Як захистити свої права людини та громадянина
Для захисту наших громадських і просто людських прав існує багато інституцій. Правоохоронна система, чиновники, суди – всі вони мають допомагати нам в реалізації цих прав. Однак де шукати правди, якщо чиновник чи правоохоронець неналежно виконує свої обов’язки? Відновити справедливість допомагає Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, або коротше – Омбудсман.
Ігнорування владою звернень громадян – порушення прав людини
Якщо чиновники не відповіли на ваш запит чи звернення, вони можуть бути оштрафовані за порушення права громадян на доступ до публічної інформації. Протоколи за порушення вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» вже складені на мерів Світлодарська, Лисичанська, голову Новоайдарської районної ради, чиновників міської ради Северодонецька, секретаря Новоайдарської селищної ради. До суду направлені протоколи про адміністративні правопорушення за дії чиновників Дружківської та Угледарської міських рад. Вже оштрафований голова Старобельської районної ради.
Такий результат роботи представництва Офісу Омбудсмана в Луганській та Донецькій областях. Сюди громадяни звертаються зі скаргами на відмову в інформації, порушення термінів відповідей на запити, бездіяльність правоохоронних органів.
Офіс регіонального представництва знаходиться у Лисичанську, його співробітники збирають скарги на порушення прав ще й на виїзних прийманнях громадян. Золоте, Попасна, Торецьк, Світлодарськ та інші населені пункти, наближені до лінії фронту, отримали можливість звернутись за відновленням своїх прав. З кожної поїздки представники Омбудсмана привозять кілька фактів порушення прав людини: нестачу питної води, недоступні медичні та банківські послуги.
Чим зарадить Омбудсман
Роботи для представництва Офісу Омбудсмана України в Луганській та Донецькій областях чимало. До того ж, треба пильно слідкувати за порушенням прав українських громадян в ОРДЛО. Наприклад, зараз відмічаються факти ігнорування карантину на тимчасово окупованих територіях. Представники Омбудсмана звертаються до міжнародних гуманітарних організацій з проханням сприяти у забезпеченні тестами на визначення COVID-19, медичними препаратами, та засобами особистого захисту, а також провести інформаційну кампанію щодо недопущення поширення корона вірусу.
На КПВВ «Станиця-Луганська» забезпечено чергування бригади невідкладної допомоги щоб швидко допомагати людям, кому потрібна медична допомога. Домоглись, щоб на окупованій території фіксували і передавали дані про людей, що помирають на КПВВ.
Серед проблем регіону актуальними є не надання медичних послуг в слідчих ізоляторах та виправних колоніях, порушення права на працю ув’язнених; систематична не виплата заробітної плати робітникам державних шахт; проблема охорони та безпеки праці шахтарів.
Найбільш гучною справою останніх місяців стала боротьба за виплату заборгованості по зарплаті на шахті ім. Святої Матрони Московської у Торецьку. Були залучені до справи і Омбудсман України Людмила Денісова, і голова ВЦА Донецької області Павло Кириленко. Дійшли й до Офісу Президента.
Та, мабуть, головне, що й самі шахтарі почали організовуватись для захисту своїх прав – створили альтернативну профспілку і записали відео-звернення до Президента країни.
Спільні зусилля громадян і влади у цьому випадку привели до результату: власник підприємства частково погасив заборгованість перед робітниками та пообіцяв протягом місяця заплатити решту.
Також ведеться робота щодо повернення заборгованості по зарплаті працівникам КП Лисичанськводоканал.
Омбудсман наближається до громадян
Перше регіональне представництво Уповноваженого з прав людини з’явилось саме у Донецькій та Луганській областях. Його ініціатор – Людмила Денісова, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Павло Лисянський, преставник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, почав працювати у 2018 році на громадських засадах. Успішна робота привела до того, що в квітні 2019 року в Лисичанську офіційно відкрився регіональний офіс представника Омбудсмана. Скоро відкриються офіси в Бахмуті, Покровську і Слов’янску.
Як розповів Павло Лисянський, з відкриттям Офісу органи влади не були у захваті, як і начальство місць позбавлення волі. Двері кабінетів чиновників не відчинились привітно, оскільки головна мета представників Омбудсмана – відновлення прав громадян, які частіше за все порушені тими, хто недбало виконує свої обов’язки: чиновниками, прокуратурою, поліцією тощо. На таких порушників складають протоколи та звертаються до суду.
Основою мережі представників Омбудсмана стали громадські активісти, що знаються на місцевих проблемах і можуть оперативно реагувати на порушення прав українців. Для цього вони взаємодіють з інститутами громадянського суспільства; організують та проводять приймання громадян; налагоджують зв’язки з органами місцевого самоврядування та державними органами влади.
Їх задача – роз’яснювати заходи, яких має вжити особа, щоб відновити свої права та контролювати тих, хто має виконувати свої обов’язки.
«Ми не виплатимо вам заборговану зарплату, але можемо розібратись з інспекцією по труду: що вона зробила для того, щоб заборгованість була погашена», – розповідає Павло Лисянський.
Куди звертатись
Представник Уповноваженого з дотримання прав жителів Донецької та Луганської областей Лисянський Павло Леонідович приймає в офісі за адресою: м. Лисичанськ, вул. Перемоги, 127, 93120.
Дні приймання: перший та третій понеділок місяця 10:00-13:00; другий та четвертий четвер місяця (за окремим графіком) 14:00-17:00.
Йому можна відправити електронного листа на e-mail: lysianskii@ombudsman.gov.ua
Також можна зв’язатись з Павлом Лисянським через його сторінку у фейсбуці, де він викладає корисні матеріали і публікує анонси.
Там же можна буде дізнатись, коли відкриються представництва в Слов’янську, Покровську та Бахмуті. Майбутні представники Омбудсмана вже проходять стажування.
Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!