Експерти бачать Донеччину привабливим туристичним регіоном
Вілла Протце, садиба Бантиша, цехи Старокраматорського машинобудівного заводу, домна колишнього металургійного заводу, ділянки Краматорського регіонального ландшафтного парку – ці туристичні магніти можуть неабияк привабити мандрівників. І це тільки у Краматорську. А в масштабах Донецької області сфера туризму має величезний потенціал, який варто розвивати аби пожвавити економіку громад.
Про туризм, як один з напрямків Стратегії розвитку Краматорської громади, говорили на регіональній туристичній конференції, яка відбулася в Антикризовому медіа-центрі. Ініціювали захід Краматорська міська рада спільно з проєктом USAID «Демократичне врядування у Східній Україні». У ньому взяли участь голова Державного агентства розвитку туризму України Мар’яна Олеськів та незалежні експерти туристичної сфери Леонід Марущак і Галина Малець.
Гостей провезли по об’єктах, які можуть бути або вже є затребуваними у туристів. Поки що на місцевому чи регіональному рівні, а в майбутньому й на всеукраїнському.
Новий простір – «Посольство громади»
Перший об’єкт, який оглянули експерти, – вілла Протце у Старому місті. Цей яскравий особняк, побудований на початку XX століття у псевдоготичному стилі, належав Емілію Протце, колишньому комерційному директору заводу Краматорського металургійного Товариства.
Після революції 1917 року доля будівлі докорінно змінилася – у ній спочатку розмістилися підрозділи НКВС. Під час нацистської окупації Краматорська 1941-1943 років у цьому будинку розташовувалося гестапо. Пізніше тут облаштувалося відділення міліції, а зараз – поліції. Через таких постояльців особняк набув поганої слави, обріс чутками та легендами.
«Зараз місто веде перемовини, щоб звільнити особняк від силовиків та надати йому нового функціоналу. Міркуємо над тим, щоб зробити повноцінну історичну реконструкцію будівлі та отримати статус пам’ятника архітектури», – повідомив Андрій Гореславець, начальник відділу культури і туризму Краматорської міськради.
Щодо використання відреставрованої будівлі у майбутньому, то є задум створити в ній «Посольство громади». У ньому на нейтральній території зможуть збиратися громадські організації та представники селищ, що увійшли до складу Краматорської громади, щоб проводити заходи, зустрічі, обговорювати спільні проєкти.
Природні туристичні магніти
Краматорський регіональний ландшафтний парк має ділянки з унікальними природними особливостями. Одна з таких особливостей – крейдяні скелі Білокузьминівки. Цей дивовижний витвір природи приваблює як туристів, так і митців, які надихаються приголомшливими краєвидами.
Для організованого відпочинку більш підходить ділянка у селищі Комишуваха, де розміщено «Візит-центр».
Гості оглянули відреставровану садибу Бантиша, гостьові будиночки, лебедине озеро, вольєри з тваринами та розплідник для розведення хижих птахів.
Ця ділянка призначена в основному для навчальних цілей, але й відпочивати тут з дітьми комфортно та пізнавально.
Що найбільше вразило гостей
Як не дивно, але найбільші враження з точки зору туристичної привабливості Краматорська, справили зовсім не архітектурні чи природні пам’ятки, а промислові об’єкти. На території Старокраматорського машинобудівного заводу, який припинив роботу, гості з зацікавленістю розглядали колишні цехи, які були побудовані сто, сімдесят та п’ятдесят років тому.
«Це найбільший туристичний потенціал для міста. Якщо там попрацюють професіонали, то ціни йому не буде. Закинуті промислові приміщення можна перетворити на креативні простори, проводити в них на регулярній основі цікаві заходи, приваблюючи візитерів з різних регіонів. Це так званий подієвий туризм», – зазначила Галина Малець, незалежна експертка з розвитку туризму.
З цією думкою згоден Леонід Марущак, незалежний експерт з розвитку туризму проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні». За його словами, покинуті промислові об’єкти – це саме те, що може викликати у туристів ефект «вау!». Окрім СКМЗ, ще одним ідеальним магнітом може стати доменна піч колишнього Краматорського металургійного заводу.
Комплексний підхід до розбудови туристичної галузі
Під час «круглого столу», який був організований після екскурсії містом, голова Держагентства розвитку туризму Мар’яна Олеськів повідомила про нові підходи до розбудови туристичної сфери.
«Говорячи про розвиток туризму в Україні, ми повинні мати на увазі весь шлях туриста – від прибуття, поселення, харчування до безпосереднього відвідування пам’яток. Тобто маємо комплексно розвивати туристичну інфраструктуру. Зараз держава багато робить у цьому напрямку, але без синергії влади, бізнесу та громадськості діла не буде», – зазначила Мар’яна Олеськів.
З цією метою планується створення Національної туристичної організації, яка забезпечує співпрацю всіх зацікавлених сторін туристичного сектору. Як показала практика, це дієвий механізм взаємодії між центральними органами державної влади та регіональними представниками, які просувають туристичну галузь на місцевому рівні.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!