Як підприємцю отримати кредит під 5-7-9%: покрокова інструкція
Маріуполець Євген Пустовіт першим на сході України отримав кредит за новою державною програмою “5-7-9%”. Підписання договору відбувалося у відділенні “Ощадбанку” у Краматорську під прицілом численних відеокамер та фотоапаратів, на заході був присутній голова Донецької ОДА Павло Кириленко.
Євген Пустовіт звільнився з заводу 16 років тому і з того часу працює на себе – виготовляє та продає меблі. Тепер він взяв кредит на суму в понад 660 тисяч гривень під 7% річних. Ці гроші він витратить на купівлю сучасного свердлильного верстата, за допомогою якого сподівається збільшити обсяг виробництва та вийти на всеукраїнський ринок. Це, в свою чергу, допоможе узяти на роботу ще двох працівників і тоді відсоткова ставка для підприємця зменшиться до 5%.
Це одна з умов для отримання пільгового кредиту в рамках державної програми для мікро- та малого бізнесу “Доступні кредити 5-7-9%”, ініційованої президентом та прем’єр-міністром України. Якщо ти створюєш нові робочі місця, то відсоткова ставка зменшується.
За два тижні з початку дії програми “5-7-9%” банки видали кредитів на 27,1 млн грн, в роботі ще близько 2,5 тисяч заявок, повідомляв голова Кабінету міністрів України Олексій Гончарук. 2020-го року уряд виділив на програму 2 млрд грн і очікує, що це дозволить за рік видати понад 50 тисяч доступних кредитів, створити до 90 тисяч нових робочих місць і залучити близько 2 млрд грн внутрішніх інвестицій. За п’ять років обсяг виданих кредитів може сягнути 30 млрд грн.
Які умови отримання кредитів
Кредит під 5% річних можна отримати, якщо річний дохід вашого бізнесу становить до 25 млн грн. Обов’язковою умовою є створення щонайменше двох робочих місць протягом першого кварталу.
Якщо ви не маєте наміру створювати робочі місця, то відсоткова ставка становитиме 7%.
Для бізнесу з річним доходом від 25 до 50 млн грн відсоткова ставка становить 9% річних. Але з кожним створеним робочим місцем вона зменшується на пів відсотка, і таким чином її можна зменшити до 5%.
В усіх випадках максимальна сума кредиту становить 1,5 млн грн, він видається на п’ять років і лише в гривні.
Учасник програми має внести 20% від суми проєкту, якщо це вже чинний бізнес, або 30%, якщо він лише починає власну справу.
Ще важливий нюанс – кредитні кошти готівкою видаватися не будуть. Вони будуть перераховуватись постачальнику обладнання чи послуг.
Хто видає кредити
До програми “Доступні кредити 5-7-9%” у першу чергу долучилися державні банки –
- “Ощадбанк”,
- “ПриватБанк”,
- “Укргазбанк” та
- “УкрЕксімБанк”.
Гончарук повідомляв, що ще 11 комерційних банків практично завершили процедури приєднання до програми.
Хто може отримати кредит
Будь-який українець, який вже має бізнес з річним доходом до 50 млн грн, або який лише мріє про власну справу, може подаватися на участь у програмі “5-7-9%”.
Претендент повинен мати державну реєстрацію малого бізнесу як юридичної особи або фізичної особи-підприємця (ФОП). Якщо ж людина лише починає власну справу, вона повинна мати намір зареєструватись як ФОП. При цьому обов’язкова умова – претендент та кінцевий власник його підприємства мають бути резидентами України.
На момент подачі заявки на участь у програмі на підприємстві мають працювати не більше 50 працівників. Підприємства, які вже існують, мають бути прибутковими протягом останніх чотирьох кварталів. Ті люди, які лише починають власну справу, повинні надати бізнес-план (тут можна навчитися його писати).
Отриманий кредит можна спрямувати виключно на купівлю або модернізацію основних засобів, а також на ремонт або реконструкцію виробничих приміщень (але не офісів). Придбати нерухомість або транспорт, який не використовуватиметься в комерційних цілях, в рамках програми не можна.
Хто не отримає кредит в жодному разі
Нерезиденти України не отримають кредит в рамках програми “5-7-9%”. Також не можуть бути учасниками програми люди, які мають непогашену заборгованість перед бюджетами різних рівнів, Пенсійним фондом чи фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Ви не станете учасником програми
- якщо у вас негативна кредитна історія та прострочена заборгованість за кредитами,
- якщо ваші рахунки арештовані,
- якщо ваше підприємство перебуває у стані реорганізації чи ліквідації або
- якщо щодо вас відкриті судові провадження у справі про банкрутство чи неплатоспроможність.
Ще одне обмеження: особи, які протягом останніх трьох років отримували державну підтримку, що перевищує суму, еквівалентну 200 тисячам євро (сумарно по групі пов’язаних компаній).
Якщо ваш бізнес пов’язаний з виробництвом чи реалізацією зброї, алкоголю, тютюну, обміном валют чи наданні в оренду нерухомості, то на отримання пільгового кредиту теж годі сподіватися. Перелік дозволеного виду економічної діяльності дивіться за посиланням.
Три кроки для отримання кредиту
- Якщо ви чи ваше підприємство відповідаєте всім вищезгаданим критеріям, то перше, що ви маєте зробити, це подати заявку на спеціальному сайті.
- Після того, як ви успішно заповнили реєстраційну форму і отримали попереднє “Так” на отримання кредиту, оберіть банк серед списку партнерів програми. Надайте банку пакет документів, який підтверджує дані вашої анкети.
- Банк проаналізує ці документи і дані з вашої анкети та на основі отриманої інформації повідомить про остаточне рішення щодо кредиту. Якщо ви отримали остаточне “Так”, то підписуєте договір з банком, а держава виплачує компенсацію, щоб ви отримали кредит під ставку у 5, 7 або 9%.
На кожному етапі участі у програмі ви можете отримати консультацію щодо її умов за телефоном 15-45 call-центру уряду або ж в онлайн-консультанта на сайті програми.
Олексій Ладика, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!