Дніпропетровський Центр розвитку місцевого самоврядування спільно з ДРІДУ НАДУ розробив модель проектної зрілості громади. Розробці моделі передувало дослідження проектної зрілості громад Дніпропетровщини. Презентували дослідження на прес-конференції в Дніпрі.:
- директор Дніпропетровського центру розвитку місцевого самоврядування Олена Тертишна;
- доктор наук з державного управління, професор, заслужений діяч науки і техніки України, зав. кафедрою менеджменту і управління проектами ДРІДУ НАДУ при Президентові України Юрій Шаров.
За словами спікерів, володіння проектними технологіями стає сьогодні критично важливим для реалізації завдань стратегічного розвитку об’єднаних територіальних громад (ОТГ) України. Але для отримання належного результату слід мати достатньо кваліфікований, підготовлений для використання методології управління проектами управляючий персонал. За оцінками експертів якість проектів, що представляються на різноманітні конкурси, зокрема, на гранти ДФРР, є низькою. Причини цього переважною мірою криються в недостатній кваліфікації службовців місцевого самоврядування у сфері управління проектами.
У бізнесі визнаним є факт, що критично важливим для успіху є належний «колективний», а не лише персональний рівень знань, умінь персоналу у сфері управління проектами.
Унаслідок цього з’явилися моделі проектної зрілості, за допомогою яких оцінюється загальний рівень умілості організацій у сфері проектної діяльності
За результатами досліджень в школі управління проектами, яка сформувалася на кафедрі менеджменту та управління проектами Дніпропетровського регіонального інституту державного управління НАДУ при Президентові України, спільно з експертами Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування було створено варіант моделі проектної зрілості, адаптованої до органу місцевого самоврядування (ОМС).
Пропонована модель виокремлює три рівні зрілості ОМС: (1 – «стартовий», 2 – «рівень базових стандартів», 3 – «рівень керованої методології») з виокремленими субрівнями (1+ – «стартовий просунутий» і 2+ – «просунутий рівень базових стандартів»).
Визначено систему критеріїв віднесення ОМС до кожного з рівнів моделі, яка має динамічний характер, тобто у часі критерії можуть задаватися по різному (від ліберального підходу на сьогодні до все більш жорсткого на перспективу) з урахуванням поступового набуття зрілості ОМС. У межах кожного рівня моделі об’єднані територіальні громади рейтингуються за зваженою сумою індикаторів (вагою виступає рівень моделі, до якого належить даний індикатор).
Опитування за моделлю проектної зрілості органів місцевого самоврядування здійснене уперше в Україні.
Були опитані представники п’ятдесяти органів місцевого самоврядування перших об’єднаних територіальних громад Дніпропетровщини. Анкета містила 18 питань, зміст яких стосується таких аспектів проектної діяльності.
«У Дніпропетровській області на сьогоднішній день створено 56 ОТГ, які за 2017 рік реалізували більше 1 тис проектів за місцевим і інфраструктурним розвитком. Всі ці проекти можуть бути реалізовані виключно через проектний підхід. Спільно з Дніпропетровським регіональним інститутом державного управління, зокрема з кафедрою проектного менеджменту, ми провели ряд тренінгів, під час яких з’ясували ряд недоліків в реалізованих проектах. Тому спільними зусиллями ми провели дослідження проектної зрілості ОТГ, яке виявило, що нашим громадам ще багато потрібно зробити, щоб демонструвати високий рівень проектної здатності.
Ми побачили, що 24 ОТГ мають достатній рівень базових стандартів щодо реалізації проектів, а у 26-ти є різні проблеми. А 10 громад взагалі знаходяться на початковому рівні розвитку своєї проектної здатності. При цьому 9 ОТГ отримали статус «просунутих» громад».
Зі свого боку ДРІДУ НАДУ, як зазначив Ігор Шаров, ставить перед собою завдання: конвертувати дані дослідження в якісь програми, які дозволяли б системно і цілеспрямовано готувати кадри з проектного менеджменту для ОТГ.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!