Званівська громада – як минув рік самостійного плавання

Маленька, але спроможна та зі сміливими планами на майбутнє. Такою себе зарекомендувала Званівська сільська об’єднана громада, яка минулого року перейшла на прямі міжбюджетні відносини та відчула перші переваги децентралізації. Про підсумки першого року життя в умовах ОТГ дізнавалась команда Антикризового медіа-центру.

Головне досягнення – це думки місцевих жителів. Всі, з ким ми спілкувались, вважають об’єднання в громаду правильним рішенням та відмічають певні перетворення на краще, що вже відбулися за такий короткий час:

“Звичайно, зміни є. Найбільш вагомі досягнення – це будівництво водогону, проведення освітлення по селу, ремонт будинку культури та поява дитячих майданчиків. Але попереду ще багато роботи. Сподіваємось, що обрана нами влада й надалі буде працювати над добробутом громади та більше уваги приділяти дітям. Потрібно створювати такі умови, щоб молодь залишалася тут і розбудовувала свою батьківщину”.

До Званівки ми завітали в день проведення обласного фестивалю “Різдвяний передзвін”, що дало змогу ще раз побачити, як дбайливо тут зберігають історичну та культурну спадщину. Але базою для розвитку духовності є матеріальні здобутки громади. Які плани вдалося реалізувати за рік, що не здійснилося та над чим зараз працюють, нам розповіли голова Званівської ОТГ Олександр Білицький і секретар Званівської сільської ради Валерій Чаплик.

Перед усім – “сухі” цифри, які свідчать про посилення фінансової самодостатності невеличкої сільської громади. Так, у 2018 році план бюджетних надходжень був перевиконаний на 6 %. На початку листопада 2018 року Кабмін своїм рішенням визнав Званівську ОТГ спроможною, що дозволить їй розраховувати на повну самостійність без приєднання до інших ОТГ, що могло б відбуватись з метою посилення спроможності території.

Хоча обсяг власних доходів Званівської ОТГ один із найменших серед ОТГ Донецької області, громада вишукує можливість отримання додаткового ресурсу.

“Минулого року ми досягли перевиконання бюджету в основному за рахунок підняття податку на землю, проте на цей рік ще трохи підвищуємо ставку. Перед тим, як виносити це питання на сесію, ми його обговорили з мешканцями, адже більшість самостійно обробляють землю. Люди поставились з розумінням: раз громаді треба, то ми не проти”, – повідомив Олександр Білицький.

Також колегіально будуть розв’язувати питання використання тих земель, що влітку перейшли з державної власності до комунальної.

“Ми отримали 2200 гектарів земель, зараз проходить реєстрація, а потім будемо разом думати, як ними ефективно розпорядитись – або здати в оренду, або передати учасникам бойових дій, або сім’ям загиблих в АТО. Все вирішить сесія”, – підкреслив голова Званівської ОТГ.

Серед вагомих переваг децентралізації – надання підтримки з державного бюджету на посилення інфраструктури ОТГ. Званівська громада в цьому році вперше отримала інфраструктурну субвенцію  у розмірі 1,3 млн грн. Додавши співфінансування з власного бюджету, громада придбала екскаватор-навантажувач, деревоподрібнюючу машину та комплекс для ямкового ремонту доріг.

У 2016 році, ще до об’єднання в громаду, у Званівці створили комунальне підприємство “Господар”, яке займається вивозом сміття, наданням послуг населенню, пов’язаних з проведенням ремонтів, а також забезпеченням водопостачання в громаді. Тепер, після придбання техніки, можливості місцевих комунальників набагато збільшаться.

Також громада активно використовує можливості залучення фінансів з різних джерел. За обласною програмою “Український Донецький куркуль” та за підтримки міжнародних донорів були створені зерновий та молочний кооперативи, а невдовзі відкриється сучасний стоматологічний кабінет.

Нещодавно, у грудні, було зареєстровано нове комунальне підприємство “Інформаційно-реєстраційний центр”, яке здійснюватиме діяльність у сфері права та реєстраційних повноважень. У 2019 році будуть подані проекти на нові гранти, зокрема, на організацію у громаді соціального офісу та ЦНАПу. Тож, громада робить реальні кроки для того, щоб наблизити послуги до людей.

Проте покращення комунальних послуг мешканці вже відчули.

“У минулому році за кошти Державного фонду регіонального розвитку був виконаний капітальний ремонт водогону у Званівці. Наступного року завдяки фінансуванню через ДФРР будемо робити водогін у Переїзному та Верхньокам’янському. Таким чином, невдовзі всі наші населені пункти будуть з питною водою. Крім того, провели зовнішнє освітлення по вулицях Званівки, за електрику платимо з бюджету громади. Серед найближчих планів – купити мікроавтобус, який курсуватиме до Верхньокам’янського, з яким поки що немає зв’язку”, – перелічив Валерій Чаплик.

Багато уваги у громаді приділяється дітям та молоді. Зокрема, був проведений частковий ремонт дитячого садка у Верхньокам’янському – відремонтовані вбиральні, столова, коридор, придбані ноутбук і музичний центр. А ось будинок культури у Званівці зазнає більш радикальних перетворень: тут зробили нову покрівлю, відновили опалення, яке не працювало понад 30 років, закупили нові меблі та апаратуру.

“У нас багато талантів, тож плануємо на сцені оновленого будинку культури ставити вистави – хоча б волонтерським складом артистів. Зворотну стіну будівлі хочемо використовувати як екран для показів кінофільмів просто неба. Для цього потрібен проектор, і його вже заплановано придбати”, – розповів Валерій Чаплик.

Званівська ОТГ поки що не бере на себе відповідальність за медичну та освітню сфери – три школи, дитсадок, амбулаторія та два ФАПи підпорядковуються Бахмутській райраді. Але згодом, коли школи та дошкільні установи набудуть автономії, як того передбачає освітня реформа, директори самі будуть вирішувати фінансові та кадрові питання, а координувати їх дії буде спеціаліст з освіти Званівської сільради. Така посада передбачена в апараті громади.

Дитячий садок, якого довгі роки чекають у Званівці, на жаль, так і не став реальністю. Провини місцевої влади в цьому немає.

“За вказівкою області ми передали функції замовника районному комунальному підприємству, яке замовило проект будівництва якійсь фірмі та наприкінці 2017 року сплатило за це 1,5 мільйони гривень. Натомість готових документів так ніхто і не побачив, на підставі чого було відкрите кримінальне провадження. Це були великі кошти для нас, та й дитсадок вкрай потрібен. Тому будемо розв’язувати цю проблему інакше”, – сказав Олександр Білицький.

За його словами, розглядаються варіанти зробити навчально-виховний комбінат на базі школи у Переїзному, або організувати групи тимчасового перебування дітей у молодіжному центрі у Званівці, який відкриється у травні цього року. А поки по всіх селах розвивають інфраструктуру для активного відпочинку, будуючи спортивні та дитячі майданчики.

Тож, громада власними силами намагається розв’язувати поточні проблеми та реалізовувати великі проекти, попри доволі обмежені фінансові ресурси та всупереч дефіциту кадрів в апараті сільради.

“У нас в штаті 22 посади, з них зайняті лише 13. Тобто кожна людина працює за двох. Зарплати невеликі, але ж всі виконують свої функції з ентузіазмом, допомагаючи один одному. Ми намагаємось долучити до роботи молодих, беремо навіть без досвіду – потім навчаємо, посилаємо на семінари та тренінги. Так створюємо команду однодумців, яким небайдужа доля громади. Впевнений, що за підтримки мешканців у нас все вийде”, – наголосив Олександр Білицький.

Щоби зробити Званівську ОТГ більш впізнаною та підкреслити індивідуальність, у громаді взялися за вирішення геральдичних питань. Провели конкурс на кращий герб, прапор і гімн, офіційно затвердили їх сільською радою. Власна символіка допоможе громаді створити успішний територіальний бренд, який сприятиме зростанню всієї території, залученню інвесторів, мобілізації внутрішніх та зовнішніх ресурсів.

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies