Як та куди можна вступити без ЗНО
Українські абітурієнти для вступу до вищого навчального закладу мають пройти зовнішнє незалежне тестування та отримати відповідний сертифікат. Але ж в умовах війни далеко не всі можуть скласти тест або набрати необхідну кількість балів для вступу. Такі діти мають альтернативу у навчанні після закінчення школи.
Професійне училище (ПТУ)
В Україні дуже багато професійних училищ з різноманітним переліком спеціальностей. Щоб вчитися тут не потрібно мати сертифікат зовнішнього незалежного тестування. Для зарахування на навчання дитині потрібно скласти іспит, пройти співбесіду чи творчий конкурс та надати атестат про закінчення школи. Випускники ПТУ отримають середню спеціальну освіту.
Технікум/коледж
Без сертифіката можна також вступити до технікуму або коледжу. Подати документи до обраного навчального закладу можна на основі 9, а не 11 класу.
Важливо й те, що після закінчення навчання випускник має можливість продовжити освіту у вищому навчальному закладі на аналогічному напрямі та здобути спеціальність бакалавра.
Спеціальні курси
Тут є як плюси, так і мінуси. По-перше, державного диплома не буде і це потрібно мати на увазі. Проте, якщо він не відіграє якоїсь особливої ролі, то цей варіант стане у нагоді тим, хто не проходив ЗНО. Більш того, не потрібно буде складати іспити, проходити співбесіди, а на оцінки в атестаті ніхто не дивитиметься.
По-друге, в Україні немає безкоштовного навчання на курсах – всі вони мають різну ціну, але платні. Лише іноді з’являються якісь пропозиції від волонтерів щодо безоплатного навчання під час війни, але таких випадків мало й потрібно ретельно перевіряти інформацію про ціну та можливість отримання сертифікату після закінчення.
Цікавим є й той факт, що дуже часто кмітливі та дійсно за зацікавлені в обраному напрямку люди мають великі шанси знайти роботу ще в процесі навчання.
Українсько-польські програми
Для вступу у деякі ВНЗ, які мають партнерські програми з іноземними навчальними закладами, не потрібно навіть їхати за кордон. Навчання проводиться на території України, а зарахування здійснюється за результатами співбесіди чи вступних іспитів, а не ЗНО. Проте дозволити собі таке навчання зможуть не всі, оскільки воно є платним. Водночас є й перевага такого навчання – випускники отримають одразу два дипломи – український та польський.
Закордонні університети
Іноземні університети є прекрасною альтернативою для переселенців та тих, хто хоче вступити у ВНЗ без ЗНО й володіє мовою країни, де розташований вищий навчальний заклад. Для вступу потрібно буде надати атестат про закінчення школи та скласти іспит на знання державної мови країни.
Наразі найбільш популярними країни, в які їдуть навчатись українські випускники є Польща, Чехія, Естонія, Німеччина, Словаччина. Найчастіше таке навчання платне, хоча буває і безкоштовна форма, але для цього потрібна хороша підготовка.
Оксфордський університет
Днями Оксфордський університет запропонував біженцям з України програму стипендій. Абітурієнти зможуть отримати повну фінансову підтримку та продовжити навчання в аспірантурі в Оксфорді.
На навчальний 2022–2023 рік Оксфорд запустить до 20 стипендій для аспірантів на рік денної форми навчання, які відповідають певним критеріям. Це будуть безкоштовні місця на магістерських курсах університету для «кваліфікованих випускників з України, на чиє життя сильно вплинула війна», з метою допомогти цим науковцям-біженцям «краще зробити свій внесок у відбудову своєї країни».
Окрім того, що стипендія повністю покриватиме оплату за курс, студенти отримають по 7,5 тис. фунтів стерлінгів, щоб покрити витрати на проживання протягом усього курсу. Безкоштовне проживання та харчування, коли кухні коледжу відкриті, забезпечуватимуть коледжі-учасники.
Подати заявку можна до 12:00 за британським часом понеділка, 20 червня.
Читайте також: Для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій покращено умови вступу до українських вишів
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!