Заборгованість комунальних підприємств Донецької області перед НАК “Нафтогаз” за спожитий газ сягає астрономічної цифри – 3,1 мільярда гривень, що ставить під загрозу роботу більшості теплопостачальних організацій. Цей борг накопичувався роками, крім того, він містить доволі жорсткі пені та штрафи. Про це на брифінгу розповіла заступник директора Департаменту ЖКГ Донецької облдержадміністрації Лариса Гусева.
“Найбільш велику суму заборгувало обласне комунальне підприємство Донецьктеплокомуненерго – 1,8 мільярда гривень. Це стало підставою для державної компанії Нафтогаз не видавати так звану номінацію на отримання блакитного палива. Ще рік-два тому Нафтогаз йшов на зустріч, але зараз цілком реально, що заборгованість не дасть можливості підприємству розпочати опалювальний сезон”, – повідомила Лариса Гусева.
Така ж ситуація склалася й на КП Покровськтепломережа. Наразі обласна адміністрація веде переговори з Донецькоблгазом про постачання газу цим підприємствам.
“Поки що погода дозволяє не хвилюватись. Сподіваюсь, ці підприємства зможуть розпочати опалювальний сезон у зазначений строк, а саме – за умови досягнення середньої добової температури зовнішнього повітря протягом останніх трьох діб на рівні +8 °С, як того потребують Правила підготовки теплових господарств до опалювального періоду”, – додала Гусева.
Що стосується твердого палива, то у Департаменті ЖКГ вважають, що його достатньо для своєчасного початку опалювального періоду. За наведеними даними, на складах теплопостачальних підприємств, відомчих котелень, котелень сільських, селищних рад та об’єктів соціальної сфери у наявності 12,7 тисячі тонн твердого палива, що складає 72,4 відсотка від потреби.
“З метою уникнення займання, тверде паливо буде завозитись на вугільні котельні поступово продовж опалювального сезону. Відповідні закупівлі вугілля вже проведені виконкомами місцевих рад”, – запевнила керівниця Департаменту.
Однак не все так райдужно. Наприклад, у Краматорську найбільший постачальник тепла – “Краматорськтеплоенерго” – має мінімальний запас вугілля: всього на два тижні при жорсткій економії. Підприємство для роботи потребує антрацит певної марки, який досі не закуплено. У разі відсутності вугілля, перехід на газ також під питанням, адже підприємство має заборгованість перед Нафтогазом у розмірі 34 мільйони гривень.
Досить складні проблеми з запуском тепла мають прифронтові міста. Так, у Торецьку вже понад два тижні відсутнє водопостачання з причини пошкодження водогону на лінії розмежування. Відповідно, нічим заповнювати тепломережі. За словами Лариси Гусевої, нарешті отримано гарантії “режиму тиші”, що дозволило здійснювати аварійно-відновлювальні роботи. До кінця цього тижня їх планують завершити, після чого можна буде розпочати опалювальний сезон.
Жителі прифронтових Мар’їнки та Красногорівки чекають навіть не тепла, а просто газу у свої домівки, якого немає вже чотири роки. У серпні почалися відновлювальні роботи на газорозподільчої станції. Вони йдуть інтенсивно, проте завжди є проблема довести газ до кожної квартири. Але коли у містах нарешті з’явиться блакитне паливо, можна буде говорити про опалення.
“У Мар’їнці всі багатоповерхівки вже мають індивідуальне опалення, тому проблем не буде. А у Красногорівці зараз вирішуємо питання з міським керівництвом про встановлення модульних котелень. Кошти не це будемо збирати з усіх джерел – з обласного та місцевого бюджетів, залучимо також держпрограми та благодійників”, – зазначила Лариса Гусева.
На випадок надзвичайних ситуацій найбільш потужні теплопостачальні підприємства та компанія “Вода Донбасу” мають пересувні дизель-генераторні установки.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!