«єВідновлення» на Донеччині: скільки скористались та чи можна очікувати компенсації за знищене житло на ТОТ
Жителі Донецької області подали майже 7,5 тисяч заявок на компенсацію за пошкоджене житло. За зруйновану нерухомість — близько тисячі. По деяким заявкам люди отримали відмову, але заявки можна подавати необмежену кількість разів.
Водночас мешканцям Костянтинівки взагалі всім відмовили у компенсації, у Мирнограді з 541 заявки схвалили лише 145.
Що стосується компенсацій за зруйноване житло на тимчасово окупованих територіях, то механізм обстеження вже є та успішно протестований. Головна проблема не в обстеженні…
Детальніше про це розповіли заступниця директора департаменту житлово-комунального господарства Лариса Гусева та іністр з розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.
Скільки заявок на компенсацію за пошкоджене майно було схвалено на Донеччині
Станом на 1 травня 2024 року в регіоні:
- 7 488 заявок було подано на компенсацію за пошкоджене майно; 4514 з них схвалили й виплатили 375,7 млн грн;
- 976 заявок було подано на компенсації за зруйновані оселі; 479 з них отримали сертифікати на нове житло на загальну суму 778 млн і 130 людей вже купили нову нерухомість.
Заступниця директора департаменту житлово-комунального господарства Лариса Гусева на брифінгу зазначила, що нове житло купують по всій Україні.
«Наприклад, власники зруйнованого житла у Краматорську купили нові квартири у Моршині і Києві, люди з Курахівської громади — у Дніпрі та на Полтавщині, з Покровська — у Гостомелі, з Новогродівської громади — у Кременчузі, зі Слов’янської — в Одесі», — розповіла вона.
Дивіться також: У Краматорську відновлюють пошкоджені російськими обстрілами будинки
Вона також зазначила, що частину заявок не схвалюють та відмовляють у компенсації через неповний пакет документів (найчастіше бракує довідки про несудимість та документів про право власності на житло, якщо його оформили до 2013 року) або неможливість комісії зафіксувати пошкодження чи руйнування житла через безпекову ситуацію. Як приклад, посадовиця навела Костянтинівку, де люди подали 152 заявки на компенсацію за пошкоджене майно і ще 15 — за зруйноване. Жодну з них не схвалили, оскільки комісія через обстріли не змогла виїхати на місце і обстежити домівки. У Мирнограді з 541 заявки схвалили лише 145 на 10,4 млн грн. «Ще 220 заяв протермінованих. Їх мають розглядати протягом місяця, але місцева комісія не встигла розглянути, бо рідко збирались на розгляд. З 31 звернення щодо зруйнованого житла, не схвалили жодне».
У Покровську з 549 заяв щодо пошкодженого майна схвалили 386 на 34,4 млн грн. А з 61 заяви щодо зруйнованого майна сертифікати отримали 43 людини на загальну суму 42 млн грн. У Краматорську було подано 1687 заяв на компенсацію за пошкоджене житло, з них погодили 1308 з них на 113,4 млн грн. Заявки на компенсації за зруйноване житло подали 89 жителів міста, 28 людей отримали сертифікати на 36,2 млн грн.
Читайте також: «Ми повинні розглядати всі варіанти», – як у Краматорську надають компенсацію за зруйноване та пошкоджене житло
Скільки разів можна подавати заявку на «єВідновлення»
Чиновниця підкреслила, що подавати заяви на «єВідновлення» можна необмежену кількість разів.
«Якщо протягом місяця комісія не може через обстріли виїхати на місце і обстежити будівлю, то розгляд заяви призупиняють. Якщо не можуть поїхати ще через місяць, то людині відмовляють. Але після можна подати заяву знову. Так само якщо відмовили через неповний пакет документів — можна дозбирати папери і звернутися знову», — пояснила Лариса Гусева.
Читайте також: єВідновлення: за 4 місяці сума погоджених виплат для ремонту пошкодженого житла зросла майже вдвічі
Як бути людям, чиє житло зруйноване, але знаходиться на ТОТ?
Для жителів Донеччини, чиє пошкоджене чи зруйноване житло перебуває на тимчасово окупованій території, начебто досі не визначений механізм компенсації через неможливість провести обстеження. Однак він є, і пілотний проєкт зроблений та успішно протестований у Мелітополі Запорізької області. Принаймні так сказав віце-прем’єр-міністр, міністр з розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков, відповівши на запитання народного депутата з Групи «Відновлення України» Володимира Мороза (Донецька область).
«Коли запрацює механізм обстеження зруйнованих міст, таких як Мар’янка, Авдіївка, Бахмута? Якщо не хочете відновлювати ці міста, що повністю зруйновані, дайте відповідь. Коли почнеться компенсація для людей за допомогою супутників та дронів, яку ви нам намагались запровадити?», — запитав Мороз, додавши, що відправив безліч запитів з цього приводу, а у відповідь були лише слова «напрацьовуються».
Міністр вислухав, навів загальні дані з реалізації програми «єВідновлення», і заявив, що за допомогою супутників та дронів «цей пілотний проєкт вже протестований у Мелітополі». Він є успішним і вдалим, і люди вже отримали компенсації за повністю знищене житло.
«Головною проблемою для розповсюдження цієї програми на інші міста є фінансування. Як тільки ми будемо бачити, що зможемо видавати кошти, зможемо компенсувати людям десятки тисяч заявок… (а ми розуміємо, що це будуть десятки тисяч заявок одночасно) ця програма одразу буде розповсюджена і на ті міста, які зараз знаходяться на ТОТ», — сказав Олександр Кубраков.
Ця публікація здійснена за підтримки Фонду «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Антикризовий медіа-центр» не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Якщо комісія не має можливості виїзду через небезпеку щоб зафіксувати зруйновані будинки,чомуне можна запустити дрон,і зафіксувати руйнування? Наше місто Вугледар майже повністю зруйновано, але компенсацію нам не виплачують,чоловіку 60років, хворе серце, мені майже 60років, хворі нирки,і ще куча болячок які і перераховувати не хочеться, третій рік тиняємось по чужим куткам, чи дочекаємося цих виплат?чи встигнемо ще пожити у своєму кутку? невже не можна хоча б для літніх людей прискорити виплати? ні за пошкоджене майно, ні за зруйноване житло…