Знищена фізично, але нескорена морально – як живе нині Авдіївська громада
Авдіївка, яку російські загарбники будь-що прагнуть захопити та від того руйнують вщент, продовжує жити. Нині майже всі жителі громади виїхали у більш безпечні регіони країни – хто самостійно, а хтось скористався можливістю організованої евакуації. Втім, навіть «релокована» громада продовжує жити: працюють місцеві органи влади, мешканцям, де б вони не були, надається допомога. Причому не забувають і про тих, хто вперто залишається у понівеченому місті. Днями їх відвідав американський благодійник-мільярдер.
Діти та дорослі мешканці Авдіївської громади, які виїхали якомога далі від війни, згуртовані та залучені до різноманітних активностей. Нещодавно для випускників авдіївських шкіл провели урочисте вручення атестатів.
Допомога зараз та плани на майбутнє
Двоє поранених цивільних, понівечені Будинок культури на Центральному проспекті та житлові багатоповерхівки у 9-му кварталі – такі наслідки лише одного авіаудару, що нанесла російська армія по Авдіївці минулого тижня. І такі потужні обстріли терористи вчиняють щодня. Так, в середньому за добу ворог завдає по місту від 20 до 35 масованих ударів. Про це повідомив начальник Авдіївської міської військової адміністрації Віталій Барабаш.
«За попередньою інформацією, минулося без загиблих. Пораненим надається медична допомога. Ще одне українське місто росіяни стирають із земної поверхні, незважаючи на людей, які досі в ньому залишаються. Докладаємо максимальних зусиль, щоб врятувати людей від смертельної небезпеки», – говориться в повідомленні.
В Авдіївці, попри смертельну небезпеку та відсутність будь-яких комунальних та житлових умов, досі залишаються люди – орієнтовно понад півтори тисячі осіб. На всі вмовляння представників місцевої адміністрації вони навідріз відмовляються евакуйовуватись з міста. Тому влада намагається хоч якось допомогти їм вижити – завозять людям їжу та воду, за потребою – ліки.
Нещодавно Авдіївку з гуманітарною місією відвідали американський бізнесмен і філантроп Говард Баффет, син інвестора-мільярдера Уоррена Баффета, та засновник організації Global Empowerment Mission (GEM), благодійник Майкл Капоні.
Знаходячись у прифронтовому місті, благодійники разом з Віталієм Барабашем поспілкувалися з правоохоронцями та з тими містянами, які відмовляються евакуюватися і залишаються жити під обстрілами. Дізнались про потреби місцевих мешканців та передали їм гуманітарну допомогу. Також Говард Баффет зазначив, що тепер знає, яке українське місто буде відновлювати після завершення війни.
Рідна школа далеко від рідного дому
Для учнів авдіївських шкіл це вже другий навчальний рік, який вони проводять і завершують не в стінах рідних закладів. Однак, місцевий відділ освіти зумів об’єднати багатьох випускників з нагоди урочистого вручення їм свідоцтв про базову та повну загальну середню освіту. Зворушливий, повний позитивних емоцій захід відбувся у Дніпрі 18 червня.
Цьогоріч школи Авдіївки випустили 124 учні дев’ятих класів та 87 учнів одинадцятих класів. Серед них п’ять золотих медалістів та три срібних. 12 випускників дев’ятих класів отримали свідоцтва з відзнакою. Більшість дев’ятикласників продовжать навчання в рідних школах.
«Авдіївка. Вільні люди. Так було, так буде»
Багато жителів Авдіївки, які організовано виїжджали з міста, нині проживають в Умані Черкаської області. Для них створили соціальний хаб «Авдіївка. Вільні люди. Так було, так буде». Тут авдіївці зустрічаються, спілкуються, відвідують різноманітні заходи. Багато активностей влаштовують для дітей.
До Дня вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України за підтримки колег з УПСЗН Уманської міської ради для маленьких авдіївців провели майстер-клас «Пам’ятаємо про маленькі серця». Малеча виготовляла паперових голубів-янголів на знак того, що пам’ять про дітей, які загинули під час війни рф з Україною, буде завжди жити в їхніх серцях.
Серед пізнавальних заходів у дітей та підлітків велику популярність, навіть у літній період, мають заняття з вивчення англійської мови. Навчання безкоштовні, проходять в ігровій формі весело, творчо та цікаво.
Також дітей-переселенців з Авдіївки познайомили з уманською «перлиною» – Національним дендрологічним парком «Софіївка». Екскурсія-квест не залишила байдужими дітей та їхніх батьків – відвідувачів уманського соціального ХАБу «Авдіївка. Вільні люди. Так було, так буде».
Авдіївці мають підтримку в різних регіонах
Багато жителів Авдіївки не захотіли виїжджати далеко та тимчасово оселилися в громадах Донеччини, трохи далі від фронту. Про них піклуються, надаючи гуманітарну допомогу. Так, у Покровському районі авдіївські переселенці на постійній основі отримують продуктові набори та хліб.
Організацією доставлення та видачі допомоги продовжує займається Авдіївська міська військова адміністрація спільно з волонтерами. У першу чергу підтримка надається внутрішньо переміщеним особам, людям з інвалідністю, неповним родинам і сиротам.
Не залишаються поза увагою й ті вихідці з Авдіївки, які оселилися в інших містах України. Зокрема, в Умані за сприяння Благодійного фонду «Право на захист» (офіційний партнер УВКБ ООН) родини авдіївців отримали необхідні в побуті речі: матраци, подушки, ковдри, комплекти постільної білизни, рушники, кухонні набори посуду, гігієнічні набори та ліхтарики на сонячних батареях.
Піклуються також і про фізичне здоров’я та психологічний стан переселенців з Авдіївки. Для людей поважного віку влаштовують заняття щодо профілактики хвороб опорно-рухового апарату. На заняттях обговорюють та підбирають спеціальні комплекси вправ.
Окрім того, у теплому дружньому колі, за чаюванням зі смаколиками проводять творчі зустрічі, зокрема, зі студентами Уманського обласного музичного фахового коледжу ім. П.Д. Демуцького.
Фото: Авдіївська міська військова адміністрація
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!