Як громади Черкащини приймають внутрішньо переміщених осіб

169270
коментарі відсутні

Як громади Черкащини приймають внутрішньо переміщених осіб

Черкащина стала прихистком для 97 тисяч внутрішньо переміщених осіб. У громадах області з початку повномасштабного вторгнення допомагали переселенцям: поселяли їх, роздавали продукти та засоби гігієни. Нині влаштовують інтеграційні заходи для місцевих мешканців та внутрішньо переміщених осіб, аби згуртувати населення.

Як приймають переселенців на Черкащині розповімо на прикладі трьох громад, Кам’янської, Леськівської та Мошнівської.

Шелтер зі школи

 

У Кам’янській територіальній громаді нині залишаються майже дві тисячі внутрішньо переміщених осіб. Серед них є фахівці різних спеціальностей: освіти, медицини, сфери послуг, розведення собак, індустрії краси, відеоспостереження, виготовлення сувенірів тощо. Крім цього, до громади евакуювали і бізнес з прифронтових областей. Один з них – пошиття та виготовлення продукції для парапланеризму з Харкова. Їхня продукція більше користується попитом у Європі, ніж в Україні. Нині ж у Кам’янській громаді облаштовують шелтер для переселенців.

«За кошти громади в приміщенні колишньої школи № 3 йдуть роботи з облаштування місць для тимчасового перебування ВПО. Переплановано вже класи та коридори на 17 окремих кімнат по 2-4 людини. Занижені стелі, електроопалення змінене на твердопаливний котел, облаштовані душові кабіни та туалети, замінені вікна та двері. Але фінансування ще потрібне, зокрема, на облаштування кухні», – розповіла завідувачка сектору економіки та інвестицій Кам’янської територіальної громади Надія Субочева.

Як громади Черкащини приймають внутрішньо переміщених осіб - Фото №1

Допомагають внутрішньо переміщеним особам і громадські організації Кам’янської громади. Одне з таких об’єднань – «Grounds Centre». На початку повномасштабного вторгнення команда допомагала з розміщенням тим, хто шукав прихисток у громаді.

«Щомісяця протягом першого року повномасштабного вторгнення видавали гуманітарну допомогу. Наша база налічує зараз 1200 осіб. Ми надавали пакунки, запрошували спеціалістів для надання консультацій», – зазначила представниця ГО «Grounds Centre» Єлизавета Бутурлін.

Підприємці долучаються до допомоги переселенцям

 

Після початку повномасштабного вторгнення у Леськівській громаді знайшли прихисток близько тисячі внутрішньо переміщених осіб. Допомагали їм з поселенням та продуктами місцеві мешканці та влада. Крім цього, долучилися і багато підприємців. Нині у громаді залишається до 200 переселенців.

«Зараз підприємці працюють над створенням робочих місць. У нас є рибне господарство, де плануємо відкрити завод з переробки риби. І навіть на той момент, коли внутрішньо переміщені особи приїздили до нас, саме наші підприємці мали можливість надати деякі робочі місця», – розповіла директорка КЗ «Центр культури, дозвілля та спорту» Олена Сушич.

Влаштовують у громаді й спільні заходи для місцевих мешканців та переселенців. Приділяють увагу дітям та молоді. Для них організовують різноманітні майстер-класи у молодіжному просторі села Леськи.

«Ми малюємо, робимо поробки. А взагалі граємо в настільні ігри. До того ж ігри підібрані так, аби розвивати комунікацію, різні навички, творчі моменти. Через ковідні обмеження, дистанційне навчання, війну було дуже мало спілкування. Зараз діти та молодь, скажімо так, не дуже комфортно почуваються в своєму середовищі, тому ми зараз намагаємося їх згуртувати, навчити і розвивати далі», – зазначила Вікторія Лагутіна,  адміністраторка молодіжного простору с. Леськи.

Потенціал на майбутнє

 

На початку повномасштабного вторгнення у Мошнівській громаді прихисток знайшли 1700 переселенців. Нині з них залишилося 800 осіб.

«З початку повномасштабного вторгнення внутрішньо переміщені особи почати прибувати в нашу громаду. Наші органи місцевого самоврядування доклали максимум зусиль, аби їх працевлаштувати, аби вони почувалися комфортно в нашій громаді і у майбутньому залишилися тут. До процесу долучився і місцевий бізнес та організації, які функціонують на території громади», – розповіла начальниця відділу ЖКГ, екології, економічного розвитку та інвестування Мошнівської територіальної громади Юлія Постіл.

Допомагали у громаді переселенцям з житлом, продуктами та засобами гігієни.

За ініціативи ВПО та за сприяння місцевої влади на базі лікарні відкрили соціальний центр допомоги. Там працює безплатна пральня та перукарня для переселенців. Також до центру можуть звернутися і місцеві мешканці, але розраховуються за послуги не грошима, а продуктами, засобами гігієни чи речами. Усе йде на допомогу ВПО. Крім цього, Мошнівська громада отримала грант для створення простору психологічної підтримки та розвитку, який вже майже завершили.

Як громади Черкащини приймають внутрішньо переміщених осіб - Фото №2

Самі внутрішньо переміщені особи активно долучаються до допомоги на фронт: плетуть сітки, готують сухпайки.

У Мошнівській громаді хочуть, аби переселенці адаптувалися до соціального життя, бо бачать потенціал в людях, які у майбутньому можуть внести ідеї для розвитку та стати учасниками громадських ініціатив.

Ірина Мартинова

Дивіться також: У Черкасах обговорили ініціативи інтеграції ВПО у приймаючі громади


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика