З 1 квітня запрацюють е-рецепти на ліки: що потрібно знати

Міністерство охорони здоров’я України запускає третій етап впровадження електронних виписок на ліки. Е-рецепти стануть обов’язковими на всі рецептурні препарати з 1 квітня.

Наразі близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів – рецептурні. Їх можна купити в аптеці тільки після призначення лікаря за паперовим або електронним рецептом.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства охорони здоров’я України.

При цьому МОЗ не розширив перелік рецептурних ліків. Тож ліки, які  ще раніше підлягали відпуску за паперовим рецептом лікаря, з квітня можна буде отримати, скориставшись електронним рецептом.

Які ліки вважаються рецептурними

Як зазначили у МОЗ, деякі ліки досить звичні, але їх застосування несе підвищені ризики через неправильне застосування. Прийом інших ліків, внесених до переліку, потребує регулярного моніторингу.

Станом на 1 квітня 2023 року до рецептурних препаратів належать:

  • антибіотики;
  • протисудомні;
  • гормональні (у тому числі й протизаплідні, навіть екстрені);
  • для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
  • деякі антигельмінтні;
  • деякі вітаміни;
  • кроворозріджуючі;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі знеболювальні, жарознижувальні, антигістамінні та протизастудні.

Читайте також: У МОЗ нагадали, як деякі українці можуть отримувати ліки безкоштовно

Які ліки можна купити за рецептом, а які – ні (приклади)

Без рецепта не можна буде придбати майже ніякі лікарські засоби в ампулах.

Протизапальний Німесил та його аналоги не можна буде купити без рецепта. Анальгін – тільки одну упаковку на 10 таблеток. При цьому знеболювальні на основі парацетамолу та ібупрофену продаватимуть безперешкодно.

Серед антигістамінних (не в ампулах) безперешкодно можна буде придбати практично усі популярні препарати: діазолін, лоратадин, супрастин. А дексаметазон буде відпускатися тільки за приписом лікаря.

Засоби для зниження тиску (каптоприл, каптопрес, бісопролол тощо) продаватимуть тільки за приписом. Корвалол, валокордин та етиловий спирт можна буде купити без рецепта в об’ємі до 50 мл. Магнікор чи кардіомагніл – маленьку упаковку.

Сиропи і таблетки від кашлю (мукалтин, ACC, екстракт плюща тощо) переважно і надалі будуть відпускатися вільно. Кодеїновмісні засоби та ліки для інгаляцій — тільки за приписом лікаря.

Знайти інструкцію потрібного препарату ви можете, скориставшись сервісами онлайн-аптек або сайтом Державного реєстру лікарських засобів України.

Як отримати е-рецепт

Принцип отримання електронного рецепта той самий, що і для звичайного. Виписати його можуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, а також лікарі-ФОПи.

Для цього потрібно спочатку звернутися на прийом до лікаря. Він вислухує скарги, проведе огляд і, можливо, призначить обстеження (у разі потреби).

Далі замість звичного папірця лікар сформує електронне призначення, де буде вказано активну речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з приймання. Е-рецепт надсилається на телефон пацієнта у вигляді коду, який потрібно буде назвати фармацевту в аптеці. Якщо телефона немає, то лікар має роздрукувати рецепт.

Використати електронний рецепт можна лише раз.

Важливо! Е-рецепт можна отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем, але пацієнт має обов’язково бути зареєстрований в ЕСОЗ. Це може зробити лікар прямо під час прийому.

Як бути тим, хто регулярно приймає рецептурний препарат

Якщо пацієнт приймає той чи інший препарат на регулярній основі, він може отримувати електронний рецепт дистанційно, не звертаючись на прийом до лікаря. Це можливо у випадках, якщо людина має хронічне захворювання або потребує продовження курсу лікування.

Для цього в системі обовʼязково має бути зафіксований діагноз та перше призначення від лікуючого лікаря, яке завжди буде доступне у смартфоні.

Продаж ліків за е-рецептами у таких ситуаціях буде простіше, якщо завчасно перевірити інструкцію лікарських засобів, та з’ясувати, рецептурні вони чи ні. У разі, якщо рецептурні варто подбати про отримання відповідного рецепта у свого лікуючого лікаря у квітні для того, щоби надалі зручно та безперешкодно придбати ліки в аптеці.

Ірина Міщенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies