Водозабезпечення Покровська: відновлення доступу до води завдяки свердловинам

606
коментарі відсутні

Водозабезпечення Покровська: відновлення доступу до води завдяки свердловинам

Доступ до якісної питної води в Донецькій області давно перетворився на велику проблему. Цьому є декілька причин: від екології й негативного впливу на неї промисловості до геологічних особливостей регіону та кліматичних змін. Війна ще більше загострила цю ситуацію, адже агресор цілеспрямовано руйнує інфраструктуру, яка забезпечує подачу води людям. У громадах Донеччини як альтернативу почали бурити свердловини.

Особливості водозабезпечення у південно-західній частині Донеччини

Джерелом води у Покровському районі слугувало Карлівське водосховище, в 40 км від Донецька. Це штучне водоймище на річці Вовчій, яке створили у 1933 році як частину каналу «Дніпро-Донбас». Карлівську фільтрувальну станцію закривали ще у 90-х. Проте згодом її роботу відновили, бо альтернативних рішень тоді не знайшли. Станція  забезпечувала водою Покровськ, вісім сусідніх міст та низку селищ. Подача води відбувалась за графіком: Карлівське водосховище мало обмежені можливості наповнення та очищення води.

Нові проблеми з водозабезпеченням почались до широкомасштабного вторгнення. Технічні споруди Карлівського водосховища зазнали серйозних руйнувань ще у 2014 році. До того ж обстріли пошкоджували ЛЕП та зупиняли подачу електрики, від якої залежить робота насосів станції. Влітку того року регіон був без централізованого водопостачання майже 4 місяці.

Через значні руйнування внаслідок обстрілів росіян, знеструмлення та підрив греблі навесні 2024 року сталась повна зупинка Карлівської фільтрувальної станції. Зробити ремонт було неможливо через наближенням фронту та активні бойові дії. Довга та часта відсутність води спонукала людей до самостійного буріння свердловин. Спочатку це охопило приватний сектор, а потім ОСББ. 

Рішення місцевої влади щодо забезпечення людей водою

Місцева влада відреагувала на проблему у Покровському районі організацією підвозу води. Крім цього, за конкретними адресами були встановлені ємності на 300-500 літрів, де люди могли набирати воду. Проте такий об’єм становив лише третину від необхідного.

У 2023 році владою Покровська було об’явлено про початок нового проєкту. За ним мали облаштувати очисні споруди для фільтрування стічних вод шахти «Центральна». Проєкт мав задовольнити побутові потреби мешканців Покровська та Мирнограда. Для цього змонтували трубопровід, закупили насосне обладнання, побудували трансформаторну підстанцію. На роботи виділили по 30 млн грн з бюджетів Покровська та Мирнограда. Ще 120 млн грн надійшло з обласного бюджету. Вода з цього джерела вважалася технічною. Вона постачалась за графіком: три дні воду отримував Покровськ, три – Мирноград. Один день відводився на технічні роботи та наповнювання водогонів. 

У Покровську почали шукати альтернативні рішення щодо водозабезпечення. Тому 2023 року у місті запустили програму з буріння свердловин. За перші два місяці вдалось облаштувати 40 свердловин.

Водозабезпечення Покровська: відновлення доступу до води завдяки свердловинам - Фото №1

На частину цих робіт у 2023 році КП «Покровськводоканал» витратив майже 900 тис грн. Договори передбачали буріння свердловин та їхнє облаштування у Покровській громаді, яка містить загалом 41 населений пункт. Місцева влада запланувала до кінця року забезпечити свердловинами усі старостинські округи. 

Як повідомили нам у Покровській ВА, нині у громаді  облаштовані та діють 316 свердловин. 236 з них пробурили за кошти ОСББ. Мешканці багатоповерхових будинків, які користуються свердловинами, сплачують тільки за послугу водовідведення. 80 свердловин слугують для загального користування та зроблені за кошти місцевого бюджету.

«У Покровській ТГ нема населених пунктів, де технічно неможливо пробурити свердловину, тому питання доступу до води вирішується. 70% від чисельності населення Покровської ТГ забезпечені водопостачанням зі свердловин. У тих районах міста, де є світло або є генератор, свердловини працюють у штатному режимі. До повного відновлення централізованого водопостачання свердловини будуть працювати для людей», – зазначили у Покровській МВА.

Вода зі свердловин технічна. Контроль її якості забезпечує обласний Центр з контролю та профілактики хвороб МОЗ. Служба про це постійно звітує, проте завжди наголошує, що воду бажано вживати в їжу після кип’ятіння. 2 серпня Кабінет Міністрів України  ухвалив постанову щодо водозабезпечення Донеччини. Згідно з нею для області спростили дозвільні процедури на будівництво свердловин, щоб прискорити процес буріння та не допустити гуманітарної кризи.

Благодійна допомога регіону з доступом до води

Значну допомогу у відновленні доступу до води у районі надають благодійні фонди та міжнародні організації. Відбудова споруд й ремонт обладнання на Карлівському водосховищі, а також перезапуск його фільтрувальної станції у 2016-2017 рр. зроблені завдяки допомозі Українського Червоного Хреста (УЧХ).

Крім УЧХ, регіону допомагали такі організації, як міжнародна організація «Water Mission», чеська гуманітарна організація «Людина в біді», БФ «New Way». Завдяки ним отримали ємності для води 300-1000 літрів, потужні генератори та насоси, спеціальне обладнання, труби, набори інструментів тощо.

Водозабезпечення Покровська: відновлення доступу до води завдяки свердловинам - Фото №2

Тільки старостинським округам необхідно близько 18 тонн води на тиждень. Їхня віддаленість вимагає установки великих резервуарів, які наповнюють питною та технічною водою на випадок відсутності електрики. Коли знеструмлюють електромережі чи не вистачає генераторів для підняття води зі свердовин, благодійники допомагають місцевій владі з підвозом води.

Водозабезпечення Покровська: відновлення доступу до води завдяки свердловинам - Фото №3

У вересні УЧХ передав Держводагентству обладнання – новий сучасний аналізатор для лабораторії моніторингу води у східному регіоні України. Ця лабораторія слідкує за станом поверхневих вод. Моніторинг відповідає європейським стандартам, а сучасний прилад дозволяє оперативно і якісно визначати показники хімічного забруднення у воді.

Марина Романцова


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика