Як громаді контролювати житлово-комунальне господарство
Кожен, хто мріє контролювати комунальників та будівельників, хто обурений не доступними для візків магазинами та не довіряє державним контролерам, може сам їх контролювати. Правда, на громадських засадах. В Україні існує поняття груп громадських інспекторів контролю у сфері житлово-комунального господарства, архітектури та будівництва.
Рівень довіри у громадян України до державних установ не високий. Запроваджена в Україні можливість паралельного громадського контролю має на меті підсилити державу активними громадянами без додаткових видатків з бюджету. Однією зі сфер, що потребує контролю громадян, є будівництво та житлово-комунальне господарство.
З 2012 року в Україні діє чинне Положення про групи позаштатних (громадських) інспекторів державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері ЖКГ.
Групи утворюються при Держархбудінспекції України та її територіальних органах, однак до штату не входять і зарплату не отримують. Проте, саме Держархбудінспекція організує та керує діяльністю громадських інспекторів, проводить навчання, підсумовує роботу.
Що може зробити громадський інспектор
Спільно з державними інспекторами громадський контролює житлово-комунальне господарство та будівництво. Вони присутні під час проведення різноманітних перевірок додержання вимог законодавства. Наприклад, на об’єктах будівництва щодо дотримання будівельних норм, стандартів і правил.
Громадськість може цікавити доступність нових об’єктів для візків, безпека для пішоходів, зручність користування. На підприємствах, що виготовляють будівельні матеріали та конструкції може зацікавити їх відповідність санітарним нормам та сертифікація.
Позаштатний інспектор може запитувати в органів влади, організацій та підприємств необхідну інформацію, вивчати документи щодо роботи посадових осіб державної інспекції. Вони можуть бути присутні при перевірках та контролі на всіх етапах будівництва та пропонувати додаткові лабораторні та інші випробування, фільмування й заміри будівельних конструкцій, виробів та матеріалів.
Громадський контролер може обговорювати та надавати пропозиції щодо стану та планів проєктів розвитку й реформування містобудування та житлово-комунального господарства в окремому місті.
Таким чином, за допомогою інспекторів громадськість отримує досить дієвий механізм контролю за важливими об’єктами інфраструктури.
Як стати громадським інспектором
Громадським інспектором може стати громадянин України зі стажем роботи у сфері будівництва, містобудування, архітектури, ЖКГ не менше трьох років або з вищою освітою. Крім того, представник громадських організацій інвалідів, який спеціалізується на розв’язанні питань щодо забезпечення доступності до об’єктів фізичного оточення для інвалідів та інших маломобільних груп населення, може стати громадським інспектором і без стажу.
Щоб стати громадським інспектором, необхідно подати до держінспекції письмову заяву. Можна додати рекомендацію від підприємства чи організації, наприклад, ОСББ, яка направляє свого представника на цю роботу.
На співбесіді претендент має продемонструвати знання вимог законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері ЖКГ та державного архітектурно-будівельного контролю.
Проте, перед початком діяльності громадський інспектор має пройти навчання протягом місяця.
Призначається громадський інспектор всього на один рік і строк його повноважень може бути подовжений з урахуванням результатів його діяльності.
Громадський інспектор – не вільний і діє за квартальним планом державної інспекції та звітує про свою діяльність. Він навіть може бути включений до кадрового резерву й у разі вакансії обійняти посаду державного інспектора.
Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!