Затримка виплати зарплати – кращі способи боротьби

7289
коментарі відсутні

Затримка виплати зарплати – кращі способи боротьби

Затримка виплати зарплати – найчастіша проблема, з якою звертаються жителі Донеччини та Луганщини до регіонального представництва Уповноваженого з прав людини в Донецькій та Луганській областях. Переважно це шахтарі та працівники комунальних підприємств. Часто вони просто не знають, хто й як може їм допомогти.

Представник Омбудсмена в Донецькій і Луганській областях Павло Лисянський певен, що в українському законодавстві достатньо можливостей, щоб людина могла захистити себе сама, тим більш в такій справі, як заборгованість зарплати.

 

Перший крок – звернення до профспілки

 

По-перше, важливо пам’ятати, що невиплата зарплати з точки зору українського закону – це не адміністративне правопорушення, а справжній кримінальний злочин. Стаття 175 Кримінального кодексу України прирівнює невиплату зарплати до невиплати пенсії, стипендії та інших установлених законом виплат і обіцяє покарання від великих штрафів до п’ятирічного строку позбавлення волі. Та до поліції поспішати не варто. Для встановлення законного права на оплату праці можна скористатись кількома більш зручними способами.

Профспілкова організація має захищати працівника, бо фактично це оплачуваний вами адвокат. То ж, при затримці зарплати більше ніж на місяць, спершу варто прийти до голови профспілки і на його ім’я написати заяву. В ній ви вказуєте на заборгованість і просите голову втрутитись і відновити ваші права. Профспілковий комітет має провести перемовини з роботодавцем, а також може звернутись до міської влади з проханням впливу на керівництво підприємства.

Однак не завжди профспілка спроможна ефективно боротись за права робітників. Тоді звернення до неї може тільки згаяти час.

 

Другий крок – звернення до суду

 

Часто люди думають, що суд – це дорого і довго. Мовляв, потрібен юрист та сплата судового збору. Однак українське законодавство поступово вдосконалюється і на даний момент при зверненні до суду саме з приводу заборгованої зарплати судовий збір не збирається. Юрист теж не потрібен, процедура душе проста і навіть швидка.

Справа в тому, що в українському законодавстві існує спрощена процедура реагування на такі справи, як заборгованість по зарплаті. Це форма судового рішення, що називається судовим наказом і спеціально використовується для безспірного одностороннього стягнення грошей або майна з боржника за заявою, зокрема – для стягнення не виплаченої працівнику суми заробітної плати за час затримки.

За судовою практикою судовий наказ складається у випадку, коли відсутня тема спору, як і у випадку заборгованості по зарплаті. Тому суд приймає рішення на  користь працівника.

Така справа розглядається лише на основі письмової заяви, і сторони до суду не викликають, що значно прискорює стягнення заборгованості.

До суду потрібно написати заяву та до неї додати документи:

  • ксерокопії паспорту та ідентифікаційного коду;
  • довідку з місця роботи з бухгалтерії, де зазначено борг по заробітній платі,
  • ксерокопію трудової книжки, завірену відділом кадрів, або копію наказу, коли ви були прийняті на роботу.

Документи ви особисто приносите до суду і буквально за п’ять днів отримуєте рішення, яке гарантує виплату вам боргу. Судове рішення також відправляється до роботодавця-боржника. Він має виконати його протягом 13 днів з дня отримання наказу.

За невиконання судового наказу передбачена кримінальна відповідальність, і тоді підключається виконавча служба, яка слідкує за виконанням судових рішень. Вона може арештувати рахунки підприємства до того часу, поки не буде виплачена заборгованість працівникам.

Якщо ж виконавча служба бариться, ви можете написати заяву до суду з проханням забезпечити виконання судового наказу.

«Це досить проста справа, під силу кожному громадянину, і за неї немає сенсу платити гроші приватним юристам», – вважає Павло Лисянський.

На його думку, це один з ефективніших інструментів на даний момент. Тому що коли роботодавець отримує рішення суду, він розуміє, що ви вже почали діяти, і для нього наступлять неприємні наслідки – заведення кримінальної справи та арешт рахунків. Клопоту йому буде більше, ніж сплатити борг.

Стається так, що люди не можуть на підприємстві отримати довідку про заборгованість по зарплаті. Тоді спочатку можна звернутись до суду з позовом про витребування цих документів. В заяві ви описуєте ситуацію, що у вас заборгованість, і при цьому ви не можете звернутись до суду з цього приводу, оскільки вам не надають довідку. За 5 днів суд приймає рішення витребувати ці документи з підприємства. Таке судове рішення роботодавець теж не зможе ігнорувати під страхом кримінальної відповідальності.

З отриманою довідкою ви подаєте новий позов вже про стягнення заборгованості. Хоча, можливо, такої потреби не буде, оскільки роботодавець вже впевниться у серйозності ваших намірів.

Люди часто відмовляються від своїх прав через невіру в справедливість держави чи побоювання, що на адвоката не вистачить грошей. Однак у нас достатньо законних і діючих інструментів для захисту себе, особливо в таких безумовних справах, як невиплата зарплати.

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика