Є житло – є життя: на Кіровоградщині покращують умови проживання для переселенців
Тимчасовий, але комфортний прихисток для переселенців облаштували у Знам’янці Кіровоградської області. Тут оселилися 80 вимушених переселенців, яких евакуювали з найгарячіших прифронтових регіонів. Мешканці шелтеру – це багатодітні родини та літні люди, переважно вихідці з Донецької області.
«Восени минулого року, коли було оголошено обов’язкову евакуацію з Донецької області в Кіровоградську, наша Знам’янська громада надала прихисток багатьом переселенцям. Згодом людям, які належать до вразливих категорій, запропонували заселитися в нещодавно облаштованому прихистку», – повідомила секретарка Знам’янської міської ради Вікторія Зеленська.
Невеличка громада почала приймати переміщених осіб з перших днів великої війни. Люди тікали на Кіровоградщину поспіхом, без необхідних речей і, як кажуть, «в нікуди». Щоб надати їм дах над головою, швидко були організовані дев’ять місць компактного проживання. Переселенців розселяли у дитсадках, школах, лікарнях та гуртожитках. А коли стало очевидно, що війна триватиме, а багатьом вже нікуди повертатись, то вирішили облаштувати більш комфортні місця для життя.
Зручно маленькім і старенькім
Один з таких шелтерів прихистив перших постояльців цьогоріч у січні. Нині в ньому проживають п’ять багатодітних родин, в яких 30 дітей, а також 40 пенсіонерів та маломобільних людей. Майже всі вони приїхали організовано, евакуаційними потягами з Донецької області. Донедавна жили у пристосованих прихистках у дитячих садочках.
Для зручності сім’ї з дітьми поселили на другому поверсі, а людей похилого віку – на першому, щоб не потрібно було підійматися сходами. Кімнати різної площі, в них комфортно розміщуються як багатодітні родини, так і невеличкі сім’ї – кожна окремо. Також помешкання облаштували двоярусними ліжками, столами та шафами. На кожному поверсі є по три санвузли та душові кімнати. Обладнали тут і дитячий ігровий простір, і кімнату соціального працівника.
Люди живуть у шелтері безплатно – всі комунальні послуги громада оплачує з місцевого бюджету. Також виділяють кошти на зарплату працівникам. У штаті закладу комендант, четверо чергових і техпрацівник.
Читайте також На Київщині чекають переселенців: пропонують роботу та облаштовують для них житло
Гуртожиток у колишній лікарні
Раніше у цьому двоповерховому будинку була лікарня. Окремі кабінети було нескладно переобладнати під гуртожиток. Навіть перепланування не знадобилося. Будівлю передали в оперативне управління Територіальному центру надання соціальних послуг та виділили кошти на косметичний ремонт приміщень. Також замінили електропроводку, водопровід та оновили ґанок. На це з місцевого бюджету виділили понад 2 мільйони гривень.
«Навіть цього було недостатньо для поселення людей. Тоді на допомогу прийшли благодійні організації. «Лікарі без кордонів» надали матеріали на облаштування душових приміщень і санвузлів. Від французької організації «ACTED» ми отримали ліжка, електроплити та пральні машини. Також була допомога від «Міжнародної організації з міграції» – надали меблі. Ще організація «GIZ» додала електроплит для кухні на другому поверсі», – перелічила Вікторія Зеленська.
Крім того, постояльці шелтеру мають постійну нематеріальну підтримку. Тут їм надають юридичні та психологічні консультації. З дітками займається соціальний працівник від Червоного Хреста.
«Наразі домовляємось з благодійниками щодо благоустрою прилеглої території. Йде весна, тож дітям потрібно гратися на свіжому повітрі. Плануємо зробити дитячій майданчик, а для дорослих встановимо лавочки», – додала Вікторія.
«Нова Дружківка» допомагає землякам
Суттєву допомогу в облаштуванні шелтеру для переселенців надала громадська організація з Донеччини «Нова Дружківка», яка під час війни релокувалася на Кіровоградщину. Тут обрали чотири громади-партнери, які прийняли найбільшу кількість переселенців. Одна з них – Знам’янська. Тут прихистили близько 4 тисяч осіб при загальній кількості місцевих мешканців 27 тисяч.
«Коли відбулася перша хвиля евакуації людей з Донецької області, ми поцікавилися в місцевій адміністрації, які умови перебування внутрішньо переміщених осіб у місцях компактного проживання. З’ясувалося, що є потреба у побутовій техніці. Ми склали перелік всього необхідного та перерозподілили кошти проєкту, що реалізує наша організація за сприяння ПРООН у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру», – розповів голова ГО «Нова Дружківка» Сергій Пронкін.
До набору, що був переданий шелтеру в Знам’янській громаді, увійшли пральна машина, бойлер, мікрохвильовка, праска, мультиварка, електрочайник – все необхідне для покращення побутових умов та оновлення техніки, яка через інтенсивне користування вийшла з ладу.
За словами Сергія Пронкіна, така ініціатива – це прояв турботи та можливість показати нашим землякам, що при переїзді до більш безпечних громад вони не покинуті напризволяще, про них турбуються та допомагають.
Крім цього шелтеру, у Знам’янці для переселенців є ще два місця компактного проживання – у дитсадку та школі. Однак, враховуючи інтенсивність бойових дій в Донецькій області, тут чекають на нову хвилю переселенців. Для їх розміщення у місті готують ще одне пристосоване приміщення. Згодом на території громади за підтримки Чеської Республіки побудують модульне містечко.
Фото: Вікторія Зеленська, Сергій Пронкін
Світлана Денисенко
Матеріал підготовлено ГО “Антикризовий медіа-центр” в межах проєкту “Сприяння евакуації населення з територій ведення активних бойових дій шляхом висвітлення теми соціальної інтеграції ВПО до життя в цільових приймаючих громадах України” за підтримки програми «Стійкість», яка упроваджується Фондом Східна Європа у консорціумі неурядових організацій на чолі з ERIM (Франція) у партнерстві з Фундацією домів з прав людини, Домом прав людини – Тбілісі, Чорноморським фондом регіонального співробітництва та коштом Європейського Союзу.
Думки, викладені у цьому матеріалі, не обов’язково відображають позицію організацій-партнерів консорціуму та Європейського Союзу.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!