Зруйноване під час війни житло – як отримати компенсацію?
Місяць тому повномасштабна війна прийшла у кожен український дім. Внаслідок активних атак з повітря та з землі сотні тисяч людей залишилися без даху над головами – їхні домівки були або пошкоджені, або повністю знищені.
Немає сумнівів, що державою буде розроблений механізм компенсації, аналогічний тому, який починаючи з 2014 року діє на територіях Донецької і Луганської областей. Цілком ймовірно, що згодом його дію розширять на всю територію України.
Проте треба заздалегідь підготуватись, щоб не мати перепон в отриманні грошової чи матеріальної допомоги.
Передбачливість не завадить
Поки ще з вашим житлом усе гаразд, попіклуйтеся заздалегідь про свої майнові документи. Обов’язково зробіть паперові та електронні копії з оригіналів свідоцтв на право власності на нерухоме майно. Також візьміть актуальну виписку з Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно. Під час війни реєстр працює з перебоями, тож варто спробувати через портал «Дія».
Збираючи «тривожну валізу», покладіть туди оригінали, паперові копії та флешку. Електронні скани документів збережіть у хмарному сховищі або на електронній пошті. Те ж саме стосується й документів на рухоме майно.
Детально сфотографуйте своє житло всередині та зовні – загальний вид, стан ремонту, наявність меблів і побутової техніки. Зберіть квитанції на побутову техніку. Ці фото разом з квитанціями оцифруйте та теж збережіть у віртуальному сховищі.
Фіксація руйнувань
Якщо майно зазнало пошкоджень чи було повністю зруйновано, треба зібрати докази цього з усіх можливих джерел:
- Якщо на території працюють органи Державної служби з надзвичайних ситуацій, то треба отримати від них акт з описом руйнувань.
- Якщо можливо, зверніться до місцевої адміністрації з заявою, щоб був складений акт обстеження житла. Отримайте копію цього акту.
- В іншому випадку – зафіксуйте пошкодження самостійно, зробивши фото та відео. Постарайтеся, щоб була зафіксована дата зйомки (налаштування смартфонів і фотоапаратів це дозволяють). Важлива прив’язка до місцевості з різних ракурсів і чітке фіксування масштабу руйнувань.
- Складіть акт самостійно, долучивши сусідів у якості свідків. Додайте їх письмові пояснення з детальним описом пошкоджень та їх характеру.
- Якщо вас не було на місці, коли трапилося руйнування, шукайте публікації в ЗМІ. Збирайте та зберігайте фото та відео, скріни інтернет-сторінок, що містять докази про пошкодження вашого майна.
- За можливістю оперативно подайте заяву про вчинення злочину до правоохоронних органів, залучивши факти руйнування майна. Отримайте дані щодо реєстрації заяви про кримінальне правопорушення у Єдиному реєстрі досудових розслідувань.
Що робити далі?
Вже зараз можна завантажити матеріали про пошкодження майна на сайт. На даному ресурсі українська влада збирає докази злочинів російської федерації для оцінки збитків та формування позовів до росії у міжнародних судах щодо відшкодування цих збитків.
Невдовзі з’явиться можливість подати заявку на відшкодування у мобільному додатку «Дія». «Кожен, хто залишився без даху над головою, кожен, чий дім чи квартира були знищені окупантом, зможе залишити заявку на відшкодування в «Дії». Ми вже створили Фонд відновлення зруйнованого майна та інфраструктури. І щойно війна буде завершена, ми почнемо відновлювати все, що зруйнував ворог», – запевнив українців Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Також про можливість отримати відшкодування за міжнародними нормами повідомляє Українська Гельсінська спілка з прав людини. Алгоритм дій щодо звернення до Європейського суду з прав людини та Міжнародного кримінального суду з метою подальшого отримання компенсації аналогічний тому, який був описаний раніше. Потрібно мати документи на майно та зафіксувати факт його руйнування.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!