Чому в заповіднику не можна збирати гриби

9486
коментарі відсутні

Чому в заповіднику не можна збирати гриби

Часто люди не звертають уваги на таблички з попередженням про те, що територія охороняється законом та з подивом дізнаються, що їм чогось не можна робити в доступних, здається, місцях: лісах, біля водойм чи в горах.

Господарська діяльність людини змінює навколишнє середовище. Щоб від цього не постраждали цінні екосистеми, держава захищає їх певним режимом. В Законі “Про природно-заповідний фонд України” виділено кілька категорій охорони й кожна має свій статус щодо рівня заборон.

 

Суворий режим охорони

 

Найсуворіший режим діє на території установ загальнодержавного значення – природних та біосферних заповідників. В Донецькій області відсутні біосферні, зате є чотири природних заповідники: Кам’яні могили, Кальміуський, Крейдова флора та  Хомутовський степ. Тут в природному стані, без найменшого втручання людини, зберігаються, вивчаються та відновлюються типові або, навпаки, унікальні природні комплекси.

Головне завдання заповіднику – зберегти в природному стані всю сукупність екосистеми та вивчати природні явища та процеси. Тому на цих територіях забороняється не тільки будь-яка господарська діяльність, а й навіть відпочинок, стоянка транспорту, розведення вогнищ, просто прогулянка. Тут зберігається вся екосистема, що включає будь-які живі компоненти – від рослин та тварин до комах, грибів та мохів. Втрата одного з компонентів порушує цілісність всієї системи. Тому в заповідниках заборонено косити сіно, збирати гриби, трави, ягоди, будь-які колекційні та інші матеріали.

Майже як заповідники охороняються пам’ятки природи – окремі унікальні природні об’єкти або ділянки. Це може бути одне дерево, як величезна біла тополя у Богородичному, водойма, скеля, печера, дерево, балка, вид рослин, кратер і т. п. На території пам’яток природи заборонена будь-яка діяльність, що може вплинути на їх первісний стан. Так, якщо пам’ятка лісова, то заборонені всі види рубок, навіть санітарна. Утім господарська діяльність може буди дозволена або обмежена певним сезоном.

Оскільки пам’ятки природи та заповідні урочища оголошують без вилучення території у їхніх власників або користувачів, то саме вони зобов’язуються забезпечувати їхню охорону та збереження. Це може бути як громада, так і підприємство. Саме кількість пам’яток природи частіше збільшується в Донецькій області.

 

Відпочинок з обмеженнями

 

Національні природні парки – це, зазвичай, велика територія, на якій охорона природного комплексу поєднуються з відпочинком людей. У двох парках Донеччини – Меотида і Святі гори – охороняють, відновлюють, вивчають природу. Там прокладені екологічні стежки для організованого туризму, створені оглядові майданчики. Для такого поєднання національні парки поділені на зони: частина з них закрита задля відновлення та вивчення природи, а частина відкрита та облаштована для туристів, оздоровлення та відпочинку. Тут можуть бути розміщені кемпінги, мотелі і готелі.

Однак будь-яка нецільова господарська діяльність заборонена, як і мисливство, промислове рибальство. Отже, на території національних парків відпочивати можна тільки в спеціально для цього відведених місцях, а гуляти організованими стежками.

Регіональні ландшафтні парки увиразнюють унікальні особливості регіону та мають завдання – зберегти ландшафт як комплекс екосистеми і при цьому – створити умови для ефективного туризму та відпочинку в природних умовах, сприяти екологічній освіті. Тут проводять екскурсії, облаштовують оглядові майданчики, зони відпочинку.

Наприклад, в РЛП «Краматорський» облаштований візит-центр, в якому є вольєрний комплекс с напіввільним утриманням тварин, альтанки, можна кататись на човні та орендувати мангал. В природних зонах парку, наприклад, біля крейдових скал поряд з селищем Білокузьминівка, можливі тільки екскурсії екологічними тропами.

 

Чому в заповіднику не можна збирати гриби - Фото №1

 

Ще одна категорія охорони природи – заказники. В них зберігається окремий природний комплекс: рослини, тварини, комахи, риби, місця зимівлі птахів, каньйон, джерело, рештки давніх рослин або тварин і т.і. Тому в заказниках діє частковий заповідний режим, тобто дозволяється господарська діяльність, що не завдає шкоди об‘єкту, який охороняється.

Якщо, наприклад, в заказнику охороняють птахів, то заборонено їх лякати, рушити гнізда, шуміти в період гніздування, рубити дерева. При цьому можна пасти худобу, збирати гриби та трави. Якщо в заказнику захищаються тварини, заборонена охота, шумні роботи в сезон тиші, коли росте нове потомство. Якщо захищаються рослини, то заборонено все, що може їх пошкодити або знищити, в тому числі й випас скота. Заказники можуть входити до складу національних парків, а можуть бути навіть тимчасовими, що створюються на 2-5 років, – час, який потрібен для відновлення певного природного об’єкта.

Територія заказника може знаходитись у власності або користуванні, і саме власник має забезпечити її збереження та охорону: обмежувати певну діяльність, розставити попереджувальні таблички.

В Донецькі області понад п’ятдесят заказників. В них охороняють дубові гаї, чапель та журавлів, бобрів, червонокнижні види рослин (конвалії, ковилу, брандушку та інші).

Також до природоохоронних територій відносяться ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, пам’ятки садово-паркового мистецтва, які відкриті для відвідувачів. На їх території заборонена діяльність, що не виконує покладених на них завдань і загрожує збереженню колекцій флори. В ботанічному саду можуть бути виділені зони з різним режимом охорони: заповідна, для експозиції, наукового вивчення.

 

Особливі права для громадян

 

Щодо використання заповідних територій у громадян є особливі права. Ми  можемо брати участь в обговоренні законопроектів з питань формування природно-заповідного фонду та його розвитку; вносити пропозицій про включення цінних природних територій та об’єктів до складу природно-заповідного фонду та охороняти їх.

В дозволених рамках можна знайомитись з природно-заповідними територіями та користуватись, але з додержанням встановлених вимог щодо заповідного режиму.

Громадяни можуть контролювати охорону заповідних об’єктів, ініціювати притягнення до відповідальності винних у нанесенні шкоди природі. За порушення вимог закону «Про природно-заповідний фонд» може бути адміністративна, цивільна або кримінальна відповідальність в залежності від шкоди, що може бути нанесена природі в результаті навмисних або, навіть, ненавмисних дій або через незнання закону.

Отже, якщо комусь спадає на думку зняти кліп, відсвяткувати день народження чи просто зібрати грибів на природі, він має перевірити, який тут режим охорони. Напевно, десь неподалеку знайдеться інформаційний щит про це або помітка на карті.

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика