Договір з комунальним підприємством – навіщо потрібен та чим загрожує зволікання з його укладанням

6300
коментарі відсутні

Договір з комунальним підприємством – навіщо потрібен та чим загрожує зволікання з його укладанням

У цьому році мешканцям Донецької області, які проживають у багатоквартирних будинках, почали надходити бланки договорів від підприємств-постачальників комунальних послуг. Мало хто звернув на них увагу, а тим паче – уважно прочитав, заповнив, підписав та відніс до абонвідділу. Між тим укласти договір потрібно було до 1 травня 2020 року.

Щоправда, карантин вніс свої корективи, і цей термін наразі продовжено. Законом України встановлено, що договори між споживачами та надавачами комунальних послуг мають бути укладеними «протягом п’яти місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України» (пункт 42 Закону). Тож є час детально розібратися у нововведеннях щодо відносин з комунальниками.

Запроваджена у 2015 році житлово-комунальна реформа вбачає надання комунальних послуг виключно на договірній основі. Це стосується послуг з теплопостачання, водопостачання та водовідведення, вивозу твердих побутових відходів. У договорі повинно бути відображено механізм, за яким споживач отримує та оплачує послуги, а також об’єм робіт, який зобов’язується виконати надавач. І тут виникають значні нюанси. Справа в тому, що Закон України «Про житлово-комунальні послуги» пропонує на вибір три різних видів договорів з комунальними підприємствами. Розглянемо кожен з них.

 

Індивідуальний договір

 

Такий договір укладається окремо з кожним співвласником багатоквартирного будинку. При цьому передбачається, що споживач оплачує безпосередньо отриману послугу, обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових мереж, а також абонплату. Тож у платіжці буде три складових: плата за послугу, абонплата та вартість обслуговування мереж.

У такому випадку комунальне підприємство-постачальник послуги несе відповідальність не лише за якість надання послуги, а й за стан інженерно-технічних систем у будинку, підготовку до експлуатації в осінньо-зимовий період, своєчасне усунення аварійних ситуацій, надання диспетчерських послуг.

 

Колективний договір

 

Укладається між колективом співвласників багатоквартирного будинку та надавачем послуг. Від імені мешканців стороною колективного договору може бути уповноважена на це фізична особа, або весь колектив будинку, або юридична організація (наприклад, управляюча компанія) чи правління житлово-будівельного кооперативу.

Такий вид договору не передбачає абонентську плату та плату за обслуговування внутрішньобудинкових мереж – надавач «продає» лише об’єм послуги. Але ж мережі зношуються, і аварійні ситуації трапляються дуже часто. Тому за таким договором мешканцям доведеться за власний рахунок робити ремонт, щоб усунути аварію.

У разі обрання такого виду договору, для розрахунку за кожну послугу має бути відкритий окремий рахунок за спеціальним режимом використання коштів – виключно на оплату послуги.

 

Договір колективного споживання

 

Цей вид договору закон передбачив для ОСББ – об’єднань співвласників багатоквартирного будинку. Це різновид колективного договору, де колективним споживачем є юридична особа (ОСББ), яка представляє інтереси всіх споживачів даного будинку.

За таким варіантом саме ОСББ несе відповідальність за своєчасну оплату послуги, і якщо з’являється заборгованість, то до нього, як до колективного споживача, застосовуються санкції. А всі питання щодо відносини між колективним споживачем та індивідуальними споживачами визначаються статутом ОСББ. Таким чином, боротьба з неплатниками лягає на плечі правління.

Як і у попередньому виді договору, комунальне підприємство відповідає виключно за постачання послуги «до будинку». Тож співвласники оплачують лише об’єм наданої послуги, без урахування абонплати та обслуговування внутрішньобудинкових мереж. З одного боку, ОСББ може зекономити на абонентському обслуговуванні, самостійно розподіляючи оплату між споживачами, формуючи платіжки та збираючи кошти. З іншого – все рівно доведеться наймати підрядника, який займатиметься обслуговуванням мереж та оперативним усуненням аварій.

 

Індивідуальний договір за замовченням

 

Якщо у визначений законом термін споживачі не виберуть самостійно жодну з запропонованих моделей договірних відносин з надавачем комунальних послуг, то між ними буде укладений індивідуальний договір, але на окремих умовах.

За таким договором постачальник забезпечує надання послуги тільки до вводу у будинок, збирає гроші за неї та абонплату, але не відповідає за стан внутрішньобудинкових систем. І якщо у будинку не створено ОСББ чи не визначено управляючу компанію, які здійснюють обслуговування мереж і отримують за це плату, то мешканці можуть зіткнутися з неприємними ситуаціями. Наприклад, будуть вимушені платити за послугу, яка просто не дійшла до їхньої квартири.

 

Договір з комунальним підприємством – навіщо потрібен та чим загрожує зволікання з його укладанням - Фото №1

Основні відмінності між формами договірних відносин з постачальниками комунальних послуг

 

Який вид договору обрати?

 

Як бачимо, кожна модель має свої переваги та недоліки. Тому універсальних порад щодо кращого виду договору немає. Все залежить від того, як відбудеться організація самого прийняття рішення – окремо кожним власником квартири чи спільним рішенням на зборах співвласників будинку.

Додамо, що для одного і того ж будинку можна вибирати різні типи договорів за різними видами комунальних послуг. Наприклад, послугу з теплопостачання отримувати за колективним договором, а для послуги з водопостачання та водовідведення обрати індивідуальний. Або навпаки.

Також важливо: щодо послуг із постачання електроенергії та природного газу законом передбачено укладання лише одного виду договору – індивідуального.

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика