Війна за справжність: за кілька кілометрів від лінії фронту відбудеться Нью-йоркський літературний фестиваль

9642
коментарі відсутні

Війна за справжність: за кілька кілометрів від лінії фронту відбудеться Нью-йоркський літературний фестиваль

З 2 по 3 жовтня у смт Нью-Йорк Донецької області, за кілька кілометрів від лінії фронту, вперше відбудеться Нью-йоркський літературний фестиваль (НЛФ). На поетичних читаннях, дискусіях, лекціях та концертах зберуться найкращі українські письменники, зокрема Сергій Жадан, Галина Крук, Тамара Горіха Зерня, Вікторія Амеліна, Катерина Міхаліцина, Світлана Поваляєва, Олена Стяжкіна, Ольга Герасим’юк, Руслан Горовий, Галина Вдовиченко, Олена Гусейнова, Олексій Чупа, Сашко Дерманський. А львівська режисерка Ольга Поворозник зніматиме про все це фільм.

Фокусна тема цьогорічного НЛФ — “Справжні імена. Справжні історії”. Адже Нью-Йорк — не вигадана назва. Так своє поселення називали зокрема німецькі колоністи, які, як і багато інших західних європейців, їхали до України у пошуках східного Ельдорадо. Ще й досі в містечку можна знайти цеглини та черепицю XIX століття з відбитком “Нью-Йорк” Однак сімдесят років, з 1951 по 2021, жителі Нью-Йорка вимушено звикали до радянської назви “смт Новгородське”.

Засновниця НЛФ письменниця Вікторія Амеліна розповідає: “Сталінський режим колись змінив Нью-Йорк на Донеччині до невпізнання: справжнє ім’я відібрали в 1951-му, історію — ще раніше. Коли ньюйоркців різних національностей, як і більшість українців, депортували, розстрілювали, вбивали голодом або “просто” — хоча, можливо, це і не найпростіше — навчили мовчати та забувати. Справжнє ім’я Нью-Йорк собі вже повернув, тепер — час повертати справжню історію. Чи радше — історії. Бо таке складне минуле та сьогодення, з яким маємо справу повсюди в Україні, можна повернути та осмислити лише в багатоголоссі — в добрій літературі та добрій довірливій розмові”, — говорить засновниця Вікторія Амеліна.

Учасники та відвідувачі заходу разом відкриватимуть справжні історії Донеччини — історії європейських переселенців, підприємців, селян, дисидентів, поетів та музикантів. 

Дитячу програму НЛФ курує Катерина Міхаліцина, яка не лише візьме участь у поетичних читаннях “Від New York-а до Нью-Йорка”, які об’єднають авторів з різних куточків світу, але й організує справжні розваги для дітей та підлітків. Упродовж двох днів діти малюватимуть місто майбутнього, будуватимуть машину світла з гірлянд і шкарпеткових монстрів, гратимуть і спілкуватимуться з автор(к)ами книжок та бібліотекарками.

Головною організаторкою фестивалю є Олександра Папіна, засновниця вже відомого фестивалю “Кальміюс” на Донеччині.

Крім літературної програми, у рамках НЛФ відбудеться екскурсія містечком. Її проведуть місцеві активістки та активісти з ГО “Ініціативна молодь українського Нью-Йорка”. А поетки літературної студії “Голос Нью-Йорка” візьмуть участь у поетичному марафоні разом з провідними українськими письменниками. Поруч з музикантами з Торецька, Нью-Йорка та Авдіївки, виступатимуть відомий харківський гурт “Лінія Маннергейма” та вінницький проєкт “Очеретяний кіт”. 

“Нью-йоркський літературний фестиваль має стати спільною справою для зірок літератури, досвідчених менеджерів культури і ньюйоркців, які лише мріють про відновлення свого містечка після всіх випробувань. Нам не цікаво просто приїхати на два дні — ми хочемо системно допомагати громаді Нью-Йорка розвивати культуру. Тож, хоч я не можу побудувати в Нью-Йорку завод, я знаю, що культура може сприяти позитивним змінам не гірше за інвестиції”.

Родзинкою фестивалю стане проєкт, вартий сцений будь-якого Нью-Йорка — “Брехт & Джаз | Жадан & Токар: німецька поезія, американська музика, український Нью-Йорк”.

А для старшокласників Нью-Йорка Вікторія Амеліна та Олександра Папіна започаткували конкурс есе “У пошуку справжніх історій”. Журі, що складається з письменників та журналістів, визначить п’ять переможців, які поїдуть в освітню мандрівку до Києва та Львова.

Організатор: ГО “Культурний елеватор”

Повна программа фестивалю

 

 

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика