Жителям Донеччини краще виїхати – закликають волонтери та влада

69994
коментарі відсутні

Жителям Донеччини краще виїхати – закликають волонтери та влада

Понад 16 тис. людей вивезли з Донеччини від початку обов’язкової евакуації, яка стартувала у серпні. Евакуаційні заходи тривають – до початку холодів треба вивезти якомога більше людей з регіону. Попри близькість військових дій та обстріли, люди повертаються додому. Що краще – ризикувати життям вдома чи їхати в нікуди, хто задіяний до процесів евакуації – про ці та інші теми говорили під час телемосту Антикризового медіацентру минулого тижня.

 


Виїхати краще, ніж залишитись?

 

Заступниця голови Донецької ОДА Юлія Костюніна пояснює, чому на Донеччині запровадили обов’язкову евакуацію та чому жителям варто переїхати тимчасово до безпечних регіонів.

Уся територія Донецької області є зоною бойових дій, нема жодної громади, яку б не обстрілював ворог. Активні бойові дії  щоденно призводять до руйнувань критичної інфраструктури, хоча усі служби й намагаються якомога відновити її.   З квітня на Донеччині відсутнє газопостачання, не вийде бути з газом у опалювальний сезон. У населених пунктах проблеми з водопостачанням та електрикою. Ворог навмисно руйнує інфраструктуру.

 

Жителям Донеччини краще виїхати – закликають волонтери та влада - Фото №1

Джерело: ФБ Олександра Гончаренка

 

Нагадала Юлія Костюніна й ситуацію, яка триває вже 8 років, з  відновленням газопостачання в Красногорівці та Мар’їнці. Хоча усі роботи були зроблені, ворог так і не дав можливості підклбчити газ у ці населені пункти. 

Саме тому й розпочали обов’язкову евакуацію. Багато людей виїхали в перші місяці після широкомасштабного вторгнення, але на Донеччині все одно залишається не менше 350 тис. жителів. Прораховані можливості не дадуть змогу забезпечити людей та інфраструктуру опаленням, електрикою та водою. У багатоквартирних будинках не буде ні тепла, ні води, ні водовідведення. 

«Це важке і некомфортне для жителів рішення – зголоситись на евакуацію, але це краще, ніж залишатись на території Донецької області», – зазначає Юлія Костюніна.

 

Жителям Донеччини краще виїхати – закликають волонтери та влада - Фото №2

Джерело: Донецька ОДА

 

«Ми не можемо інакше»

 

У жителів Донецької області різні причини не покидати рідні домівки. І не завжди це страх їхати в нікуди, відсутність збережень, страх перед мародерством у пустих домах, або побоювання через стан здоров’я зголошуватись на переїзд. Анастасія Даниленко – волонтерка з Костянтинівки. З перших днів війни разом з іншими волонтерами та волонтерками в організації Help me вона намагається допомагати жителям Костянтинівки – їх у місті досі багато, мало людей зголошуються виїжджати. 

 

Жителям Донеччини краще виїхати – закликають волонтери та влада - Фото №3

Джерело: Інстаграм Help me

 

Волонтери співпрацюють з багатьма фондами, аби привезти до міста гуманітарку та роздати її людям. Щодня роздають по 50 наборів виживання для маломобільних людей, матусь з дітьми.

 «Ми розуміємо велику потребу, намагаємось допомагати місцевим жителям. Як ми можемо інакше? Багато людей потребують допомоги Буде для нас небезпечна ситуація – будемо виїжджати»,  – розповідає Анастасія.

 

Жителям Донеччини краще виїхати – закликають волонтери та влада - Фото №4

Джерело: Інстаграм Help me

 

Місцева влада в громадах активно готується до зими. Наприклад, у Покровську організували заготівлю дров за програмою 50/50. Комунальні служби забезпечать дровами усі установи, пункти обігріву в громаді та людей пільгових категорій. Дрова дозволили вирубати й місцевим жителям, але половину  вони мають віддати на користь громади – таким чином збільшують кількість робочих рук та заготовлених дров.

 

Жителям Донеччини краще виїхати – закликають волонтери та влада - Фото №5

 

Читайте також:  Покровська громада готує дрова на зиму

 

«Все буде добре» – запевняють волонтери

 

Майже 350 тис. жителів Донецької області вивезли волонтери гуманітарної асоціації «Все буде добре»  від початку широкомасштабного наступу росії в Україну. Організація плідно співпрацює з органами місцевої та державної влади, поліцейськими та рятувальниками.

 

Жителям Донеччини краще виїхати – закликають волонтери та влада - Фото №6

Джерело: Фейсбук ВБД Україна

 

Уже 26 лютого волонтери ВБД вийшли допомагати на залізничні вокзали організовувати посадку людей в потяги. Долучаючись до евакуації жителів Донецької області, гуманітарний центр допомагає виживати й тим хто залишився. Щотижнево тут формують та розвозять по громадах до 70 тис. пакунків гуманітарної допомоги з продуктами. Де цивільним транспортом не доїхати, гуманітарку розвозять рятувальники, поліцейські та волонтери, які ризикують власним життям, коли їдуть до гарячих точок.

 

Жителям Донеччини краще виїхати – закликають волонтери та влада - Фото №7

Джерело: Фейсбук ВБД Україна

 

Гуманітарна асоціація «Все буде добре» об’єднала роботу 17 громадських організацій, залучив до евакуації та розвезення гуманітарки 127 автобусів. Станом на початок вересня вдалось вивезти  349751 людину. 

 

Жителям Донеччини краще виїхати – закликають волонтери та влада - Фото №8

Джерело: Фейсбук ВБД Україна

 

«Майже щотижня я буваю на Донеччині, в Краматорську, – розповідає керівник «Все буде добре» Ярослав Бойко. – Прикро бачити, як люди, які були евакуйовані навесні, тепер повертаються додому. Громади у безпечних регіонах готують та облаштовують місця компактного поселення для ВПО. Люди не розуміють, що волонтери жертвують своїм здоров’ям та життям, аби вивозити людей.  У різних областях хаби Донеччини будуть опікуватись тими, хто виїхав. Звісно, ми підтримаємо й тих, хто залишився». 

 

Жителям Донеччини краще виїхати – закликають волонтери та влада - Фото №9

Джерело: Фейсбук ВБД Україна

 

Як переселенців зустрічає Олександрія

 

З першого дня широкомасштабного вторгнення росії в Україну місто Олександрія в Кіровоградській області почало приймати перших переселенців з Харківщини. Реагуючи на велику кількість людей, які їхали через Олександрію https://olexrada.gov.ua/, в місті організували колл-центр та почали розселяти людей, даючи прихисток для відпочинку в гуртожитках та дитсадках. 

В основному це були люди ,які їхали через Олександрію транзитом далі на захід України або за кордон, – розповідає заступниця міського голови Ірина Чемерис За одну ніч, бувало, прийняли 3,5 тис. людей. Згодом переселенці стали залишатись у Олександрії, не їхали далі. Наразі в громаді 11,7 тис. ВПО».

Олександрійська громада намагається створити гідні умови аби в місцях компактного поселення могли жити люди, які виїжджають з Донеччини на обов’язкову евакуацію. Саме Олександрія прийняла перший евакопотяг з Покровська, коли людей почали вивозити в Кіровоградську область. Приватне житло заповнене вщент, залишаються вільними місця тільки в МКП. Уже заселяють шість дитсадків та готують ще чотири. 

 

Жителям Донеччини краще виїхати – закликають волонтери та влада - Фото №10

Джерело: Олександрійська міська рада

 

На території громади функціонує геріатричний пансіонат, туди заселяють маломобільних громадян, які приїхали в Олександрію по евакуації.

Інших людей розселяють по дитсадках. Хто бажає та знаходить таку можливість, може спокійно переселитись до приватного житла.

Завдяки підтримки від донорів громада обладнала МКП у дитсадочках, аби створити належні умови для проживання в них евакуйованих людей. Забезпечили бойлерами, душовими кабінами, постільною білизною, електрочайниками тощо. 

Коли в школах розпочалось онлайн-навчання, для дітей-переселенців організували безкоштовний інтернет. Звісно, в умовах МКП нема можливості організувати кожній дитині окреме робоче місце, але на онлайн-уроки школярі можуть приходити до місцевих бібліотек. Близько 400 дітей з числа ВПО записались до олександрійських шкіл на навчання, решта займається дистанційно в своїх школах.

Посилили переселенці й потенціал Олександрійської громади. На роботу влаштували вчителів, лікарів, переїхали підприємці. Створили благодійний фонд «Олександрія», до складу якого на 90% входять ВПО. У громаді планується відкриття молодіжного центру, де свої зусилля об’єднає місцева молодь, а також переселенці з Харкова, Краматорська та Сєвєродонецька.

Повний запис телемоста

 

Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика