Жінки Донеччини безпосередньо посприяли ратифікації Україною Стамбульської конвенції

4446
коментарі відсутні

Жінки Донеччини безпосередньо посприяли ратифікації Україною Стамбульської конвенції

20 червня 2022 року Верховна Рада України ратифікувала Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами. Дана міжнародна угода більш відома як Стамбульська конвенція. Законопроєкт підтримали 259 депутатів, проти виступили лише 8. Таким чином Україна долучилася до 30 країн, для яких питання рівності та захисту прав людини є своєрідним маркером цивілізованості у суспільстві.


Наша країна йшла до цього понад десятиліття. У 2011 році Україна приєдналась до конвенції, але Верховна Рада довгий час не ратифікувала документ. І ось нарешті подія відбулася – у тому числі, під тиском жіночих правозахисних організацій Донецької області.

 

Активність заради справедливості  

 

Велику роль у просуванні процесу відіграла Коаліція 1325 Донеччина «Жінки. Мир. Безпека», яка була заснована минулого року та об’єднала 45 громадських організацій Донецької області. Нею було проведено багато роботи для того, щоб ратифікація Україною Стамбульської конвенції стала фактом.

«Це дуже значна та важлива подія – як у питаннях розвитку демократії в Україні та нашої євроінтеграції, так і у питаннях захисту прав всіх людей. Конвенція стосується всіх хто піддається насильству – жінок, чоловіків, дітей», – наголосила Лілія Кісліцина, координаторка Коаліції 1325 Донеччина «Жінки. Мир. Безпека», співзасновниця та президентка ГО СМАРТА, радниця Краматорського міського голови з питань гендерної рівності та недискримінації.

 

Жінки Донеччини безпосередньо посприяли ратифікації Україною Стамбульської конвенції - Фото №1Лілія Кісліцина (на фото зліва) та Ольга Ларіна на акції біля Верховної Ради України 

 

У листопаді 2021 року Коаліція 1325 Донеччина об’єдналася з усією країною у потужній адвокаційній кампанії. Була проведена масштабна акція на підтримку Стамбульської конвенції біля Офісу Президента України. І вже ввечері на сторінці Володимира Зеленського у фейсбуці з’явився допис про те, що він почув голос громадськості та обов’язково внесе до Верховної Ради законопроєкт щодо ратифікації документа.

 

Жінки Донеччини безпосередньо посприяли ратифікації Україною Стамбульської конвенції - Фото №2 Від Коаліції 1325 Донеччина були направлені звернення до вищих органів влади країни   

 

Також представники Коаліції 1325 Донеччина відправили листи з вимогою ратифікувати конвенцію до Президента, до профільних комітетів Верховної Ради та особисто до народних депутатів, які у парламенті представляють Донеччину.

Під час повномасштабного вторгнення активістки продовжили роботу, спрямовану на досягнення гендерній рівності у суспільстві та захист прав жінок. На всіх можливих майданчиках говорили про те, що саме зараз є на часі ратифікація такого важливого документу. Адже наразі відбувається багаторазовий, у порівнянні з мирним часом, сплеск насильства. Те, що робить російська армія на нашій території, однозначно підпадає під положення Стамбульської конвенції.

«Для нас було великим задоволенням – дізнатись, що Президент вніс до парламенту даний законопроєкт і побачити, що народні депутати більшістю голосів ратифікували Стамбульську конвенцію. Я особисто щаслива від того, що наша Коаліція 1325 Донеччина й надалі продовжує працювати над досягненням поставлених цілій. Одної, важливої, ми вже досягли. Тепер наша активність спрямована на перемогу України в цій жахливій війні», – зазначила Лілія Кісліцина.

 

Жінки Донеччини безпосередньо посприяли ратифікації Україною Стамбульської конвенції - Фото №3Коаліція 1325 Донеччина «Жінки. Мир. Безпека» попри вимушену евакуацію продовжує працювати задля захисту прав людини  

 

Що нам дає ратифікація Стамбульської конвенції

 

За визначенням Стамбульська конвенція – це міжнародна угода Ради Європи, метою якої є запобігання та протидія насильству щодо жінок, зокрема домашньому насильству. Це перший міжнародний документ, який визначає насильство проти жінок дискримінацією й порушенням прав людини.

Головними постулатами конвенції є запобігання насильству, захист постраждалих, покінчення з безкарністю злочинців.

Для досягнення цих цілей Україна зобов’язалася:

  • Встановити ефективне покарання за злочини проти жінок, зокрема – посилити норми в національному законодавстві, які стосуються боротьби з домашнім насильством.
  • Криміналізувати переслідування (сталкінг), жіноче обрізання, примусову стерилізацію, примусовий аборт. Тобто ті правопорушення, які раніше не вважалися кримінальними злочинами.
  • Запровадити принцип рівних прав між жінками та чоловіками, заборонити дискримінацію жінок, скасувати закони, що дискримінують жінок.
  • Запровадити спеціальні санкції проти кривдників, встановити порядок судового переслідування подібних справ.
  • Криміналізувати не лише фізичне та сексуальне насильство, а також і психологічне.

Крім того, конвенція уточнює поняття «гендер» і визначає його як соціально закріплену роль, поведінку, діяльність і характерні ознаки, які певне суспільство вважає належними до жінок чи чоловіків. 

Верховна Рада України ратифікувала Конвенцію з певними застереженнями. По-перше, жодне положення Конвенції не зобов’язує Україну вносити зміни до Конституції, Сімейного кодексу чи інших законів щодо інститутів шлюбу, сім’ї, усиновлення, права батьків виховувати своїх дітей відповідно до власних переконань.

По-друге, країна буде застосовувати Конвенцію відповідно до принципів, цінностей та норм, визначених у Конституції. 

По-третє, внаслідок агресії росії проти України країна не гарантує виконання зобов’язань на окупованих територіях. 

Ратифікація Стамбульської конвенції також спрямована на виконання євроінтеграційних зобов’язань України та є однією з вимог для вступу України до ЄС. Наразі документ ухвалений остаточно, однак Конвенція набуде чинності через три місяці після передання Україною на зберігання ратифікаційної грамоти.

Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід» 

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика