Банківська картка для дитини – переваги та ризики
Банківська картка може стати дитині в нагоді, навіть якщо на ній немає грошей, або грошима вона може скористатись тільки під контролем батьків.
В чому переваги та недоліки дитячих карток та на що звертати увагу при виборі?
Що можна робити з платіжною карткою
Вже шестирічній дитині банк може видати платіжну картку, звичайно за згодою батьків. Згідно зі статтею 31 Цивільного кодексу дитина має право з шестирічного віку самостійно купувати недорогі речі та продукти. З 14 років підліток сам може звернутись до банку й отримати дебетову платіжну картку без кредитного ліміту. Для відкриття кредитки до 18 років необхідно звернення до банку батьків або опікунів та їх поручительство.
В рекламних матеріалах банків значиться, що дитячі картки допомагають ознайомитись дитині зі світом фінансів та навчатись правильно користуватись грошима. Та батьки побоюються, що діти можуть спустити всі гроші за раз, а то ще й наробити боргів.
Однак, платіжна картка – це не тільки гроші. Вона може знадобитись дитині навіть без грошей. Через картку дитина ідентифікується в системі BankID, як клієнт будь-якого банку. Банк володіє персональними даними дитини, а вона може підтвердити свою особистість на сайтах, які потребують цього.
Таким чином, дитина може зайти на державні сайти, де можна отримати послуги від держави, без наявності свідоцтва про народження отримати безоплатну правову допомогу, подати або проголосувати за проєкти бюджету участі або написати електронну петицію.
Тобто, наявність картки дозволяє дитині бути соціально активною та залучатись до користування електронними технологіями: оплачувати мобільний зв’язок, керувати банківським рахунком, користуватись мобільним додатком, переказувати гроші, блокувати картку, змінювати пін-код, користуватись банкоматами та терміналами. Школяр знайомиться з азами фінансової безпеки, методами протидії віртуальним шахраям.
Чим вигідні дитячі картки
В першу чергу, дитині не потрібно носити в кишенях готівку і її гроші в більшій безпеці: вони не загубляться, їх не вкрадуть та не відберуть. Особливо це актуально в подорожах або коли дитина навчається вдалині і батьки можуть оперативно поповнити картку. Якщо загубиться картка, гроші можна зняти в банкоматі за номером телефону. У часи пандемії персональна картка більш гігієнічна, ніж паперові гроші, що ходять по руках.
Насправді гроші знаходяться на додатковому батьківському рахунку і дитина просто має особистий доступ. Батьки можуть встановити ліміт на щоденні витрати, як і мінімальний кредитний ліміт. Та від кредиту взагалі можна відмовитись, щоб дитина не опинилась в боргах. Можна обмежити або й взагалі заборонити операції в інтернеті, встановити підтвердження через СМС кожної транзакції.
Так, батьки бачать коли та на що дитина витрачає гроші, а дитина дійсно вчиться планувати бюджет, робити власні безпечні заощадження.
Деякі банки пропонують маленьким користувачам безкоштовні заняття з фінансової грамотності та запроваджують спеціальні акції: програми лояльності, накопичень, отримання кеш-беку.
Небезпеки платіжних карток у дітей
Основний ризик в тому, що поки дитина не навчиться контролювати власні трати, вона може швидко позбуватись грошей.
Діти досить часто гублять картки й хоча замінити їх нескладно, та батькам на це прийдеться витрачати час. Також існує ризик, що мала дитина може повідомити сторонній особі пін-код.
Крім того, зручна послуга подвійного інформування, коли СМС про транзакцію приходить одночасно до дитини та одного з батьків, платна. У різних банків також можуть бути платними й інші послуги, тож утримання дитячої картки обійдеться дорослим в певну суму. Тому перед тим, як обрати дитині платіжну картку, варто ознайомитись з пропозиціями різних банків, поцікавитись тарифами та умовами використання додаткових послуг.
Банки можуть самостійно встановлювати вік для отримання дитячої картки, скажімо, не з 6 років, а з 8 або навіть 10, а іноді – відмовити в кредиті на дитячій картці.
Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!