Як просте щеплення формує колективний імунітет

6015
коментарі відсутні

Як просте щеплення формує колективний імунітет

Кожен українець може безкоштовно отримати щеплення від 10 інфекційних хвороб. Вакцинація від них входить у перелік обов’язкових. Дитині, яка немає щеплень, можуть заборонити відвідувати дитячий садочок чи школу.

Одні вакцини – однокомпонентні, тобто захищають від однієї хвороби, як то туберкульоз чи поліомієліт,  інші – багатокомпонентні, наприклад кір, краснуха, паротит чи дифтерія, кашлюк, правець. Коли і яке щеплення треба робити, визначається Національним календарем щеплень.

Як просте щеплення формує колективний імунітет - Фото №1

 

Чому важливо додержуватися календаря щеплень

 

Перед тим, як вакцинуватися, необхідно звернутися до свого сімейного лікаря. Якщо він вперше бачить пацієнта, то попросить карту профілактичних щеплень (форма № 063/о).

“Основне завдання для пацієнта – отримати ефективний імунітет від тієї чи іншої хвороби. Для того, щоб його сформувати, треба отримати певну кількість вакцин від тієї чи іншої інфекції. Тому згідно з календарем щеплень, згідно цього плану, складається індивідуальний графік і вже за ним робляться щеплення. Під час першого візиту мами й дитини лікар визначає, які щеплення робили і чи були вони за календарем, тобто у певні строки певна вакцина. Якщо щеплення робилося не за календарем, то там є інші підходи”, –розповів Олександр Власенко, головний лікар краматорського Центру первинної медико-санітарної допомоги № 1.

Як просте щеплення формує колективний імунітет - Фото №2

Якщо ви  не пам’ятаєте, чи робили щеплення від того чи іншого захворювання і не можете надати карту профілактичних щеплень, у такому випадку існує два варіанти. Перший – вакцинуватися. Другий – здати аналізи у приватній лабораторії на титр антитіл, який покаже чи достатньо у вас антитіл, аби побороти хворобу. Однак, такий аналіз коштуватиме недешево.

 

Коли не можна робити щеплення

 

Протипоказанням до щеплення може бути алергічна реакція на вакцину. Також на сайті Міністерства охорони здоров’я України є інформація про те, коли щеплення не робиться. Зокрема:

  1. Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С (відповідно до настанов ВООЗ);
  2. Імунітет може не сформуватися при хіміотерапії в онкологічних хворих, при вживанні великих доз стероїдних гормонів, при вживанні ліків, що пригнічують імунітет, при СНІДі;
  3. При вагітності не можна робити щеплення КПК та іншими вакцинами, що містять живі віруси.
  4. Щеплення КПК не проводять також якщо були тяжкі алергічні реакції на аміноглікозиди. А якщо вводилися препарати крові, то відтерміновують.
  5. БЦЖ не роблять, якщо дитина при народженні важить менше 2,0 кг або має дефекти системи фагоцитозу, тяжкі порушення в системі імунітету.
  6. ОПВ (жива поліомієлітна вакцина) не вводиться, якщо є тяжкі форми гіпогамаглобулінемії (стану імунодефіциту) чи хтось із членів сім’ї має протипоказання до цієї вакцини (за винятком вагітності). 

Також на сайті МОЗ пишуть і про можливі реакції на вакцинацію. Наприклад, на щеплення від дифтерії і правця може бути місцева реакція: біль, подразнення або ущільнення у місці уколу. Крім цього, пацієнту рекомендовано протягом 30 хвилин після вакцинації залишатися у медичному закладі.

 

Стійкий імунітет до небезпечних хвороб  

 

Варто також дотримуватися Національного календаря щеплень, аби сформувати стійкий імунітет до тієї чи іншої хвороби. Іноді однієї дози вакцини недостатньо, тому потрібно проводити ревакцинацію.

“Наприклад, від дифтерії, правця чи кашлюку, треба отримати три щеплення з певним інтервалом? Бо під час першої вакцинації імунітет спрацьовує у 80%, при другій – 90% і при третій – 99%. У півтора року робиться ревакцинація. Так формується імунітет дитини. Коли дитина почне ходити в дитячий садочок, то має бути щеплена за календарем, тоді вона буде захищена від усіх інфекцій, які можуть там зустрічатися”, – зазначив Олександр Власенко.

Колективним імунітетом називають несприятливість більшості людей до певних інфекційних захворювань. Саме це обмежує циркуляцію збудника всередині суспільства, тобто передачу хвороби від однієї людини до іншої.

 

Ірина Мартинова, “Донеччина. ЗмІни”

 

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика