Уже навесні на Луганщині планують розпочати масштабну реконструкцію Попаснянського водоканалу – гроші на реалізацію інвестиційного проєкту надають французи.
Попаснянський районний водоканал забезпечує водою як підконтрольні українській владі території, так і тимчасово окуповані. За даними Луганської облдержадміністрації, Попаснянький водоканал забезпечує водою 80 тис жителів підконтрольної території та понад 1 млн жителів – окупованої.
При цьому левову частку води водоканал постачає саме на окуповану територію, але грошей за це підприємство не отримує. Внаслідок з року в рік складались труднощі з оплатою енергоносіїв, виплатою заробітної платні, закупівлею витратних матеріалів.
Для розуміння наведемо такий приклад. П’ять років тому загальна сума витрат Попаснянського водоканалу на рік складала 242 млн грн. З них 230 млн грн – за поставлену на окуповану територію воду.
Луганська ОДА періодично виділяє гроші на підтримку КП «Попаснянський водоканал», але їх, звісно, не вистачає, і борги накопичуються. Частково сплату боргів брав на себе Міжнародний Червоний Хрест.
Станом на осінь 2020 року борги окупованої території за поставлену воду склали 170 млн грн, повідомляв очільник Луганської ОДА Сергій Гайдай.
Єдиним виходом з ситуації вже тоді вбачали, що так звана влада «ЛНР» має розраховуватись за поставлену воду. Іноді представники «ЛНР» усе ж таки передавали гроші на українську територію за водопостачання. Встановленню локального режиму припинення вогню сприяла в тому числі моніторингова місія ОБСЄ. Про це свідчать відомості зі звіту СММ.
Наприклад, у 2020 році гроші за воду передавали через міст у Щасті – з непідконтрольної на підконтрольну територію. Місія ОБСЄ також здійснювала моніторинг режиму тиші під час самої передачі.
Однак великі борги за воду гальмують розвиток Попаснянського водоканалу, можливість проведення реконструкцій на підконтрольній українській владі території. Співробітництво з французами – це можливість для Попаснянського водоканалу покращити ситуацію з водопостачанням на Луганщині.
Етапи перемовин
Рамковий договір між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо підтримки фінансування проєкту з покращення постачання питної води в Луганській області передбачав цілу низку перемовин та підписання документів.
Упродовж квітня-травня 2021 року Мінреінтеграції спільно з посольством Франції в Україні та Міністерством фінансів Франції, за участі консорціуму Vinci і Razel провели кілька узгоджувальних нарад для підготовки Рамкової угоди між Україною та Францією.
Минулого травня уклали міжурядову угоду, за якою передбачене фінансування інвестиційного проєкту з покращення постачання питної води в Луганській області. Цей проєкт включає реконструкцію та модернізацію інфраструктури видобування й розподілу питної води з метою досягнення максимального потоку води об’ємом 135 тис. кубометрів на добу. Влітку Верховна рада прийняла закон про ратифікацію рамкового договору, який підписав Президент. Усе це дає можливість розпочинати безпосередньо реалізацію проєкту.
Перед приїздом французьких постачальників українська сторона має провести операції з розмінування в робочій зоні та розробити протокол безпеки перед тим, як будуть розпочаті самі роботи.
Умови кредитування
Це не грантові безповоротні гроші, а кредит на вигідних умовах. За договором, французька сторона надає кредит для фінансування проєкту з реконструкції комунального підприємства «Попаснянський районний водоканал». Координуватиме проєкт Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Кредит надається на суму 80 млн євро. На 70% від суми кредиту товари, роботи та послуги мають бути закуплені у Франції, на 30% – придбання українських або іноземних товарів, робіт та послуг.
Термін кредитування – 40 років, включаючи пільговий період на 15 років. Відсоткова ставка за кредитом становить 0,0092% річних.
За словами очільника Луганської ОДА Сергія Гайдая, над проєктом працювали два роки, певні затримки були через ковід – на вісім місяців. Якби не локдауни та карантинні обмеження, роботи уже б розпочали, розмірковує керівник ОДА. Приблизно 10% робіт будуть виконуватись на лінії розмежування, вже мали перемовини з військовими, як забезпечити можливість проведення таких робіт.
«Більшу частину робіт виконуватимуть французи, нам віддадуть 30%. Частину підготовчих робіт виконають українські компанії, не треба буде везти додаткові техніку та людей. Це вигідно обом сторонам», – каже Сергій Гайдай.
Покращення водопостачання
Реалізація проєкту триватиме до 2026 року. Роботи готові розпочати в березні поточного року. У результаті реконструкції та модернізації інженерних споруд Попаснянського водоканалу забезпечать безперебійне постачання якісної питної води для населення та підприємств у Попаснянській, Гірській, Станично-Луганській, Нижньотеплівській громадах на лінії зіткнення.
Загальна кількість споживачів, яким постачає питну воду Попаснянський районний водоканал, – понад 1 млн жителів. За результатами інвестиційного проєкту, ці люди матимуть якісну питну воду. Модернізація водоканалу дозволить не тільки підвищити якість водопостачання населенню, а й через п’ять – сім років після завершення реконструкції зробить підприємство рентабельним.
Попаснянський водоканал бере воду з Сіверського Дінця та з підземних джерел. Комунальне підприємство очищує та постачає воду споживачам Сєвєродонецького та Щастинського районів Луганщини, а також тимчасово окупованої території. Протяжність мереж становить понад 740 км, з них близько 296 км – це магістральні водогони.
Водоканал має чотири підрозділи. Це виробничі майданчики насосних станцій ЗФС-1,2,3 підйому та три відокремлені підрозділи: Світлічанський, Попаснянський та Станично-Луганський департаменти.
Важливий соціальний проєкт
Під час візиту на Луганщину в грудні минулого року Віце-прем’єр-міністр- Міністр з питань реінтеграції Ірина Верещук разом з керівництвом області відвідала селище Білогорівка, де розташована частина потужностей Попаснянського районного водоканалу.
Під час виїзної наради говорили про етапи реконструкції об’єктів. Запевнили, що під час виконання робіт усе організують таким чином, що люди продовжуватимуть отримувати питну воду, водоканал продовжить працювати та постачати воду споживачам.
Ірина Верещук зазначила, що в багатьох аспектах майбутня реконструкція Попаснянського водоканалу є прикладом вдалого інфраструктурного соціального проєкту.
За словами Сергія Гайдая, реконструкція об’єктів Попаснянського водоканалу за гроші з інвестиційного проєкту дозволить регіону зекономити значні кошти, які спрямують на погашення частини боргу.
Читайте також: «Вода Донеччини»: на покращення водопостачання потрібно два річних бюджети області
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!