Закон “Про прощення” як альтернатива амністії за Мінським сценарієм
Більш чотирьох років окупований Донбас а також анексований Крим відділені від вільної України військовими, політичними та психологічними бар’єрами. Весь цей час російська пропаганда вселяє жителям окупованих територій думки, що всі вони для нас є ворогами, яких чекає неминуче покарання. Подолати ці страхи повинен Закон про прощення, який чітко визначить, хто з людей був терористом, а хто став заручником країни-агресора.
Розробку правового врегулювання цієї надскладної проблеми підготував Центр деокупації і реінтеграції руху “Сила права” з залученням фахових юристів. Презентація та обговорення проекту Закону України “Про прощення” та Концепції перехідного періоду відбулися в Антикризовому медіа-центрі за участю голови Всеукраїнського громадського руху “Сила права” Андрія Сенченко. Модерував захід Олександр Калачов, регіональний координатор Всеукраїнської правозахисної громадської організації “Сила права” у Донецькій області.
“Цей закон рівною мірою стосується права та психології, тому перед тим як вносити його до Верховної Ради, ми влаштували широке обговорювання законопроекту в наукових колах і саме головне – у суспільстві. Процес возз’єднання України відбудеться обов’язково, тому вже зараз ми повинні долати психологічні бар’єри між українцями, що опинилися по різні боки лінії зіткнення. Для жителів окупованих територій надважливо мати чітке розуміння того, що з ними буде після деокупації. Закон про прощення мусить забезпечити невідворотність покарання тих, хто у період збройної агресії Російської Федерації умисно вчинив протиправні дії, і визначити порядок прощення до тих громадян України, які вчинили злочини невеликої або середньої тяжкості”, – зазначив Андрій Сенченко.
За його словами, Закон про прощення є альтернативою мінського сценарію, який передбачає практично повну амністію осіб, які діяли в інтересах держави-агресора і проти своєї країни. Цього ніколи не простять тисячі українців, чиї близькі та родичи загинули від рук терористів. На тих, хто скоїв умисні дії проти держави та її територіальній цілісності, проти мирних мешканців, хто вчиняв збройне протистояння українським військовим – чекає неминуче покарання.
Правом на прощення можуть добровільно та індивідуально скористатися тільки ті, хто під впливом агресивної російської пропаганди або в силу життєвих обставин вчинили злочини невеликої або середньої тяжкості та покаялися у скоєному. Але це не позбавляє їх від альтернативного покарання у вигляді тимчасового обмеження прав.
В той же час переважна більшість громадян, які проживають на окупованих територіях Криму і Донбасу, не є пособниками агресора, вони – жертви окупації.
Однак Кримінальний кодекс України не містить таких нюансів, тому в зоні ризику притягнення до кримінальної відповідальності знаходяться близько 1 мільйона громадян, які мешкають на тимчасово окупованих територіях.
“В жодній країні світу, що пройшла через збройний конфлікт, процедури поствоєнного врегулювання не вписувалися в чинне законодавство. У кожному такому випадку приймалися спеціальні закони на кшталт запропонованому Закону про прощення. Наразі йде його обговорення, вносяться деякі правки та зміни. У вересні поточного року ми плануємо внести остаточний текст законопроекту до Верховної Ради України. Одночасно наша команда працює над Концепцією перехідного періоду, яка міститиме повний сценарій реінтеграції та відновлення окупованих територій”, – повідомив Андрій Сенченко.
Ознайомитись з текстом законопроекту, внести свої доповнення та зауваження можна на сторінці Всеукраїнського громадського руху “Сила права” в Facebook.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!