Заклади культури, які постраждали під час війни у Лиманській громаді

81154
коментарі відсутні

Заклади культури, які постраждали під час війни у Лиманській громаді

 

Майже 2000 об’єктів культурної інфраструктури України знищили росіяни від початку повномасштабного вторгнення. Більшість з них на Донеччині – 83%. Руйнувань зазнали бібліотеки, музеї, театри, заклади мистецької освіти тощо. Зокрема серйозно  постраждали об’єкти культури у Лиманській громаді, яка крім активних військових дій, зазнала й тимчасову окупацію.

Про те, скільки закладів культури було на Лиманщині до початку повномасштабної війни, як працюють вони сьогодні та чи планують відбудовувати зруйновані – поспілкувалися з т. в.о. начальника відділу культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області Мариною Могильною.

Скільки закладів культури в Лиманській громаді було до війни?

Загалом на території Лиманської громади до повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України діяли 45 закладів культури. Я зараз говорю про ті, що відносяться до сфери управління відділу культури і туризму міської ради та є закладами культури базової мережі Лиманської громади. Це 23 бібліотеки, серед них публічна бібліотека Лиманської ОТГ, бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка та бібліотеки-філії; 20 клубних установ; Народний краєзнавчий музей та музична школа.

Чи є інформація про кількість зруйнованих об’єктів?

Всі зазначені заклади культури знаходяться на деокупованих (і це важливо) територіях Лиманської громади. Проте не всі заклади мали змогу відновити свою діяльність, враховуючи численні пошкодження, знищення майна. Будівлі та приміщення деяких закладів повністю знищені пожежами.

Заклади культури, які постраждали під час війни у Лиманській громаді - Фото №1

За фактом пошкоджень, руйнувань та незаконного захоплення закладів культури організовано звернення до правоохоронних органів. Нині фахівці збирають та аналізують інформацію щодо матеріальних цінностей, які не вдалося евакуювати, визначають вартість завданих збитків, щоб у подальшому внести дані про всі витрати у план відбудови України.

Враховуючи, що територія Лиманської громади — це територія, де тривають бойові дії, розрахувати вартість понесених збитків на сьогодні неможливо. Нині можу сказати, що через пожежі повністю знищено Народний краєзнавчий музей та 3 клубні установи: філії «Сільський будинок культури села Шандриголове» та «Будинок дозвілля села Діброва», а також «Центр культури і дозвілля селища Ставки». Крім того, повністю знищено документацію чотирьох бібліотек Лиманської громади.

Читайте також: У Святогірську хочуть відбудувати зруйновану музичну школу

Відновлення діяльності закладів кульутри та плани щодо відбудови

 

Чи залишились ще бібліотеки в громаді, які можуть або вже відновили діяльність?

Так, залишились, і вони працюють. Цьогоріч на території Лиманської громади діяли шість бібліотечних закладів, на базі яких організовано відкриття книжкових поличок. Це філії публічної бібліотеки Лиманської громади у Новоселівці, Ямполі, Рубцях, Яровій, Озерному. Крім цього, працівники бібліотеки для дітей ім. Т. Г. Шевченка організували книговидачу у пункті незламності під назвою «Книжкова торбина для всієї родини». Також працівниками Шандриголівської сільської бібліотеки-філії публічної бібліотеки Лиманської ОТГ організовано роботу бібліотеки у новому сучасному форматі «Бібліотека у рюкзачку».

Заклади культури, які постраждали під час війни у Лиманській громаді - Фото №2

Можете сказати, що готується вже зараз для відновлення чи відбудови закладів культури?

На сьогодні про відновлення будівель закладів культури Лиманської громади говорити зарано, оскільки лінія фронту близько. Однак відповідальними виконавцями розроблено Дорожню карту розвитку закладів культури у післявоєнні періоди. Нині вже проведені та, за потреби, проводяться необхідні ремонтні роботи для функціонування закладів культури з урахуванням безпекової складової як працівників, так і відвідувачів. Підготували акти обстеження об’єктів, пошкоджених внаслідок збройної агресії рф. Відповідну інформацію внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.

Читайте також: Марина Могильна: «Культура — це не тільки організація заходів та дозвілля»

Заклади культури, які постраждали під час війни у Лиманській громаді - Фото №3

Також підготували проєкти з відновлення попередньо визначених знакових об’єктів культури Лиманської громади. Це робимо, щоб створити попередню базу проєктів. У подальшому окремі з них можна буде представити під час міжнародних заходів, аби залучити фінансування міжнародних партнерів для відновлення. Тож після перемоги будемо робити все належне.

Продовження інтерв’ю з т. в.о. начальника відділу культури і туризму Лиманської міської ради Мариною Могильною читайте найближчим часом.

Ця публікація здійснена за підтримки Фонду «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Антикризовий медіа-центр» не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика