Влада Краматорська та Слов’янська закликає виїжджати, мешканці – готуються до зими
Щодня російська армія обстрілює міста та селища Донецької області. У Краматорську, Слов’янську та інших містах Донеччини немає газу, води, а електрика подається з перебоями.
Чому влада закликає до евакуації та як містяни готуються зустріти зиму в екстремальних умовах?
У Слов’янську та Краматорську очікують холодної та «гарячої» зими
У Слов’янську та Краматорську не почнеться опалювальний сезон. Понад 2 місяці у цих та інших містах Донеччини немає газу і води. Електрика поки що подається, але з перебоями через близькість високовольтних ліній до зони бойових дій. Очікувати будь-яких позитивних змін найближчим часом не доводиться.
В умовах зими ситуація погіршиться в рази.
«Готувати сани потрібно влітку, тому говорю про складну зиму зараз. Не просто складна — неймовірно складна зима. Газ. Його немає. Чи з’явиться він до опалювального сезону? Не знаю. Але якщо його немає, то немає й опалення у місті», – пояснив ситуацію міський голова Краматорська Олександр Гончаренко у Фейсбуці.
Про те саме каже міський голова Вадим Лях у коментарі «Новинам Донбасу».
«Ми ж розуміємо, якщо мінусова температура буде, бак (з водою) замерзне. Цистерну, яку ми підженемо та залишимо на ніч, замерзне. Ви опалюватимете свою квартиру — це якщо буде електроенергія, але каналізація замерзне. Тут потрібно серйозно замислитись, як бути далі, як виживати. Саме виживати, тому що опалювального сезону фактично не буде», – сказав він.
Скористатися альтернативним опаленням – електроенергією, також не буде можливості.
«Сьогодні постачальники поставляють електроенергію в Донецьку область обмежено. Область вже перейшла на приготування їжі через електропечі. Якщо додати до цього ще й обігрівачі, енергосистема просто «ляже». Місто постійно знаходиться під обстрілами, і навіть зараз, коли нема надто активної фази, містяни часто перебувають без електроенергії. Один-два-три дні. І за мінусової температури частина людей фактично буде мерзнути», – розповів Лях в інтерв’ю«Главкому».
Тим часом голова Донецької ОВА Павло Кириленко 26 липня заявив, що влада шукає варіанти.
«Готуючись до опалювального сезону, шукаємо альтернативні шляхи подачі газу в область. Однак готові до того, що доведеться давати раду ситуації без газу», – сказав він.
При цьому всьому, не опалювання може стати головною проблемою для мешканців Донеччини. Обстріли посилюються.
«Ця оперативна пауза, яку вони взяли, може тривати тиждень-два, а потім почнеться наступ. Вони однозначно не видохлися настільки, аби не наступати. Питання в тому: де, з якого боку, куди вони перекинуть основні сили», – каже очільник Слов’янська.
Читайте також: Зима, евакуація та зарплати освітянам: про що говорили під час наради Донецької ОВА
Як готуються до сьогоднішніх умов та зими мешканці Слов’янська
Люди, які сьогодні залишаються у своїх містах, дійсно все це розуміють. Вони погоджуються, що стало набагато складніше жити не тільки через відсутність води та газу, а й через те, що практично нічого не працює. Відкрито кілька магазинів (про наявність тих чи інших товарів щодня розповідає міська влада у застосунку «Smart місто») та відділень Укрпошти, де можна отримати пенсію. Аптеки, банки, магазини непродовольчих товарів майже всі закриті.
І все одно люди відмовляються виїжджати. Деякі спробували, але повернулися коли закінчилися гроші. А дехто взагалі й не планував евакуюватися.
«Я не можу нікуди поїхати. Зі мною старенька мама, яка взагалі й чути не хоче про те, щоб покинути власну квартиру. Та й не тільки це стримує. Багато людей поїхало звідси, а тварин покидали просто на вулиці. Вони голодні, худі, налякані. Щодня доводиться варити їм кашу з кістками, носити та годувати», – каже мешканка Слов’янська Наталя у коментарі АКМЦ.
Ба більше, містяни почали готуватися до зими. Люди, які живуть у приватних будинках, вирощують фрукти та овочі, які відразу ж переробляють. Що можна висушити – сушать. Інше перетворюють на консервацію… на багаттях, якщо немає світла. У власних дворах створюють печі з цегли й варять навіть варення.
Мешканці багатоквартирних будинків облаштовують підвали, а деякі – збирають гроші на буріння свердловин.
У Слов’янську вже кілька домів мають власну воду.
«Я у Дніпрі, але гроші переказала. Хтозна, скільки зможемо ще бути тут і сплачувати оренду. Та й потім, після закінчення війни, своя свердловина не буде зайвою. А так, як більше людей здадуть гроші, то й дешевше вийде. Сусідні будинки вже зробили, а ми поки що очікуємо, адже там черга», – каже жителька Слов’янська Ірина.
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!