Дочасна агітація та формування комісій – на Донеччині стартувала виборча кампанія

8608
коментарі відсутні

Дочасна агітація та формування комісій – на Донеччині стартувала виборча кампанія

Офіційний старт кампанії місцевих виборів відбувся 5 вересня, але деякі потенційні кандидати та політичні партії почали «світитися» набагато раніше. Про передчасні виборчі активності та формування територіальних виборчих комісій в Донецькій області розповіли представниці Громадянської мережі ОПОРА на прес-конференції в Антикризовому медіа-центрі.

Задовго до початку виборчої кампанії на всій території Донеччини значно побільшало зовнішньої реклами із зображеннями потенційних кандидатів та політичних партій, які, ймовірно, будуть балотуватися.

«У Краматорську найбільше бордів з рекламою ініціативи Олександра Гончаренка, який є потенційним кандидатом на посаду мера міста. Він також активізував діяльність на своїх сторінках у соцмережах. Також зафіксовані рекламні борди діючого міського голови Краматорська Андрія Панкова. Помітно побільшало зовнішньої реклами політичних партій і платформ – «Наш Краматорськ», «Опозиційна платформа «За життя», «Слуга народу», «За майбутнє». Пожвавлення політичної активності напередодні старту виборчої кампанії спостерігається практично у всіх містах та районах Донецької області», – констатувала Наталія Боровська, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Донецькій області.

За інформацією Наталії Боровської, у Слов’янську найбільше бордів розміщено з політичною рекламою чинного міського голови Вадима Ляха та Нелі Штепи, яка планує балотуватись у мери. Причому у серпні борди з її зображенням були з текстом російською мовою, який співзвучний з назвою однієї з партій.

«Подібна реклама порушує одразу декілька законодавчих норм. По-перше, реклама повинна видаватися виключно українською. По-друге, така політична реклама може мати ознаки дочасної агітації, що порушує норми Виборчого кодексу», – наголосила Наталія Боровська.

За законом, кандидат має право вести передвиборчу агітацію з наступного дня після його реєстрації Центральною виборчою комісією. Втім непоодинокі ситуації, коли кандидат офіційно не зареєстрований, а політична реклама від його імені вже ведеться.

Деякі з потенційних кандидатів пішли ще далі – у серпні у Святогірську ОПОРА зафіксувала роздачу так званої «благодійної допомоги» від Володимира Бандури. У пакетах було шампанське, солодощі та листівки з його зображенням, як кандидата на посаду міського голови.

«На жаль, притягнути до відповідальності таких порушників практично не можливо, оскільки вони можуть пояснювати свої дії роздачою благодійної допомоги від імені підприємця чи організації, а не від потенційного кандидата», – зауважила координаторка ОПОРи.

Також ОПОРА досліджує зловживання адміністративним ресурсом під час виборчої кампанії. Водночас, в українському законодавстві недостатньо врегульовані правила поведінки посадовців та обмеження щодо використання адмінресурсу.

«З огляду на це Громадянська мережа ОПОРА у 2019 році розробила Кодекс поведінки посадових осіб та держслужбовців, який містить основні етичні вимоги, спрямовані на те, щоб запобігти зловживанням під час виборів», – повідомила Ольга Попченко, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Донецькій області.

Напередодні старту виборчого процесу Центральна виборча комісія утворила та сформувала склад 30-ти територіальних виборчих комісій в Донецькій області. З них 25 міських ТВК та 5 районних (Бахмутська, Волноваська, Краматорська, Покровська та Маріупольська ТВК). Загалом в них працюють 540 осіб. До керівного складу теркомісій Донеччини увійшло найбільше представників політичної партії «Слуга народу».

Також сформовані територіальні комісії нижчого рівня – сільські та селищні ТВК. Всі п’ять районні комісії провели жеребкування та своєчасно утворили 12 селищних і 9 сільських ТВК.

«Всі територіальні виборчі комісії розпочали роботу вчасно, перші засідання відбулися з кворумом. Члени комісій склали присягу. Наразі не зафіксовано конфліктних ситуацій, випадків незаконного втручання в роботу комісій чи перешкоджання проведенню засідань. Але ОПОРА звернула увагу, що за цей час у теркомісіях відбулася ціла низка замін, на що політичні партії мають право. Однак важливо, щоб вони не зловживали такою можливістю, бо це може знизити якість роботи комісії», – зазначила Ольга Попченко.

 

Світлана Денисенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика