Жителів окупованої Попаснянської громади вивозять у невідомому напрямку, їх дома обкрадають
15 хвилин на збори – і поїхали. Куди, не відомо.
Так окупанти поводяться з жителями Попаснянської громади, які не встигли вчасно евакуюватись і тепер мають виконувати накази російських військових. Що зараз відбувається у громаді, як дома обкрадають та чи є шанс у людей, яких силоміць вивозять, повернутися в Україну – про це в ефірі всеукраїнського телемарафону розповів голова Попаснянської військової адміністрації Микола Ханатов.
Виснажені та безправні
Попаснянська громада на Луганщині – одна з перших, що відчула на собі всі жахи російської навали. Через масовані обстріли ще два місяці тому було зруйновано майже всю комунальну інфраструктуру. Люди залишилися без світла, газу та води, а також без зв’язку. Протягом 68 діб їх домівки стирали з лиця землі.
Весь цей час мирні жителі ховалися по укриттях, виходячи на світло лише в рідкі хвилини відносної тиші. Але справжній жах почався після того, як 8 травня територію громади окупували російські військові.
«Люди впродовж двох місяців жили у підвалах, майже не бачили сонця, та мали обмаль інформації щодо подій, що відбуваються навколо них. Тепер, коли російські окупанти дають їм 15 хвилин на збори та вивозять у невідомому напрямку, то вони не можуть сперечатись і погоджуються їхати куди завгодно», – повідомив Микола Ханатов.
За його даними, попаснян спочатку вивозять до Первомайська, який окупований з 2014 року. Деяких поранених цивільних переправляють до Луганська. Що з ними потім відбувається, куди їх везуть далі – не відомо. Хоча є інформація, що деяких людей вивозять до росії.
Чи мають вони право вибору, чи можуть вони залишитися – питання риторичні. Є лише поодинокі випадки, коли літні люди вмовляли окупантів дати їм можливість залишитись у своєму дворі й нікуди не їхати – їм дозволяли за умовою, що вони не будуть нікуди виходити.
Армія мародерів – дома обкрадають
Зараз, після примусового вивезення, у Попаснянській громаді майже не залишилося місцевих мешканців. Зате тут на повну хазяйнують окупанти – дома обкрадають, крамниці, гаражі…
«На відео, яке вони самі знімають, ми бачимо як окупанти своїми танками та іншою важкою технікою руйнують наші нещодавно заасфальтовані дороги, як ставлять свої великі військові автівки на наші газони з квітами. Також вони не соромляться викладати відео про те, як заходять у полишені квартири, будинки, гаражі, комунальні підприємства, приватні крамниці та крадуть звідки все, що там бачать», – констатував голова Попаснянської адміністрації.
На думку Миколи Ханатова, коли росіяни вивезуть все добро, що нажили попасняни, тільки після того їм дозволять повернутися до рідних домівок.
Зараз потрапити до України їм дуже складно. Декому вдається з росії вирватись до Німеччини, а вже звідки – на батьківщину. Проте це скоріш виключення, адже у багатьох немає коштів на квітки.
Повторна евакуація
Впродовж двох місяців, що російська армія знищувала Попаснянську громаду, місцева влада організовувала доставлення гуманітарних вантажів до населених пунктів, а також докладала багатьох зусиль, щоб евакуювати жителів у більш безпечні місця.
«За цей час була можливість виїхати всім бажаючим. В основному люди виїжджали до Бахмута, де були створені притулки саме для них. Але зараз і тут дуже напружена ситуація. Тому наразі ми організовуємо їх переміщення до більш безпечних регіонів. На даний час повторну евакуацію практично завершено», – розповів Микола Ханатов.
На момент захоплення у Попасній залишалося близько півтори тисячі цивільних. Попри надану їм можливість, вони не погодилися на евакуацію, маючи на те свої різні причини. Тепер збереження їхнього життя та здоров’я – цілком відповідальність загарбників.
Читайте також: «Всі мої 60 років згоріли дотла» – мешканка Попасної втратила все своє майно та дивом вижила
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!