Внутрішнім переселенцям з Донбасу обіцяють 600 мільйонів євро
Як повідомив голова Комітету ВР з прав людини Григорій Немиря, до кінця року Україна очікує надходження третього траншу макрофінансової допомоги Євросоюза, про що сторони домовилися ще у 2015 році.
За словами депутата, важливість цього траншу полягає у тому, що ці кошти стануть додатковими у справі поліпшення соціально-економічної ситуації на Донбасі.
«Відносно соціально-економічної сфери, найбільш гостра потреба – це доступ до соціальних платежів, а головне – пенсій. Це стосується всіх трьох груп – людей, які живуть на підконтрольних територіях, які проживають у так званій “сірій зоні”, а третя група – внутрішньо переміщені особи», – сказав український представник.
За словами Немирі зараз Україна займає 9 місце у світі за кількістю внутрішньо переміщених осіб На сьогоднішній день на території України знаходиться 1,7 млн внутрішньо переміщених осіб, з яких 250 тис. дітей, 820 тис. пенсіонерів та близько 600 тис. інвалідів.
Ці категорії, зазначив Немиря, мають більше проблем з доступом до соціальних послуг.
«Допоміжним став би третій транш економічної допомоги, яка допомогла вирішити цю проблему», – сказав він під час виступу в Раді Європи.
У квітні 2015 року Євросоюз схвалив програму макрофінансової допомоги Україні на суму 1,8 мільярда євро. Обумовлювалося, що всього буде три транші. Перші два – у 2015-му, а третій – в 2016 році. Якщо перший транш Україна отримала одразу й за планом, то з двома іншими виникли проблеми.
Так, у жовтні 2016 року новий глава представництва ЄС в Україні, посол Хьюг Мінгареллі заявив, що Європейський Союз очікує від України скасування заборони на експорт лісу та врегулювання з соціальної допомоги внутрішнім переселенцям для надання чергового траншу макрофінансової допомоги в 600 млн євро.
За словами Х. Мінгареллі, на сьогоднішній день проходять обговорення з українською владою цих питань.
«Ми всі сподіваємося, що з’явиться можливість надати цей транш Україні в найближчому майбутньому. Я не можу поки назвати конкретні терміни», – сказав він.
Конкретним терміном став березень 2017 року, коли віце-президент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс повідомив, що Україна отримає другий транш макрофінансової допомоги від ЄС у розмірі 600 млн євро без будь-яких додаткових умов оскільки відповідний законопроект був зареєстрований у парламенті. У квітні кошти ЄС надійшли до України.
Водночас у Єврокомісії відзначили, що Україна зможе скористатися остаточною сумою в 600 млн євро в рамках третьої програми фіндопомоги за умови успішного здійснення заходів, зазначених у меморандумі про взаєморозуміння, який Україна узгодила з ЄС. Перш за все мова йде про відміну заборони на експорт необробленої деревини.
Влітку міністр фінансів України Олександр Данилюк обговорив з віце-президентом Європейської комісії Валдісом Домбровскісом виконання умов для отримання третього траншу від Євросоюзу у 600 млн євро та стан реформ в Україні.
Як повідомляють ЗМІ навряд найімовірніший час отримання Україною третього траншу – не раніше січня 2018 року.
Тим часом міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що з проведенням перерахунку пенсій для переселенців будуть проблеми, однак запевнив, що вони будуть вирішені до кінця поточного року.
При цьому Андрій Рева зазначив, що буде проводитися перерахунок пенсій лише для тих пенсіонерів, які виїхали з окупованих територій, оскільки технічної можливості провести перерахунок для тих, хто проживає на окупованих територіях – немає.
Також Андрій Рева уточнив, що труднощі з перерахунком пенсій для пенсіонерів, які виїхали з ОРДЛО пов’язані з відсутністю матеріалів пенсійної справи.
«З тими пенсіонерами, які переїхали на підконтрольну територію України, точно будуть проблеми, тому що для того, щоб зробити перерахунок, потрібно матеріали справи, – повідомив міністр. – Їм пенсія виплачується без матеріалів пенсійної справи, але це поточна пенсія. Зараз будемо думати, як цю проблему вирішити, але я можу гарантувати, що ми питання для тих, хто переїхав, вирішимо».
Микита Синицін
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!