ще одна важлива ініціатива, яка впроваджується разом з Агенцією регіонального розвитку Одеської області – енергетична безпека та альтернативні джерела енергії в громадах. Пілотними обрали шість громад Одещини та дві з Донецької області – Новодонецьку та Вугледарську. Проблеми з електроенергією, що цієї зими внаслідок руйнівних російських обстрілів виникли по всій країні, підштовхнули до пошуку варіантів з енергозбереження. Громади, які беруть участь у проєкті, розробляють власні ініціативи з встановлення альтернативних джерел енергії. Їм надається фахова підтримка як на стадії складання проєктних заявок для залучення інвесторів, так і на стадії детальної технічної розробки самих проєктів.

 

Від волонтерства до розвитку повоєнної Донеччини – діапазон роботи переселенця з Добропілля в Одесі - Фото №3

«Основи проєктної діяльності ініціатив в енергетичній сфері» для представників громад Донеччини та Одещини.

 

«Ми розуміємо, що маємо багато ризиків саме в цих регіонах, але очевидно й те, що не можна зупинятися, треба продовжувати жити, планувати, модернізувати. Люди, які виїхали з вщент зруйнованого Вугледару, мріють повернутися до рідного міста – нового, модернового, сучасного. Можливо, саме з таких проєктів і почнеться відновлення Донеччини», – наголосив Володимир Орос.      

Щодо власних планів, Володимир теж сподівається на збереження та відродження рідного регіону, але не виключає, що залишиться в Одесі. Тим паче, що вже створені нові партнерські зв’язки з громадськими організаціями та розробляються сумісні проєкти з акцентом на місцеві проблеми.

Фото: Добропільський центр молоді ДОБРО, Володимир Орос

Світлана Денисенко

 


Матеріал підготовлено ГО “Антикризовий медіа-центр” в межах проєкту “Сприяння евакуації населення з територій ведення  активних бойових дій шляхом висвітлення теми  соціальної інтеграції ВПО до життя в цільових  приймаючих громадах України” за підтримки програми «Стійкість», яка упроваджується Фондом Східна Європа у консорціумі  неурядових організацій на чолі з ERIM (Франція) у партнерстві з Фундацією домів з прав людини,  Домом прав людини – Тбілісі, Чорноморським фондом регіонального співробітництва та коштом  Європейського Союзу.

Думки, викладені у цьому матеріалі, не обов’язково відображають позицію організацій-партнерів консорціуму та Європейського Союзу.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика