Зберегти експонати: історія Часовоярського історико-краєзнавчого музею

5216
коментарі відсутні

Зберегти експонати: історія Часовоярського історико-краєзнавчого музею

Цього року Часовоярський історико-краєзнавчий музей став комунальним. Розташовується він у будинку культури. Торік тут були проблеми з опаленням. Цього року музей також міг залишитися без тепла, оскільки місцевий вогнетривкий комбінат відмовився опалювати будівлю. Однак, у громаді знайшли рішення.

 

Як зароджувався музей

 

Часовоярський історико-краєзнавчий музей був заснований у 1967 році на громадський засадах. Так він проіснував до розпаду Радянського Союзу.  До того, як музей переїхав до місцевого будинку культури, з 1993 по 2000 роки заклад розташовувався в іншій будівлі. Протягом цього часу музей двічі грабували. З найціннішого, що вкрали, – шабля 1917-1921 рр. Її так і не змогли повернути. Після того, як музей пограбували вдруге, то коштовні експонати передали на зберігання до Бахмута.

 

Зберегти експонати: історія Часовоярського історико-краєзнавчого музею - Фото №1

 

З 2001 року музей переїхав до будинку культури та почав діяти на правах відділу при підприємстві ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат». Так заклад пропрацював до 2020 року. Тоді ж було скорочено останнього працівника. Цьогоріч музей перейшов у комунальну власність до громади і нині тут намагаються відновити його роботу.

Експозиція поділена на дев’ять залів. Тут є археологія; природа та геологія;  історія краю від XVIII до ХХ століття та сучасність. Загалом – близько 9 тис експонатів, зокрема, 3 тис предметів можна побачити у постійній експозиції, решта – у сховищі. Найстарішому експонату 90 тис років.

 

Зберегти експонати: історія Часовоярського історико-краєзнавчого музею - Фото №2

 

«Це не зовсім історичний, а скоріше палеонтологічний експонат – це кістка стародавнього слона. Їй близько 90 тис років. З історичних експонатів найдавніші – відщепи крем’яні  (знаряддя праці неандертальців). Їм приблизно 50 тис років», – розповів директор КП «Часовоярський історико-краєзнавчий музей» Валерій Богуненко.

З переходом до комунальної власності збільшилася площа музею. До того Часовоярський промисловий історико-краєзнавчий музей займав 450 кв м, нині ж має 620 кв м. До цього додалася виставкова зала з картинами.

 

Зберегти існуюче

 

Валерій Богуненко працює в Часовоярському музеї 15 років. Нині на півставки він директор, а ще наполовину – зберігач фондів. Валерій каже, що з нового року керівництво громади обіцяє розширити штат музею. Зокрема, зробити повноцінну ставку директора, а ще виділити місце зберігача фондів та 0,25 ставки наукового співробітника. Нині музей для мешканців Часовоярської громади закритий через небезпеку.

«Будівля не опалювалася тривалий час, тому зруйнувалася і впала стеля. Торік були великі проблеми з опаленням і цього року також. От  зараз його намагаються відновити. Дах тут в кількох місцях протік. Плани у нас стратегічні, дуже великі, але ми зараз стоїмо перед технічним завданням: зберегти експонати, які є», – каже Валерій Богуненко.

 

Зберегти експонати: історія Часовоярського історико-краєзнавчого музею - Фото №3

 

Аби зберегти цінні експонати, їх з аварійних залів можуть перенести в надійні. Крім цього, деякі з речей можуть передати на тимчасове зберігання до Бахмутського краєзнавчого музею.

Ірина Мартинова


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика