Як у Краматорську врятували місцеві ініціативи
Минулого місяця Краматорськ ледь не втратив місцеві ініціативи – один з інструментів місцевої демократії. Лише завдяки наполегливості активістів місцеві ініціативи залишились серед можливостей громади – їх не скасували рішенням сесії міської ради.
Єдина спроба
Рішення про запровадження в Краматорську місцевих ініціатив депутати ухвалили в грудні 2012 року. Але з того часу цей інструмент не використовувався, саме тому його планували прибрати з переліку регуляторних актів.
Лише один раз краматорці спробували скористатись місцевими ініціативами як інструментом локальної демократії. Про цей випадок згадує активістка Світлана Рудь. У 2013 році вона, як представниця місцевого осередку політичної партії «Свобода», звернулась до депутатів міської ради з пропозицією перейменувати центральну площу Краматорська – замість ім. Леніна на ім. Шевченка.
«Наскільки мені відомо, з того часу ніхто більше цього не робив, не скористався механізмом місцевих ініціатив, – згадує Світлана Рудь. – Процедури ми повністю дотрималися. Рішення виносилося на сесію. Я особисто презентувала його на сесії у своєму виступі».
Але депутати тоді ідеї з перейменуванням площі не сприйняли та проголосували проти.
Послідовність дій
«Невикористання Місцевих ініціатив з 2012 року говорить не про неефективність цього інструменту місцевої демократії, а скоріше, про незнання людей, як їм користуватися», – запевняє секретар Громадської ради Краматорська Юлія Володченко, яка активно узялась за відстоювання місцевих ініціатив як інструменту потрібного Краматорську.
Юлія Володченко – членкиня робочої групи з моніторингу та перегляду чинних регуляторних актів, прийнятих на території Краматорської територіальної громади.
У серпні поточного року відбулось засідання робочої групи, після якого на сайті міськради оприлюднили проєкт рішення про втрату чинності положення про місцеві ініціативи. Це питання мало бути винесене на вересневу сесію міської ради. Саме тому Юлія Володченко звернулась до голови депутатської комісії, яка опікується цими питаннями, з доводами, чому не варто позбуватись місцевих ініціатив.
Мала такі аргументи: це положення розкриває зміст та механізм одного зі способів участі жителів міста Краматорська у прийнятті рішень, тобто місцеві ініціативи є інструментом місцевої демократії.
Положення «Про місцеві ініціативи в Краматорську» розміщене на сайті міської ради у розділі «Відкритість – Впливай», поруч з Е-петиціями, Громадським бюджетом та Громадською експертизою.
Місцеві ініціативи є унікальним інструментом. Його часто порівнюють з Е-петиціями, але різниця є, і вона суттєва. Якщо коротко – то це різна локалізація проблеми, яку намагаються вирішити місцеві жителі, використовуючи інструменти місцевої демократії.
У Статуті територіальної громади місцеві ініціативи визначені як одна з форм здійснення жителями права на місцеве самоврядування.
В Україні існує багато рейтингів, проведення яких ініціюють і фінансують міжнародні донори. Показники цих рейтингів є важливими для визначення цими донорами можливості заключати партнерські відносини або надавати технічну допомогу громадам. Місцеві ініціативи – один з показників для розрахунку Індексу демократичності міст.
«Дуже не хотілось би, щоб Краматорськ втратив позиції в цьому рейтингу через знищення Місцевих ініціатив, яке відбувається, скоріш за все, через однобоке оцінювання положення «Про місцеві ініціативи в Краматорську» як регуляторного акту, але без урахування його важливості, особливостей та впливу як інструмента місцевої демократії на розвиток громадянського суспільства», – зазначила у своєму листі Юлія Володченко.
Активність громадськості
Питання збереження місцевих ініціатив розглянули також на позачерговому засіданні Громадської ради. Вирішили звернутись до виконкому та міської ради з проханням зберегти в Краматорську цей важливий інструмент місцевої демократії.
Активно почали інформувати про процеси ,які відбуваються, через соціальні мережі. Про загрози місцевим ініціативам та про важливість ініціатив як інструменту місцевої демократії написали в Фейсбуці Юлія Володченко, на сторінці Громадської ради, доєдналась також ГО «Точка доступу».
Інструмент демократії
Громадська організація «Точка доступу» назвала тривожним дзвінком та кроком назад намагання залишити Краматорськ без місцевих ініціатив. Пріоритетним напрямом діяльності ГО «Точка доступу» є розбудова громадянського суспільства, підвищення обізнаності громадян щодо інструментів участі та демократії в дії. Саме тому вони підключились до процесів відстоювання місцевих ініціатив. Ось так «Точка доступу» пояснювала необхідність їх збереження:
- Право подавати місцеві ініціативи мешканцями територіальних громад закріплено в Законі “Про місцеве самоврядування”.
- За допомогою місцевої ініціативи жителі мають право ініціювати розгляд у місцевій раді будь-якого важливого для громадян проєкту рішення або питання, яке належить до компетенції органів місцевого самоврядування.
- Місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановленому порядку, підлягає обов’язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участі членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи.
Врятовані ініціативи
Активність громадськості вплинула на депутатів. Під час засідання постійної комісії з питань законності, яке передувало сесії, проєкт рішення про скасування місцевих ініціатив, зняли з порядку денного. Таким чином місцеві ініціативи залишились актуальними.
«Проєкт рішення вдалося скасувати, і таким чином врятувати місцеві ініціативи. Але відповідні висновки громадськість зробила. І оскільки основною причиною неподання місцевих ініціатив є необізнаність жителів Краматорська, як нею користуватись, то першим кроком щодо підвищення її ефективності – буде інформування населення щодо правил використання цього інструменту», – зазначила Юлія Володченко.
Який механізм зручніше
ГО «Точка доступу» включилась у процес інформування та просвіти мешканців та мешканок про використання інструментів участі, в тому числі і місцевих ініціатив. Розробили презентацію, де доступною мовою роз’яснюють та надають алгоритм, яким чином можна і варто користатись місцевими ініціативами. Готові й надалі продовжити та активізувати роз’яснювальну роботу щодо використання місцевих ініціатив.
“Як інструмент локальної демократії місцеві ініціативи часто плутають з електронними петиціями. Але це зовсім різні речі,” – пояснює керівниця ГО «Точка доступу» Анастасія Прокопенко.
Електронну петицію може подати будь-яка людина, зібрати необхідну кількість підписів (у Краматорську не менше 250 підписів) та чекати рішення від місцевої ради з приводу питання, яке піднімає петиція. У такому випадку проєкт рішення готує відповідний структурний підрозділ міської ради.
У випадку з місцевими ініціативами діє інший алгоритм. Подати місцеву ініціативу може політична партія, громадська організація, орган самоорганізації населення або навіть просто людина, але пропозиція має бути оформлена як проєкт рішення. Це більш фаховий підхід, – запевняє Анастасія Прокопенко.
Депутатська комісія розглядає не ідею, а уже готовий до голосування проєкт рішення. Тобто такий шлях складніший, аніж подати електронну петицію.
«Для кожної ситуації можна обирати той механізм місцевої демократії, який більш зручний та дієвіший, – каже фахівчиня. – Саме тому ГО «Точка доступу» готова навчати людей користуватись такими можливостями».
Юлія Володченко уже налаштовує громадськість подати місцеву ініціативу для вирішення певного питання, аби «відкатати» процедуру, розібратись з підводними каменями і врешті решт зрозуміти, як усе працює».
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!