Як зафіксувати руйнування житла та отримати компенсацію – оновлена інструкція
Ворог продовжує обстрілювати населені пункти Донеччини та Луганщини, і все більших руйнувань зазнає житловий фонд. Тому не зайвим буде нагадати, як правильно зафіксувати пошкодження чи руйнування, щоби згодом отримати компенсацію. До того ж, додалися нові можливості, зокрема, подання заяви онлайн.
Заступник керівника Офісу президента України Кирило Тимошенко крок за кроком пояснив процедуру фіксації руйнувань, складання заяви та подальших дій органів місцевого самоврядування. Все це необхідно для того, щоб об’єкт був внесений до Реєстру пошкодженого та знищеного майна з подальшою можливістю отримати компенсацію.
Алгоритм дій для фіксації пошкоджень чи руйнування
Крок перший – подання заяви онлайн або офлайн
- Подання заяви власником пошкодженого або зруйнованого будинку самостійно через Дію (у відповідному розділі на сайті або у мобільному додатку).
- Подання заяви через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) або у нотаріуса. Обрати можна будь-яку установу, незалежно від того, де знаходиться майно або де зареєстрований заявник.
Крок другий – обстеження та висновок
- Створення місцевою владою спеціальної комісії, яка при можливості здійснюватиме огляд пошкодженого майна.
- Складання комісією акту обстеження квартири або будинку. Про дату та час проведення огляду власника мають попередити заздалегідь.
- За необхідністю (якщо значні руйнування) – залучення експертів, які складуть технічний звіт щодо можливості подальшої експлуатації будівлі.
Крок третій – внесення до Реєстру
- Заява та висновок комісії по кожному окремому об’єкту будуть вноситись до Реєстру пошкодженого та знищеного майна.
- Якщо комісія вже сформувала акт по пошкодженому майну, все одно треба подати заяву через Дію або через ЦНАП, оскільки саме ця заява буде підставою для отримання компенсації. Утім, якщо вже подана заява в Дії, її не треба дублювати в ЦНАПі або в нотаріуса, та навпаки.
Також власник майна сам визначає, чи подавати йому заяву до поліції про пошкодження. За словами Кирила Тимошенка, подання заяви про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) щодо пошкодження майна – це окрема процедура.
«Відсутність такої заяви не буде підставою для невиплат. Але громадяни України можуть скористатися своїм правом та звернутися до правоохоронних органів з заявою про злочин у зв’язку з заподіянням шкоди через збройну агресію російської федерації», – пояснив Тимошенко.
Як отримати компенсацію у разі самостійного відновлення житла
Якщо людина самостійно відновила власне пошкоджене житло, вона також має право на те, щоб отримати компенсацію витрат від держави. Попередньо теж треба зафіксувати руйнування.
Це може зробити як державна комісія, так і приватна компанія з ліцензією (у такому випадку кошти за проведення обстеження компенсуватися не будуть). Складений приватною компанією акт передається до органів місцевого самоврядування для подальшої компенсації завданих збитків.
Наразі порядок отримання компенсації остаточно не прийнятий. Законопроєкт №7198 щодо компенсації за пошкодження чи знищення окремих категорій об’єктів нерухомості внаслідок бойових дій пройшов у Верховній Раді перше читання та готується до другого. Однак алгоритм дій щодо фіксації руйнацій, описаний вище, визначений та вже працює на деокупованих територіях.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!