Чи стануть Черкаси новим домом для переселенців зі сходу
Активні переселенці з Донеччини взяли ініціативу в свої руки та почали опікуватись питаннями інтеграції ВПО до Черкаської міської громади у співпраці з місцевою владою. Цей проєкт реалізує асоціація «Відродження та розвиток», яка з Бахмуту переїхала до центральної України.
Інтеграція ВПО у приймаючу громаду
Частина активістів громадської організації «Асоціація «Відродження та розвиток» переїхала з охопленого війною Бахмуту до Черкас ще навесні поточного року. Організація продовжила працювати та готувати інтеграційні проєкти.
Були задумки активізувати процеси інтеграції переселенців у Дніпрі, Полтаві або Черкасах. Коли за підтримки міжнародного фонду «Відродження» проєкт підтримали у Черкасах, туди цілеспрямовано виїхали інші активісти асоціації «Відродження та розвиток».
Керівниця проєкту Олена Головкіна – двічі переселенка. Спочатку виїхала з Горлівки до Бахмуту, де почала нове життя не тільки для своєї родини, а й стала дотичною до багатьох проєктів асоціації «Відродження та розвиток». Цього року через повномасштабне вторгнення рашистів довелось усе наново вибудовувати, тепер на Черкащині.
«У рамках проєкту ми познайомились з переселенцями, які живуть у Черкасах, виявили їх потреби та очікування, – розповідає Олена Головкіна. – Маємо на меті проводити різні інтеграційні заходи, аби переселенці були включеними до життя Черкаської громади. У першу чергу у фокусі нашої уваги ті ВПО, які планують залишатись жити у Черкасах».
Через різні заходи проєкту пройшли вже понад 300 переселенців. Сформували актив з 50 таких людей, готових сприяти змінам у приймаючій громаді. Окрема увага – бізнесу, який релокувався до Черкащини, або готовий переїхати за з нуля відновити виробництво в нових умовах.
З 2014 року на обліку в Черкасах перебували 5 тис. переселенців. З лютого поточного року їх кількість збільшилась уп’ятеро. Це тільки за офіційною статистикою в Черкасах зареєстровані 24 тис. переселенців. Насправді таких людей набагато більше.
За підрахунками комунальників, через місто пройшло близько 100 тисяч ВПО. Хтось їхав транзитом далі, залишаючись на декілька днів. Хтось приїхав та почав нове життя, не оформлюючи довідку переселенця, а значить, не потрапляючи до офіційної статистки.
У грудні минулого року Черкаська громада ухвалила стратегію розвитку громади, але в ній не були враховані інтереси ВПО як окремої категорії людей. Внести зміни до стратегії не так просто, але на місцях можна ухвалювати нормативні акти місцевого значення, які будуть спрямовані на вирішення питань переселенців.
Саме це основна задача проєкту «Допомога Черкаській громаді з адаптацією ВПО, як нових мешканців та активних учасників в житті Черкащини», який реалізується Асоціацією «Відродження та розвиток», що підтримується програмою «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження».
Неформальні зустрічі
Аби краще зрозуміти тенденції проблем та потреб переселенців, асоціація «Відродження та розвиток» поспілкувалась з ВПО та місцевими жителями під час неформальних зустрічей. Головною темою обговорення стала війна та як вона змінила життя кожного, також говорили про взаємовідносини між переселенцями та місцевими жителями, актуальні потреби і проблеми ВПО.
Обговорили й питання готовності переселенців та жителів громади спільно долучатись до заходів з метою планування подальшого життя в громаді. Йшлося про відкритість місцевих служб та гуманітарних закладів, бажання налагодити діалог та допомогти.
Всі учасники прийняли участь в опитуванні, вся отримана інформацію буде проаналізована для підготовки відповідного аналітичного звіту, в якому будуть надані рекомендації щодо спільних дій, які сприятимуть владно-громадській взаємодії та соціальній інтеграції ВПО у Черкаській громаді.
Нові можливості у новій громаді
«Черкаси як нова можливість для працевлаштування ВПО та релокації бізнесу» – такою була тема інтерактивної зустрічі у рамках проекту «Черкаси – дім для всіх українців», організованої за ініціативи місцевого керівництва та департаменту соціального захисту населення.
За словами заступниці Черкаського міського голови Марини Гаркавої, місцева влада розробила низку заходів, зокрема тематичних зустрічей, тренінгів тощо за участі активних внутрішньо переміщених осіб, які не лише планують залишитись в Черкасах, а й хочуть стати активною та ресурсною частиною громади.
«Переконана, що чим швидше ми допоможемо людям адаптуватися до ринку праці та умов ведення бізнесу в нашому місті, тим швидше та ефективніше проходитиме процес їхньої інтеграції, – зазначає Марина Гаркава.
До такої зустрічі з переселенцями долучилися члени ГО «Україна на часі», ГО «Асоціація «Відродження та розвиток» та фахівці Черкаського міського центру зайнятості, які презентували Черкаси з точки зору нових можливостей для працевлаштування та релокації бізнесу з інших територіальних громад.
Переселенцям презентували приймаючу громаду з трьох позицій. Перший блок – безпосередня презентація міста, яке стало центральною магістраллю по переміщенню переселенців, з точки зору його переваг у вигідному географічному положенні, потужному виробничому потенціалі, рекреаційно-туристичних та історико-культурних надбаннях, які обумовлюють інвестиційну привабливість громади.
У другому блоці фахівці Центру зайнятості познайомили ВПО з ринком праці та найбільш затребуваними професіями, запропонували послуги кар’єрного консультування та розповіли про можливості відкрити власну справу.
Під час третього блоку члени громадських організацій ділилися досвідом у частині напрацювань з адаптації внутрішньо переміщених осіб як нових мешканців громади та активних учасників життя міста.
ГО «Асоціація «Відродження та розвиток» розповіла про свій досвід у Бахмутської громаді за період з 2014-2016 роки, про роботу в Бахмуті Центру допомоги переселенців та про молодіжний центр організації FREEDOM HAB, а також про досвід діяльності уже в 2022 році.
«Пізнаємо Черкащину»
Один з напрямків реалізації проєкту – знайомство з приймаючим регіоном «Пізнаємо Черкащину». Черкаський обласний краєзнавчий музей став тим майданчиком, де переселенці могли отримати інформацію про новий край та місто Черкаси.
«Оглядова екскурсія музеєм має дуже класні експозиції, та вміщає більше 100 річний період Черкаського краю. Багато цікавих фактів щодо природи, археології, історії українського народу, культурних традицій. Після екскурсії поспілкувались за кавою, познайомились, обмінялись думками, домовились об’єднуватись для подальшої співпраці», – розповідає Олена Головкіна.
Завдяки співпраці з Черкаським обласним краєзнавчим музеєм 275 ВПО та 78 дітей відвідали інтеграційні заходи у рамках проєкту «Допомога Черкаській громаді з адаптацією ВПО, як нових мешканців та активних учасників в житті Черкащини».
Дитячі майстер класі для різного віку проводились спеціалістами музею, археологічні розкопки та кам’яні композиції, патріотичне макраме та ловці снів, петриківська розпис глечиків, всі зайняття захоплювали та навчали місцевим традиціям.
Чи стануть Черкаси новим домом для ВПО
Проєкт «Допомога Черкаської громаді з адаптацією ВПО, як нових мешканців та активних учасників в житті Черкащини» триватиме до кінця поточного року. У рамках проєкту будуть напрацьовані ідеї, яким чином інтереси ВПО врахувати в місцевих нормативно-правових актів, долучити активних переселенців до життя в громаді.
«Це можуть бути різні варіанти: програми, цільові стратегії, концепції. Головне – загальне розуміння, які ідеї можуть спрацювати. Треба дати надію переселенцям, що вони зможуть надовго залишитись жити в Черкасах, чи стануть Черкаси їхнім новим домом чи доведеться їхати далі», – пояснює Олена Головкіна.
Фото надані Оленою Головкіною та ГО АВТР
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!