Збільшення мінімалки – хто виграє, а хто програє

10272
коментарі відсутні

Збільшення мінімалки – хто виграє, а хто програє

Розмір мінімальної заробітної плати за Законом «Про державний бюджет України на 2020 рік» був встановлений на рівні 4723 грн на місяць, без збільшення впродовж всього року.

Однак наприкінці серпня Верховна Рада ухвалила зміни до Держбюджету, якими з 1 вересня підвищено мінімалку до 5000 гривень на місяць. Зростання невелике, але тягне за собою зміни як доходів, так і видатків більшості громадян.

 

Що таке мінімальна заробітна плата?

 

Це соціальна державна гарантія, яку мають виконувати всі роботодавці на підприємствах, а також підприємці, які використовують найману працю. Інакше кажучи, це найменший розмір заробітку, нижче якого не може бути легальна зарплатня.

Збільшення мінімальної зарплати до рівня, регламентованого чинним законодавством, є обов’язковим для всіх керівників підприємств, установ і організацій державної, комунальної і приватної форми власності.

 

Доходи громадян зростуть

 

Підвищення мінімальної зарплати, навіть незначне, збільшує доходи громадян та стимулює економіку. Той, хто працює на мінімальці, отримуватиме більше, тобто – зможе більше витрачати. Разом з цим зростуть надходження до бюджетів усіх рівнів, адже податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) надходить як до Держбюджету, так і до місцевих бюджетів.

Не секрет, що є роботодавці, які задля мінімізації податків офіційно платять працівникам лише «мінімалку», а все інше – «в конверті». Тепер офіційну зарплатню доведеться підвищити.

Більш того, Закон про оплату праці вимагає, щоб розмір заробітної плати за повністю виконану норму праці не був нижчим за мінімальній А якщо заробіток вийшов меншим, працівнику нараховується так звана «трудова доплата» до розміру мінімальної зарплати. Із 1 вересня таку «дотяжку» потрібно робити до 5000 грн на місяць.

До показника мінімальної заробітної плати прив’язані зарплати держслужбовців та бюджетників. Тобто, підвищується мінімалка – автоматично зростають зарплати в державному та бюджетному секторах. Отже, збільшяться доходи вчителів, вихователів, медиків, поштарів, працівників сфери спорту, культури, соцзахисту тощо, оскільки їхні посадові оклади розраховуються за єдиною тарифною сіткою. Загалом підняття мінімалки відчують на своєму гаманці 4 мільйони українських бюджетників.

До мінімальної заробітної плати «прив’язані» виплати лікарняних та декретних. За ними законодавством встановлені максимальні та мінімальні обмеження, сума яких залежить від розміру мінімалки.

Також зростання мінімальної заробітної плати призведе до підвищення пенсій. З 1 вересня в Україні очікується збільшення пенсій з 1889 до 2000 гривень на місяць для 1,6 млн пенсіонерів, які отримують мінімальні виплати. Це непрацюючі пенсіонери, які досягли віку 65 років та мають страховий стаж 35 років чоловіки та 30 років жінки.

 

Податки та штрафи збільшаться

 

Мінімальна заробітна плата також напряму впливає на розмір податків та обов’язкових платежів. Тож підвищення мінімалки збільшить податкове навантаження на підприємства через оподаткування фонду оплати праці та на  фізичних осіб-підприємців, які сплачують Єдиний соціальний внесок із розрахунку мінімальної зарплати.

Підприємцям, які ведуть діяльність за спрощеною системою оподаткування, починаючи із вересня 2020 року мінімально потрібно сплачувати ЄСВ у розмірі 1100 грн (5000 грн * 22%). До речі, максимальна сума ЄСВ, яку необхідно сплатити самозайнятим особам, складе 16 500 грн (75000 грн * 22%), а мінімальна сума – 1100 грн (5000 грн * 22%).

З підвищенням мінімалки зростуть і суми деяких штрафів, зокрема, за порушення законодавства про працю. Їх розмір визначають кратно розміру мінімальної заробітної плати, яка діє не момент виявлення порушення. Отже, з вересня збільшаться суми трудових штрафів.

Водночас залишаться без змін багато інших показників, які теж прив’язані до мінімалки. Оскільки вони залежать від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року. Або від прожиткового мінімуму, який також встановлюється на початок року.

Тому залишаються незмінними:

  • Розмір податкової соціальної пільги та граничної зарплати, до якої вона застосовується.
  • Неоподатковувана нецільова благодійна допомога.
  • Неоподатковуваний розмір добових на відрядження в Україні.
  • Неоподатковувана допомога на поховання від роботодавця.
  • Сума єдиного податку для спрощенців І та ІІ групи.

 

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика